BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Sazişinin Tərəflər Konfransının 29-cu Sessiyasında (COP29) iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Tümen Dövlət Universitetinin birinci prorektoru Andrey Viktoroviç Tolstikov ETN Botanika İnstitutunun qonağı olub. Səfər çərçivəsində təşkil olunan işgüzar görüşün məqsədi Botanika İnstitutu ilə əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi və memorandumun imzalanması olmuşdur.
Botanika İnstitutunun baş direktoru, b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva görüş zamanı qonağa Botanika İnstitutun elmi-tədqiqat istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri, həyata keçirilən layihələr haqqında məlumat verib və əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması perspektivləri müzakirə olunub. Qonaq Ínstitutun elmi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək qarşılıqlı kadr və təcrübə mübadiləsi üçün geniş imkanların olduğunu vurğulayıb.
Alim İnstitutun Herbari Fondunda olub, herbari nümunələrin saxlanılma şəraiti və aparılan müasir istiqamətli işlərlə maraqlanıb.
Səfər müddətində Tümen Dövlət Universiteti və AR ETN Botanika İnstitutu arasında elmi tədqiqat işlərinin aparılmasına dair memorandum imzalanıb.
Memoranduma əsasən elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq, yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanması, yeni texnologiyaların tətbiqi, layihələrin və s. həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Sənəd yeni elmi istiqamətlər üzrə gənc kadrların hazırlanması üçün əhəmiyyətli olacaq.

Подписан Меморандум между Институтом ботаники и Тюменским государственным университетом
Гостем Института ботаники стал первый проректор Тюменского государственного университета Андрей Викторович Толстиков, находящийся с визитом в нашей стране для участия в 29-й сессии (COP29) Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата. Целью деловой встречи, организованной в рамках визита, было обсуждение возможностей сотрудничества с Институтом ботаники и подписание меморандума.
В ходе встречи генеральный директор Института ботаники, профессор Сайяра Ибадуллаева проинформировала гостей о направлениях научных исследований Института ботаники, международных связях, реализуемых проектах, а также были обсуждены перспективы установления связей сотрудничества. Гость высоко оценил научную деятельность института и подчеркнул, что существуют широкие возможности для взаимного обмена кадрами и опытом.
Ученый посетил Гербарный фонд института и поинтересовался условиями хранения гербарных образцов.
В ходе визита был подписан Меморандум о проведении научных исследований между Тюменским государственным университетом и Институтом ботаники.
Согласно Меморандуму планируется сотрудничество в области науки и образования, подготовка высококвалифицированных специалистов, внедрение новых технологий, реализация проектов и т.д. Документ будет важен для подготовки молодых кадров по новым научным направлениям.