Ümumrusiya Təbiəti Mühafizə Cəmiyyətinin Ümumrusiya ictimai təşkilatının inkişaf üzrə direktoru Aleksey Reteyum, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin landşaft memarı Artyom Parşin, N.V. Tsitsina adına Rusiya Elmlər Akademiyasının Baş Nəbatat Bağının Federal Dövlət Büdcə Elmlər İnstitutunun Təbii Flora Laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, Rusiya Botaniklər Cəmiyyətinin vitse-prezidenti b.ü.f.d. Stepan Aleksandroviç Senator AR ETN Botanika İnstitutunun qonağı olublar.
Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva və İnstitutun digər alimlərinin iştirakı ilə keçən görüşdə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, şəhər yaşıllıqlarının artırılması üçün perspektivli ağac-kol bitkiləri barədə müzakirələr olub.
S.İbadullayeva qonaqlara Botanika İnstitutunun elmi-tədqiqat istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri, həyata keçirilən müştərək layihələr və əldə olunan nailiyyətlər haqqında məlumat verib. Qonaqlar İnstitutun Botanika Muzeyi, Herbari Fondu və laboratoriyaları ilə tanış olublar. Herbari Fondunda saxlanılan yerli və xarici floraya aid herbari nümunələri və onların elektronlaşdırılması üzrə aparılan işlər qonaqların marağına səbəb olub.
Sonda rusiyalı alimlər əməkdaşlıq perspektivlərini yüksək qiymətləndirərək kadr və təcrübə mübadiləsi, müştərək layihələr, ekspedisiyaların təşkili, herbari materiallarının mübadiləsi üçün geniş imkanların olduğunu vurğulayıblar. Tərəflər əməkdaşlıq memorandumunun imzalanması üzrə ilkin razılığa gəliblər.

Российские ученые и специалисты посетили Институт ботаники МНО АР
Директор по развитию Общероссийской общественной организации "Всероссийское общество охраны природы" А.А.Ретеюм, ландшафтный архитектор Ботанического сада МГУ им. М.В.Ломоносова А.Паршин, ведущий научный сотрудник Федерального государственного бюджетного учреждения науки «Главный ботанический сад им. Н.В. Цицина Российской академии наук», вице-президент РБО, к.б.н., С.А.Сенатор посетили Институт ботаники МНО АР.
На встрече с участием генерального директора Института ботаники, проф. Сайяры Ибадуллаевой и учеными-специалистами Института состоялись дискуссии о перспективных древесно-кустарниковых культурах для повышения городского озеленения и об установлении партнерских отношений.
С.Ибадуллаева проинформировала гостей о научно-исследовательских направлениях, международных связях, реализуемых совместных проектах и достижениях Института ботаники. Гости ознакомились с Ботаническим музеем, фондом Гербарии и лабораториями Института. Гербарные образцы местной и зарубежной флоры, хранящиеся в гербарном фонде, условия их хранения и работа по их электронизации привлекли внимание гостей.
В завершение российские ученые высоко оценили перспективы сотрудничества и подчеркнули наличие широких возможностей для обмена кадрами и опытом, организации совместных проектов, экспедиций, обмена гербарными материалами. Стороны достигли предварительной договоренности о подписании меморандума о сотрудничестве.