AR ETN Botanika İnstitutu Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisində iştirak edir
AR ETN Botanika İnstitutu Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisi ("Caspian Agro") və 30-cu yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi Sərgisində ("InterFood Azerbaijan")  fəal iştirak edir. Sərginin əsas məqsədi  kənd təsərrüfatı sahəsində innovasiyaların təşviqi, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi və yerli istehsalçıların dünya bazarına çıxış imkanlarının artırılmasıdır.
Sərgi çərçivəsində Botanika İnstitutu qida sənayesində əhəmiyyətli olan yabanı bitki nümunələri, bitkilərdən əldə olunmuş sənaye əhəmiyyətli məhsullar (boyaq maddələri, bioaktiv maddələr, efir yağları və s.), toxum nümunələri, “Xalq təbabətinin unudulmuş reseptləri (Qərbi Azərbaycan, Şərqi Zəngəzur və Qarabağ icmalarının yaddaşlarından)” adlı kitab (azərbaycan və ingilis dillərində), eyni zamanda xalq təbabətində və baytarlıqda, həmçinin arıların, ev quşlarının profilaktika və müalicəsində istifadə edilən 100-dən çox dərman bitkisi haqqında botanik alimlərin topladıqları məlumatların olduğu buklet və broşürlər təqdim edir.
Botanika İnstitutunun baş direktoru professor S.C.İbadullayeva 13 may tarixində keçirilən sərginin açılış mərasimində iştirak etmişdir.

Институт ботаники МНО АР принимает участие в Азербайджанской международной сельскохозяйственной выставке
14.05.2025
Институт ботаники МНО АР принимает активное участие в Азербайджанской международной сельскохозяйственной выставке («Caspian Agro») и 30-й юбилейной Азербайджанской международной выставке пищевой промышленности («InterFood Azerbaijan»), проводимой в Бакинском Экспо-центре. Основной целью выставки является продвижение инноваций в области сельского хозяйства, расширение международного сотрудничества и  увеличение доступа отечественных производителей на мировой рынок.
В рамках выставки Институт ботаники представляет образцы дикорастущих растений, имеющих важное значение в пищевой промышленности, промышленно значимые продукты, получаемые из растений (красители, биологически активные вещества, эфирные масла и т.д.), образцы семян, книгу «Забытые рецепты народной медицины (из воспоминаний общин Западного Азербайджана, Восточного Зангезура и Карабаха)» (на азербайджанском и английском языках), а также буклеты и брошюры информацией о более чем 100 лекарственных растениях, используемых в народной медицине и ветеринарии, а также для профилактики и лечения пчел и птиц.
Генеральный директор Института ботаники, профессор С.Дж. Ибадуллаева приняла участие в церемонии открытия выставки, состоявшейся 13 мая.