Herbari şöbəsinin əməkdaşları ekspedisiyada olublar
AR ETN Botanika İnstitutunun Herbari şöbəsinin əməkdaşları Tovuz, Gəncə, Samux rayonları ərazilərində ekspedisiyada olublar. Ekspedisiyanın məqsədi ərazidə yayılan çox sayda bitki növlərinin, yeni növlərin, yeni yayılma yerlərinin, həmçinin endemik və nadir, Qırmızı kitaba düşən növlərin əsaslı monitorinqinin aparılması olub.
Ekspedisiya nəticəsində Kiçik Qafqazın şimal-şərqində yerləşən bir neçə rayonun (Tovuz, Gəncə, Samux ) və bir neçə kəndlərin florası tədqiq edilmiş, bitkilər toplanılmış və identifikasiya edilmişdir.
Ekspedisiya  müddətində  Botanika İnstitutunun əməkdaşları Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti və Naxçıvan Dövlət Universitetinin bir qrup əməkdaşı ilə birgə Tovuz rayonunun Əsrik və Goranboy rayonunun Ağcakənd kəndləri ərazisində müştərək çöl tədqiqatları həyata keçiriblər. Ərazidə yayılan bitki növlərinin monitorinqi aparılıb, 2 növ (Filago pyramidata L., Glechoma hederacea L.) üçün yeni yayılma arealı müəyyən edilib.

Сотрудники Отдела гербария были в экспедиции
Сотрудники отдела гербария Института ботаники МНА АР отправились в экспедицию в Товузский, Гянджинский и Самухский районы. Целью экспедиции было проведение тщательного мониторинга многочисленных видов растений, новых видов, новых ареалов, а также эндемичных и редких видов, занесенных в Красную книгу, которые широко распространены на данной территории.
В результате экспедиции была изучена флора нескольких районов (Товуз, Гянджа, Самух) и сёл, расположенных на северо-востоке Малого Кавказа, собраны и идентифицированы растения.
В ходе экспедиции сотрудники Института ботаники совместно с группой сотрудников Азербайджанского государственного педагогического университета, Азербайджанского государственного аграрного университета и Нахичеванского государственного университета провели совместные полевые исследования в селах Асрик Товузского района и Агджакенд Геранбойского района. Был проведен мониторинг видов растений, распространенных на данной территории и для 2 видов (Filago pyramidata L., Glechoma hederacea L.) был определен новый ареал распространения.