AR ETN Botanika İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva və İnstitutun elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nigar Mürsəl qızı Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi (BCAW2025) açılış mərasimində iştirak edib.
BCAW 2025 London İqlim Həftəsi ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində keçirilir və COP29-un yaratdığı dinamikanı davam etdirərək Bakı İqlim Həftəsini iqlim həlləri icmasının əsas regional toplantısı kimi möhkəmləndirməyi hədəfləyir.
Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi etdiyi ərəfədə keçirilmiş birinci Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsinin uğura imza atmasından sonra paytaxt Bakı şəhəri 2025-ci il sentyabrın 29-dan oktyabrın 3-nə kimi BİFH2025-in ikinci toplantısına da ev sahibliyi edəcək.
Qeyd edək ki, dünyanın müxtəlif yerlərində təşkil olunan iqlim fəaliyyəti həftələri beynəlxalq iqlim diplomatiyasına yeni nəfəs verməklə yanaşı, iqlim fəaliyyətinin həm yerli, həm də regional müstəvidə həyata keçirilməsinə diqqəti yetirilməsini zəruri etmişdir.

Baku Climate Action Week is held
Director General of the Institute of Botany, MSERA, Doctor of Biological Sciences, Professor Sayyara Ibadullayeva and Scientific Secretary of the Institute, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Nigar Mursal gizi attended the opening ceremony of the Baku Climate Action Week (BCAW2025).
BCAW 2025 is held in partnership with London Climate Week and aims to continue the momentum created by COP29 and strengthen Baku Climate Week as the premier regional gathering of the climate solutions community.
Following the success of the inaugural Baku Climate Action Week held ahead of COP29 in Azerbaijan, the city will host the second edition of #BCAW2025 from September 29 to October 3, 2025.
It should be noted that climate action weeks organized in various parts of the world have not only breathed new life into international climate diplomacy, but have also necessitated attention to the implementation of climate action at both the local and regional levels.