Bu gün AR ETN Botanika İnstitutu publik hüquqi şəxsdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin vəfatının 22-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbir öncəsi İnstitut əməkdaşları xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar Fəxri xiyabanda Ulu Öndərin məzarını ziyarət edib.
Tədbirdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin, eləcə də ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda mübarizədə canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə İnstitutun direktoru professor Səyyarə İbadullayeva Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında göstərdiyi misilsiz xidmətlərindən söz açıb. Professor Heydər Əliyevin zəngin idarəçilik təcrübəsi və böyük xilaskarlıq missiyası barədə məlumat verib.
Biologiya elmlər doktoru, professor Şakir Qasımov çıxış edərək, Ulu Öndər Heydər Əliyevin şərəfli ömür yolu və çoxşaxəli fəaliyyəti, Azərbaycanın iqtisadi, siyasi, hərbi, sosial, mədəni və digər sahələri üzrə gördüyü işlərdən danışıb. Professor qeyd edib ki, Heydər Əliyevin ideyaları Prezident İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirilir.

An Event Dedicated to the Memory of the National Leader Heydar Aliyev was held at the Institute of Botany
12.12.2025
Today, Institute of Botany, Public Legal Entity, Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan marks the 22nd anniversary of the death of National Leader Heydar Aliyev. Prior to the event, the staff of the Institute visited the Alley of Honors to honor the National Leader Heydar Aliyev.
At the event, the memory of National Leader Heydar Aliyev, as well as the martyrs who sacrificed their lives in the struggle for the territorial integrity and sovereignty of our country, was commemorated with a minute of silence.
Professor Sayyara Ibadullayeva, General Director of the Institute, delivered a speech highlighting the unparalleled services rendered by the National Leader to the Azerbaijani people and state. She spoke about Heydar Aliyev’s extensive management experience and great rescue mission for the Azerbaijani state and people.
Doctor of Biological Sciences, Professor Shakir Gasimov, also spoke about the glorious life and multifaceted activities of the National Leader Heydar Aliyev, as well as his outstanding contributions to the development of Azerbaijan’s economic, political, military, social, cultural, and other spheres. The professor emphasized that Heydar Aliyev’s ideas are being successfully continued by President Ilham Aliyev.