İnstitutun direktor vəzifəsini icra edən professor Səyyarə İbadullayeva bildirib ki, 1918-ci ilin mart-aprel aylarında erməni-daşnak silahlı dəstələri tərəfindən azərbaycanlıların soyqırımı təkcə Bakıda deyil, Şamaxı, Quba qəzalarında, Qarabağda, Zəngəzurda, Naxçıvanda, Lənkəranda, Gəncədə və digər bölgələrdə həyata keçirilib. On minlərlə dinc sakin məhz etnik və dini mənsubiyyətinə görə xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilib, mədəniyyət abidələri, tarixi binalar və məscidlər dağıdılıb. Professor S.İbadullayeva qeyd edib ki, tarixi şərait səbəbindən ötən iki əsr ərzində baş vermiş hadisələrə obyektiv qiymət vermək mümkün olmayıb. Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edildi. Prezident İlham Əliyevin diqqəti sayəsində 1918-ci il soyqırımı ilə bağlı genişmiqyaslı araşdırmalar aparılıb, erməni millətçiləri tərəfindən törədilmiş cinayətlərə dair yeni faktlar üzə çıxarılıb.
Tədbirdə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sadıq Qarayev çıxış edərək Mart Soyqırımını Azərbaycan xalqının tarixində ən qanlı faciələrdən biri kimi qiymətləndirib və tarixin bir daha təkrar olunmaması üçün milli birliyin nümayiş etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

В Институте ботаники МНО АР отметили 31 марта - День геноцида азербайджанцев.
Исполняющая обязанности директора института, профессор Сайяра Ибадуллаева отметила, что в марте-апреле 1918 года геноцид азербайджанцев, осуществлявшийся армяно-дашнакскими вооружёнными формированиями, происходил не только в Баку, но и в Шамахинском и Губинском уездах, Карабахе, Зангезуре, Нахчыване, Лянкяране, Гяндже и других регионах.
Десятки тысяч мирных жителей были убиты с особой жестокостью именно по признаку их этнической и религиозной принадлежности, были разрушены памятники культуры, исторические здания и мечети. Профессор С. Ибадуллаева отметила, что в силу исторических условий в течение последних двух столетий не представлялось возможным дать объективную оценку произошедшим событиям. Указом общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева от 26 марта 1998 года 31 марта было объявлено Днём геноцида азербайджанцев. Благодаря вниманию Президента Ильхама Алиева были проведены широкомасштабные исследования, связанные с геноцидом 1918 года, и выявлены новые факты преступлений, совершённых армянскими националистами.
Выступая на мероприятии, д.ф.п.б. Садиг Гараев оценил Мартовский геноцид как одну из самых кровавых трагедий в истории азербайджанского народа и подчеркнул важность сохранения национального единства во избежание повторения подобных событий.