İnstitutun direktor vəzifəsini icra edən professor Səyyarə İbadullayeva bildirib ki, 1918-ci ilin mart-aprel aylarında erməni-daşnak silahlı dəstələri tərəfindən azərbaycanlıların soyqırımı təkcə Bakıda deyil, Şamaxı, Quba qəzalarında, Qarabağda, Zəngəzurda, Naxçıvanda, Lənkəranda, Gəncədə və digər bölgələrdə həyata keçirilib. On minlərlə dinc sakin məhz etnik və dini mənsubiyyətinə görə xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilib, mədəniyyət abidələri, tarixi binalar və məscidlər dağıdılıb. Professor S.İbadullayeva qeyd edib ki, tarixi şərait səbəbindən ötən iki əsr ərzində baş vermiş hadisələrə obyektiv qiymət vermək mümkün olmayıb. Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edildi. Prezident İlham Əliyevin diqqəti sayəsində 1918-ci il soyqırımı ilə bağlı genişmiqyaslı araşdırmalar aparılıb, erməni millətçiləri tərəfindən törədilmiş cinayətlərə dair yeni faktlar üzə çıxarılıb.
Tədbirdə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sadıq Qarayev çıxış edərək Mart Soyqırımını Azərbaycan xalqının tarixində ən qanlı faciələrdən biri kimi qiymətləndirib və tarixin bir daha təkrar olunmaması üçün milli birliyin nümayiş etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

The March 31 – Day of Genocide of Azerbaijanis was commemorated at the Institute of Botany PLE.
Acting Director Professor Sayyara Ibadullayeva stated that in March–April 1918, massacres of Azerbaijanis were carried out by Armenian-Dashnak armed groups not only in Baku but also in Shamakhi, Guba districts, Karabakh, Zangezur, Nakhchivan, Lankaran, Ganja, and other regions. Tens of thousands of civilians were brutally killed based on their ethnic and religious identity, and cultural monuments, historical buildings, and mosques were destroyed.
She noted that due to historical circumstances, it was not possible to give an objective assessment of these events for nearly two centuries. By the decree of National Leader Heydar Aliyev dated March 26, 1998, March 31 was declared the Day of Genocide of Azerbaijanis. Thanks to the attention of President Ilham Aliyev, extensive research has been conducted, revealing new facts about the crimes committed.
At the event, Associate Professor Sadig Garayev (PhD in Biology) described the March genocide as one of the bloodiest tragedies in Azerbaijani history and emphasized the importance of national unity to prevent such events from recurring.