Professor Dilzarə Ağayeva “Şəhərsalma və memarlıq ili”nə həsr olunmuş elmi seminarda çıxış edib
AR ETN Botanika İnstitutunun Mikologiya laboratoriyasının müdiri biologiya elmləri doktoru, professor Dilzarə Ağayeva Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsində “Şəhərsalma və memarlıq ili”nə həsr olunmuş elmi seminarda çıxış edib.
Seminarda fakültənin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər. Tədbiri dekan müavini dosent Bəsti Əsədova açaraq mövzunun aktuallığını vurğulayıb və bu istiqamətdə aparılan elmi müzakirələrin əhəmiyyətini qeyd edib.
Professor Dilzarə Ağayeva “Azərbaycanda mikoloji tədqiqatlar: sübutlar, boşluqlar və prioritetlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək ölkəmizdə mikologiya sahəsində aparılan araşdırmalar, mövcud problemlər və gələcək istiqamətlər barədə ətraflı məlumat verib.
Professor D. Ağayevanın təqdim etdiyi elmi nəticələr və məlumatlar iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Məruzəçiyə suallar səsləndirilib, aktual elmi məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.
Sonda fakültənin dekanı dosent Reyhan Ağayeva professor Dilzarə Ağayevaya və seminar iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib, belə seminarların fakültənin elmi və tədris fəaliyyətinə mühüm töhfə verdiyini qeyd edib.

Professor Dilzara Aghayeva Delivered a Speech at a Scientific Seminar Dedicated to the “Year of Urban Planning and Architecture”
21.04.2026
Professor Dilzara Aghayeva, Doctor of Biological Sciences and Head of the Mycology Laboratory at the Institute of Botany PLE under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, delivered a speech at a scientific seminar dedicated to the “Year of Urban Planning and Architecture,” held at the Faculty of Chemistry and Biology of Azerbaijan State Pedagogical University.
The seminar was attended by the faculty administration, academic staff, and students. The event was opened by Vice-Dean Associate Professor Basti Asadova, who emphasized the relevance of the topic and highlighted the importance of ongoing scientific discussions in this field.
Professor Aghayeva delivered a presentation titled “Mycological Research in Azerbaijan: Evidence, Gaps, and Priorities,” providing detailed insights into current studies in the field of mycology in the country, existing challenges, and future directions.
The scientific findings and information presented by Professor Aghayeva were met with great interest by the participants. The presentation was followed by a Q&A session and discussions on current scientific issues.
At the end of the seminar, the Dean of the Faculty, Associate Professor Reyhan Aghayeva, expressed her gratitude to Professor Dilzara Aghayeva and the participants, noting that such seminars make a significant contribution to the faculty’s academic and educational activities.