Botanika İnstitutu ilə Karaçi Universiteti arasında anlaşma memorandumu yenilənib
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutu PHŞ ilə Pakistan Respublikasının Karaçi Universitetinin Kimyəvi və bioloji elmlər üzrə beynəlxalq mərkəzi (ICCBS) arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb və tərəfdaşlıq daha 5 il müddətinə uzadılıb.
Memorandum Botanika İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən, direktor müavini professor Səyyarə İbadullayeva və Karaçi Universiteti ICCBS-in direktoru professor M. Raza Şah tərəfindən imzalanıb.
Memorandumda birgə elmi layihələrin hazırlanması, doktorant və dissertantların mübadiləsi, beynəlxalq konfrans və simpoziumların təşkili, elmi və metodik nəşrlərin mübadiləsi nəzərdə tutulur. Əməkdaşlıq çərçivəsində ətraf mühitin idarə olunması, biomüxtəlifliyin qorunması və digər aktual elmi istiqamətlər üzrə birgə tədbirlərin keçirilməsi də planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, yenilənmiş əməkdaşlıq memorandumu mövcud tərəfdaşlığın davamlı inkişafına, elmi potensialın gücləndirilməsinə və Azərbaycan elminin beynəlxalq müstəvidə mövqeyinin daha da möhkəmlənməsinə xidmət edəcəkdir.

Между ЮЛПП «Институтом ботаники» МНО АР и Международным центром химических и биологических наук (ICCBS) Университета Карачи (Пакистан) был подписан меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству, и партнерство было продлено еще на 5 лет.
Меморандум подписали исполняющий обязанности директора, заместитель директора Института ботаники профессор Сайяра Ибадуллаева и директор ICCBS Университета Карачи профессор М. Раза Шах.
Меморандум предусматривает подготовку совместных научных проектов, обмен докторантами и диссертантами, организацию международных конференций и симпозиумов, обмен научными и методическими публикациями.
В рамках сотрудничества также планируется проведение совместных мероприятий по управлению окружающей средой, сохранению биоразнообразия и другим актуальным научным направлениям.
Следует отметить, что обновленный меморандум о сотрудничестве будет способствовать устойчивому развитию существующего партнерства, укреплению научного потенциала и дальнейшему повышению позиций азербайджанской науки на международном уровне.