Botanika İnstitutu ilə Karaçi Universiteti arasında anlaşma memorandumu yenilənib
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutu PHŞ ilə Pakistan Respublikasının Karaçi Universitetinin Kimyəvi və bioloji elmlər üzrə beynəlxalq mərkəzi (ICCBS) arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb və tərəfdaşlıq daha 5 il müddətinə uzadılıb.
Memorandum Botanika İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən, direktor müavini professor Səyyarə İbadullayeva və Karaçi Universiteti ICCBS-in direktoru professor M. Raza Şah tərəfindən imzalanıb.
Memorandumda birgə elmi layihələrin hazırlanması, doktorant və dissertantların mübadiləsi, beynəlxalq konfrans və simpoziumların təşkili, elmi və metodik nəşrlərin mübadiləsi nəzərdə tutulur. Əməkdaşlıq çərçivəsində ətraf mühitin idarə olunması, biomüxtəlifliyin qorunması və digər aktual elmi istiqamətlər üzrə birgə tədbirlərin keçirilməsi də planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, yenilənmiş əməkdaşlıq memorandumu mövcud tərəfdaşlığın davamlı inkişafına, elmi potensialın gücləndirilməsinə və Azərbaycan elminin beynəlxalq müstəvidə mövqeyinin daha da möhkəmlənməsinə xidmət edəcəkdir.

Memorandum of Understanding Renewed Between the Institute of Botany and the University of Karachi
A memorandum of understanding on cooperation has been signed between the Institute of Botany under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the International Center for Chemical and Biological Sciences (ICCBS) of the University of Karachi, Islamic Republic of Pakistan. The partnership has been extended for an additional five years.
The memorandum was signed by Professor Sayyara Ibadullayeva, Acting Director and Deputy Director of the Institute of Botany, and Professor M. Raza Shah, Director of ICCBS at the University of Karachi.
The memorandum provides for the development of joint scientific projects, the exchange of doctoral students and researchers, the organization of international conferences and symposia, and the exchange of scientific and methodological publications.
Within the framework of the cooperation, joint activities are also planned in areas such as environmental management, biodiversity conservation, and other relevant scientific fields.
It should be noted that the renewed memorandum of cooperation will contribute to the sustainable development of the existing partnership, the strengthening of scientific potential, and the further consolidation of Azerbaijan’s position in the international scientific arena.