Naxçıvanın relikt bitkilərinə dair yeni fundamental elmi nəşr işıq üzü görüb
AR ETN Botanika İnstitutu və Naxçıvan Dövlət Universitetinin birgə təşəbbüsü ilə “Naxçıvan Muxtar Respublikası florasının relikt bitkiləri” adlı yeni kitab nəşr olunub. Azərbaycan və ingilis dillərində hazırlanan bu nəşr regionun zəngin bitki örtüyünün öyrənilməsi istiqamətində mühüm addımdır.
Kitabın müəllifləri professor Səyyarə İbadullayeva, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Mürsəl Seyidov, Elsəvər Əsədov və Hilal Qasımovdur. Elmi redaktorları akademik Tariyel Talıbov və professor Munir Öztürkdür.
Müəlliflər tərəfindən kitabda Naxçıvan Muxtar Respublikası florasına aid relikt bitkilərin yaranma tarixi, yayılma arealları, ekoloji xüsusiyyətləri və müasir vəziyyəti, həmçinin relikt bitkilərin morfoloji xüsusiyyətləri, polimorfizmi, miqrasiya prosesləri və region florasının formalaşmasında rolu kimi mühüm məlumatlar təqdim olunub.
Yeni nəşr botanika, geobotanika və biocoğrafiya sahəsində çalışan alimlər, tədqiqatçılar, eləcə də ali məktəb müəllimləri və tələbələri üçün dəyərli elmi mənbə hesab olunur.

A new book titled “Relict Plants of the Flora of the Nakhchivan Autonomous Republic” has been published through a joint initiative of the Institute of Botany PLE under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and Nakhchivan State University. Prepared in both Azerbaijani and English, this publication represents an important step in the study of the region’s rich vegetation.
The authors of the book are Professor Sayyara Ibadullayeva and PhD holders in Biology Mursel Seyidov, Elsever Asadov, and Hilal Gasimov. The scientific editors are Academician Tariyel Talibov and Professor Munir Ozturk.
In the book, the authors present comprehensive information on the relict plants of the Nakhchivan Autonomous Republic’s flora, including their historical development, distribution areas, ecological characteristics, and current status. The publication also covers key aspects such as morphological features, polymorphism, migration processes, and the role of relict plants in the formation of the region’s flora.
This new publication is considered a valuable scientific resource for scholars and researchers working in the fields of botany, geobotany, and biogeography, as well as for university lecturers and students.