Naxçıvanın relikt bitkilərinə dair yeni fundamental elmi nəşr işıq üzü görüb
AR ETN Botanika İnstitutu və Naxçıvan Dövlət Universitetinin birgə təşəbbüsü ilə “Naxçıvan Muxtar Respublikası florasının relikt bitkiləri” adlı yeni kitab nəşr olunub. Azərbaycan və ingilis dillərində hazırlanan bu nəşr regionun zəngin bitki örtüyünün öyrənilməsi istiqamətində mühüm addımdır.
Kitabın müəllifləri professor Səyyarə İbadullayeva, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Mürsəl Seyidov, Elsəvər Əsədov və Hilal Qasımovdur. Elmi redaktorları akademik Tariyel Talıbov və professor Munir Öztürkdür.
Müəlliflər tərəfindən kitabda Naxçıvan Muxtar Respublikası florasına aid relikt bitkilərin yaranma tarixi, yayılma arealları, ekoloji xüsusiyyətləri və müasir vəziyyəti, həmçinin relikt bitkilərin morfoloji xüsusiyyətləri, polimorfizmi, miqrasiya prosesləri və region florasının formalaşmasında rolu kimi mühüm məlumatlar təqdim olunub.
Yeni nəşr botanika, geobotanika və biocoğrafiya sahəsində çalışan alimlər, tədqiqatçılar, eləcə də ali məktəb müəllimləri və tələbələri üçün dəyərli elmi mənbə hesab olunur.

Опубликовано новое фундаментальное научное издание о реликтовых растениях Нахчывана
По совместной инициативе Института ботаники МНО АР и Нахчыванского государственного университета издана новая книга «Реликтовые растения флоры Нахчыванской Автономной Республики». Это издание, подготовленное на азербайджанском и английском языках, является важным шагом на пути изучения богатой растительности региона.
Авторами книги являются профессор Сайяра Ибадуллаева, д.ф.п.б. Мурсал Сеидов, д.ф.п.б.Эльсавар Асадов и д.ф.п.б.Хилал Гасымов. Научными редакторами издания являются академик Тариел Талыбов и профессор Мунир Озтюрк.
В книге представлены такие важные сведения, как история возникновения реликтовых растений флоры Нахчыванской Автономной Республики, ареалы их распространения, экологические особенности и современное состояние, а также морфологические особенности, полиморфизм, миграционные процессы и роль реликтовых растений в формировании флоры региона.
Новое издание считается ценным научным источником для ученых и исследователей работающих в области ботаники, геоботаники и биогеографии, а также для преподавателей и студентов высших учебных заведений.