“Heydər Əliyev və Azərbaycan təbiəti” mövzusunda yaz məktəbi keçirilib
7–8 may 2026-cı il tarixlərində AR ETN Botanika İnstitutunun təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və Azərbaycan təbiəti” mövzusunda yaz məktəbi elmi simpoziumu keçirilib. Simpoziumun əsas məqsədi ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın təbiətinin qorunması istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyətin təbliği və elmi müstəvidə təhlili olub.
Açılış mərasimi Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb, daha sonra Heydər Əliyevə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbirdə Botanika İnstitutunun gənc alim və doktorantları, Botanika Cəmiyyəti İctimai Birliyinin üzvləri, ADPU-nin Kimya və biologiya fakültəsinin rəhbərliyi və tələbələri, həmçinin “Bir Könüllü” Tələbələrin Əməkdaşlıq İctimai Birliyinin üzvləri, alimlər, doktorantlar, magistrlər, bakalavrlar və şagirdlər iştirak ediblər.
Tədbirin açılış mərasimində Botanika İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən professor Səyyarə İbadullayeva çıxış edərək yaz məktəbinin əhəmiyyətindən, ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkədə ekoloji siyasətin formalaşdırılmasında və təbiətin mühafizəsində oynadığı roldan bəhs edib. Professor qeyd edib ki, H.Əliyevin təşəbbüsləri nəticəsində Azərbaycanda biomüxtəlifliyin qorunması, təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə və ekoloji tarazlığın təmin olunması istiqamətində mühüm və davamlı addımlar atılıb.
2 gün davam edən yaz məktəbi çərçivəsində gənc tədqiqatçılar biomüxtəlifliyin qorunması, ətraf mühitin mühafizəsi, dayanıqlı inkişaf, ekoloji problemlərin həlli və təbii ehtiyatlardan səmərəli istifadə istiqamətlərində aktual mövzularla çıxış edərək ulu öndər Heydər Əliyevin ekoloji siyasətinin ölkədə yaşıllaşdırma, şəhərsalma və landşaft memarlığının inkişafına təsiri barədə məruzələr təqdim olunub. Tədbir zamanı iştirakçılar arasında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, səsləndirilən suallar ətraflı cavablandırılıb.
Simpoziumun sonunda məruzəçilərə sertifikatlar təqdim olunub. Tədbir Botanika İnstitutunun gənc mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış sərginin nümayişi ilə yekunlaşıb.

Состоялась весенняя школа на тему «Гейдар Алиев и природа Азербайджана»
7-8 мая 2026 года при организации Института ботаники МНО АР состоялся научный симпозиум весенней школы на тему «Гейдар Алиев и природа Азербайджана», посвященный 103-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Основной целью симпозиума было популяризация и научный анализ деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева по защите природы Азербайджана.
Церемония открытия началась с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики, после чего был показан видеоролик, посвященный Гейдару Алиеву.
В мероприятии приняли участие молодые ученые и докторанты Института ботаники, члены Общественного объединения общества ботаников, руководство и студенты химико-биологического факультета АГПУ, члены Общественного объединения студенческого сотрудничества «Bir Könüllü», а также ученые, докторанты, магистры, бакалавры и студенты.
Выступая на церемонии открытия мероприятия, исполняющая обязанности директора Института ботаники профессор Сайяра Ибадуллаева, рассказала о значении весенней школы, роли общенационального лидера Гейдара Алиева в формировании экологической политики и охране природы в стране. Профессор отметила, что в результате инициатив Г. Алиева в Азербайджане были предприняты важные и устойчивые шаги по защите биоразнообразия, эффективному использованию природных ресурсов и обеспечению экологического баланса.
В ходе двухдневной весенней школы молодые исследователи обсудили актуальные темы в обдасти сохранения биоразнообразия, охраны окружающей среды, устойчивого развития, решения экологических проблем и эффективного использования природных ресурсов, а также рассказали о деятельности великого лидера Гейдара Алиева, направленной на защиту окружающей среды в Азербайджане.
Во время мероприятия между участниками состоялся широкий обмен мнениями, и были даны подробные ответы на поднятые вопросы.
В конце симпозиума докладчикам были вручены сертификаты. Мероприятие завершилось демонстрацией выставки, подготовленной молодыми специалистами Института ботаники.