Professor Dilzarə Ağayeva beynəlxalq tədbirlərdə iştirak edib
AR ETN Botanika İnstitutunun Mikologiya laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru, professor Dilzarə Ağayeva Qırğızıstanın Manas şəhərində keçirilən beynəlxalq tədbirlərdə iştirak edib.
Professor D.Ağayeva BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) təşkil etdiyi “Qırğızıstanın qoz-meyvə meşələri: Ümumdünya Təbii İrsi, Biomüxtəliflik üçün Qlobal Xəzinə, İqlim və Davamlı İnkişaf” mövzusunda beynəlxalq konfransa, eləcə də Avropa və Mərkəzi Asiya üçün Meşə İnvaziv Növlər Şəbəkəsinin (REUFIS) illik toplantısına qatılıb.
Tədbirin əsas məqsədi Qırğızıstanın qoz-meyvə meşələrinin qorunması, davamlı idarə olunması və inkişafı ilə bağlı məsələlərin müzakirəsi, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi və yeni tərəfdaşlıqların qurulması olub.
Konfrans çərçivəsində professor Dilzarə Ağayeva “Azərbaycanda qərzəkli meyvəlilər: müxtəlifliyi, istifadəsi və xəstəlikləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, təqdimatında Azərbaycanda yayılan qərzəkli meyvə bitkilərinin müxtəlifliyi, onların təsərrüfat əhəmiyyəti, istifadə istiqamətləri və əsas xəstəlikləri haqqında məlumat verib.
FAO-nun Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Regional Ofisinin, Qırğızıstan Respublikasının dövlət qurumlarının və bir sıra beynəlxalq təşkilatların birgə əməkdaşlığı ilə təşkil olunan tədbirdə 20-dən çox ölkədən nümayəndələr iştirak ediblər. Tədbir həm əyani, həm də onlayn formatda keçirilib.

Head of the Mycology Laboratory of the Institute of Botany PLE of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Biological Sciences, Professor Dilzara Aghayeva participated in international events held in Manas, Kyrgyzstan.
Professor D. Aghayeva took part in the international conference entitled “The Walnut-Fruit Forests of Kyrgyzstan: World Natural Heritage, a Global Treasure for Biodiversity, Climate and Sustainable Development”, organized by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), as well as in the annual meeting of the Regional Network on Forest Invasive Species for Europe and Central Asia (REUFIS).
The main goal of the event was to discuss issues related to the protection, sustainable management and development of the walnut-fruit forests of Kyrgyzstan, to expand international cooperation, and to establish new partnerships.
Within the framework of the conference, Professor Dilzara Aghayeva delivered a presentation on the topic “Nut-bearing fruit plants in Azerbaijan: diversity, uses and diseases.” In her presentation, she provided information about the variety of nut-bearing fruit plants found in Azerbaijan, their economic importance, areas of use, and major diseases.
The event, organized through joint cooperation of the FAO Regional Office for Europe and Central Asia, government institutions of the Kyrgyz Republic, and a number of international organizations, was attended by representatives from more than 20 countries. The event was held in both in-person and online formats.