Azərbaycan üçün iki yeni mikrogöbələk növü aşkar edilib
AR ETN Botanika İnstitutunun Mikologiya laboratoriyasının müdiri professor Dilzarə Ağayeva, doktorant Xədicə Apbayeva, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Pərvin Ağayeva və Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutunun əməkdaşı, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tetiana Andrianovanın həmmüəllifliyi ilə “Cənubi Qafqazdan “Coleroa robertiani” və “Sporocadus rosigena” (Ascomycota) növlərinə dair ilk qeydlər” (First records of Coleroa robertiani and Sporocadus rosigena (Ascomycota) from the South Caucasus) adlı elmi məqalə Scopus bazasında indekslənən Q4 kvartilli “Czech Mycology” jurnalında dərc olunub.
Məqalədə qeyd edilir ki, bitkilərlə assosiasiyada olan Coleroa Sporocadus cinslərinin nümayəndələri Azərbaycanda zəif öyrənilib və onlara əvvəllər aid edilmiş növlər hazırda fərqli cinslərə keçirilib. Yuxarıda qeyd edilən növlərə aid herbari nümunələri Daşkəsən rayonunun Əmirvar və Zivlən kəndlərindən toplanılıb. Çap işində bu nümunələrə əsasən ətraflı morfoloji təsvirlər, illüstrasiyalar təqdim edilir, dünyada yayılması və sahib bitkiləri göstərilir və oxşar növlərdən onları fərqləndirən xüsusiyyətləri təhlil və müzakirə edilir.
Bu tapıntılar Cənubi Qafqazın bütövlükdə biomüxtəlifliyin qaynar nöqtəsi kimi rolunu vurğulayır, habelə göbələk müxtəlifliyinin və ekologiyasının qlobal qiymətləndirilməsində əhəmiyyətini dəstəkləyir.

Two new species of microfungi have been discovered in Azerbaijan
A scientific article titled "First records of Coleroa robertiani and Sporocadus rosigena (Ascomycota) from the South Caucasus," co-authored by Professor Dilzara Agayeva, Head of the Mycology Laboratory at the Institute of Botany PLE of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, doctoral student Khadija Apbayeva, Doctor of Philosophy in Biology Parvin Agayeva, and Tetiana Andrianova, a researcher and Doctor of Philosophy in Biology at the Institute of Botany PLE of the National Academy of Sciences of Ukraine, has been published in the Q4-quartile journal "Czech Mycology," indexed in Scopus.
The article notes that representatives of the genera Coleroa and Sporocadus, which are associated with plants, have been poorly studied in Azerbaijan, and species previously assigned to them have now been transferred to different genera. Herbarium specimens of the above-mentioned species were collected from the villages of Amirvar and Zivlan in the Dashkasan district. Based on these specimens, the publication provides detailed morphological descriptions and illustrations, indicates their global distribution and host plants, and analyzes and discusses the features that distinguish them from similar species.
These findings underscore the role of the South Caucasus as a biodiversity hotspot as a whole, and also support its importance for the global assessment of fungal diversity and ecology.