Professor: Göbələklərin düzgün tanınmaması ciddi zəhərlənmələrə səbəb ola bilər - AZƏRTAC
Göbələklərin yeməli və ya zəhərli olmasını müəyyən etmək hər zaman asan deyil. Bəzi növlər arasında xarici görünüş baxımından böyük oxşarlıq mövcuddur və bu da insanların səhvən zəhərli göbələkləri toplamasına səbəb olur.
Yaz aylarında geniş yayılan və göbələk həvəskarları tərəfindən toplanılan yeməli quzuqarnı göbələyi bəzən iynəyarpaqlı ağacların altında qumlu torpaqlarda bitən, “mal beyni” adlandırılan zəhərli göbələklə qarışdırılır. Halbuki həmin növ güclü toksiki təsirə malikdir və insan sağlamlığı üçün ciddi təhlükə yarada bilər.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, yeməli payız kötükcəsi (Armillaria mellea) və yay kötükcəsi (Kuehneromyces mutabilis) növləri də morfoloji cəhətdən onlara bənzəyən, lakin zəhərli hesab edilən “Hypholoma fasciculare” ilə səhv salına bilər. Eyni zamanda, çiy halda istifadə edilə bilən “Russula virescens” növünün ölümcül zəhərli “Amanita phalloides” ilə qarışdırılması təhlükəli nəticələrə səbəb ola bilər.
Zəhərli göbələklər arasında ən təhlükəli qruplardan biri “Amanita” cinsinə aid növlərdir. Məlumata görə, göbələk zəhərlənmələri nəticəsində baş verən ölüm hallarının təxminən 95 faizi məhz bu cinsin nümayəndələri ilə əlaqələndirilir.
Professor deyib ki, “Amanita” cinsinə 600-ə yaxın növ daxildir. Bunların sırasında “Amanita citrina”, “Amanita pantherina”, “Amanita muscaria” və “Amanita gemmata” kimi güclü zəhərli növlər yer alır. Bununla yanaşı, bu cinsə aid ən qiymətli yeməli növlərdən biri olan “Sezar amanitası (Amanita caesarea)” da geniş tanınır.
Mütəxəssislər əhalinin son illər göbələk yığımına marağının artdığını nəzərə alaraq vətəndaşlara yalnız yaxşı tanıdıqları növləri toplamağı tövsiyə edirlər. Bildirilir ki, göbələklər tez xarab olduğu üçün toplandıqdan sonra qısa müddətdə istifadə edilməlidir.
Bundan əlavə, avtomobil yollarının yaxınlığında bitən göbələklərin qida məqsədilə toplanması məsləhət görülmür. Səbəb kimi göbələklərin ətraf mühitdəki ağır metalları və nəqliyyat vasitələrinin havaya buraxdığı zərərli maddələri özündə toplamaq qabiliyyətinə malik olması göstərilir. Bu isə insan sağlamlığı üçün risk yarada bilər.

Determining whether mushrooms are edible or poisonous is not always easy. There is significant external similarity between certain species, which leads people to mistakenly collect poisonous mushrooms.
The edible morel, widely found in spring and collected by mushroom enthusiasts, is sometimes confused with the poisonous "false morel", which grows in sandy soils under coniferous trees. However, this species has strong toxic effects and can pose a serious threat to human health.
According to the expert, the edible honey fungus (Armillaria mellea) and sheathed woodtuft (Kuehneromyces mutabilis) can also be morphologically similar to and confused with the poisonous "Hypholoma fasciculare". At the same time, confusing the edible "Russula virescens" (which can be eaten raw) with the deadly poisonous "Amanita phalloides" (death cap) can lead to dangerous consequences.
One of the most dangerous groups among poisonous mushrooms is the species belonging to the genus "Amanita." According to reports, approximately 95 percent of deaths resulting from mushroom poisoning are associated with representatives of this genus.
The professor said that the genus "Amanita" includes nearly 600 species. Among them are highly poisonous species such as "Amanita citrina," "Amanita pantherina," "Amanita muscaria," and "Amanita gemmata." At the same time, one of the most prized edible species in this genus, "Caesar's mushroom (Amanita caesarea)," is also widely known.
Given the growing public interest in mushroom foraging in recent years, experts recommend that citizens only collect species they are well familiar with. It is noted that since mushrooms spoil quickly, they should be used shortly after being collected.
In addition, it is not advisable to collect mushrooms for food near roadways. The reason given is that mushrooms have the ability to absorb heavy metals from the environment and harmful substances released into the air by vehicles, which can pose a risk to human health.