| Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikasının Bərdə rayonu | ![]() |
03.00.05 “Botanika” “Azərbaycan amarantlarının (Amaranthus L.) sistematikası, coğrafiyası və təsərüffat əhəmiyyəti” | |
| Çapdan çıxmış elmi əsərlərinin ümumi sayı | 41 | |
| Xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı | 3 | |
| Beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı | 1 | |
| Müəlliflik şəhadətnamələrinin və patentlərin sayı | - | |
| Kadr hazırlığı: - fəlsəfə doktorlarının sayı | - | |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Namizədlik (b.ü.f.d) dissertasiyasının mövzusu ilə əlaqədar Azərbaycan florası üçün 2 yeni növ, 1 növün elm üçün yeni olan variasiyasi göstərilmiş, 1 növ bərpa edilmiş, yeni təyinedici açar tərtib edilmişdir. Hər ilin mövzu planı qəbul olunan qaydalara uyğun işlənərək nəticələr əldə edilmişdir.Dünya Məlumat Bazaları araşdirilaraq mövzu planına daxil olan fəsilə, cins, növlərdə baş verən nomenklatur dəyişikliklər qeyd olunur.Tətbiq olunan Azərbaycanın təbii şəraitində yayılan fəsilələrin cinslərinin bəzi növlərinə aid yeni yayılmasahələri müəyyənləşdirilmiş, yeni təyinedici açar tərtib edilmiş, tədqiq olunan növlərə aid Botanika Institutunun Herbari Fondunda (BAK) yerləşən herbari nüsxələrində olan məlumatlar elektron məlumat bazasında yerləşdirilmişdir. Azərbaycan Respublikasınin Qırmızı Kitabının III yeni nəşrinə tərəfimdən 2 növ daxil edilmişdir. | |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyəti | |
| Pedaqoji fəaliyyəti | ||
| Əsas iş yeri və ünvanı | Azərbaycan Respublikası Elm Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutu Publik Hüquqi Şəxs. Bakı ş., A.Abbaszadə küç., giriş 99. | |

| Date of birth | 21.10.1963 | |
03.00.05 Botany Taxonomy, geography and economic significance of Azerbaijan amaranths (Amaranthus L.). | |
| 41 | |
| Number of scientific publications printed abroad: | 3 | |
| Number of papers published in journals indexed and abstracted in international databases | 1 | |
| Basic scientific achievements | Within the framework of the PhD dissertation research, two species new to the flora of Azerbaijan, one taxon new to science (a new variation), and one reinstated species were identified. In addition, a new identification key was developed. The annual research objectives were carried out in accordance with established scientific standards, and the corresponding results were obtained. An extensive review of international databases was conducted to assess nomenclatural updates, and relevant changes in the classification of familes , cenera and species included in the research scope were documented.New distribution areas were identified for several species belonging to genera of families occurring under the natural conditions of Azerbaijan. A revised identification key was compiled. Furthermore, data on herbarium specimens of the investigated taxa preserved in the Herbarium Fund of the Institute of Botany (BAK), were digitized and incorporated into an electronic database. Two species have been included by me in the third (III) new edition of the Red Book of the Republic of Azerbaijan. | |
| Membership with international and foreign scientific organizations | Azerbaijan Botanics Society | |
| Main place of work and its address | Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Institute of Botany Public Legal Entity, AZ1073, Azerbaijan Republic, Baku city, A. Abbaszade str., entrance 99 | |