Ümumdünya Mülki Müdafə Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Bugün AMEA Botanika İnstitutunda 1 mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbiri İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.e.d. Eldar Novruzov açaraq Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününün yaranma tarixi, məqsəd və vəzifələri barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikası1993-cü ildən Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatına üzvdür.
İnstitutun MM qərargahının rəisi Nazim Xəlilov “Mülki Müdafiənin fəlakətlərə qarşı mübarizədə rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, məruzəsində FHN-in əhalinin fövqəladə hallardan qorunması və mülki müdafiə sahəsində fəaliyyətləri haqqında danışaraq, mülki müdafiənin məqsədi, təşkil edilməsi prinsipləri, mülki müdafiə sahəsində dövlətin vəzifələri, hüquqi şəxslərin vəzifələri, vətəndaşın hüquq və vəzifələrinə toxunub. Qeyd edib ki, baş verə biləcək hər hansı bir kütləvi təhlükə zamanı əhalinin xəbərdar edilməsi, on­lara fərdi mü­hafizə vasitələrinin paylanması və təhlükəsiz sığınacaqlarda yerləşdiril­məsi Mülki Mü­dafiənin başlıca vəzifəsidir.
Tədbirdə müəssisənin mülki müdafiə dəstələrinin üzvləri təbii fəlakətlər, istehsalat qəzaları və fövqəladə halların nəticələrinin aradan qaldırılması ilə əlaqədar özlərinin yerinə yetirməli olduqları işləri, bu sahədə əldə etdikləri vərdişləri nümayiş etdiriblər.

1 марта 2017 г. в Институте ботаники НАНА состоялась мероприятие, посвященное - Всемирному дню гражданской обороны
01.03.2017
1 марта 2017 г. в Институте ботаники НАНА состоялась мероприятие, посвященное - Всемирному дню гражданской обороны.
Д-р Эльдар Новрузов, заместитель директора по научным вопросам Института, открыл мероприятие и дал широкую информацию об истории, целях и обязанностях Всемирного дня гражданской обороны. Он отметил, что Азербайджанская Республика является членом Международной организации гражданской обороны с 1993 года.
Начальник штаб-квартиры Назим Халилов выступил с речью на тему «Роль гражданской обороны». Он также рассказал о деятельности МЧС по защите людей в чрезвычайных ситуациях и о гражданской обороне, сосредоточив внимание на цели, принципах организации гражданской обороны, обязанностях государства и юридических лиц, правах и обязанностях граждан в области гражданской обороны. Он отметил, что главная задача гражданской обороны - информировать общественность о любых массовых угрозах, которые могут произойти, предоставить им оборудованиям личной защиты и разместить в безопасные убежища.
На этом мероприятии члены группы гражданской обороны Института продемонстрировали свои навыки, которые они должны реализовать, чтобы преодолеть последствия стихийных бедствий и промышленных аварий в чрезвычайных ситуациях.