AMEA Botanika İnstitutun mütəxəssisləri Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin əməkdaşlarına maarifləndirici və ixtisasartırma məqsədi ilə “Bitkilərin ekologiyası” adlı təlim keçiblər. Botanika İnstitutu tərəfindən təşkil olunan təlimdə 34 nəfər dərnək rəhbəri iştirak edib.
İnstitutun Herbari şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d. Pərvanə Qaraxani müəllimlərə Herbari Fondunda saxlanılan dəyərli tip nümunələri, onların saxlanılma şəraiti və rəqəmsallaşdırılaraq Avropa məlumat bazasına daxil edilməsi haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, Herbari kolleksiyası qurudulmuş bitkilərin emalı və sənədləşdirilməsi, qeyri-məhdud uzun müddət saxlanılması baxımından elmə böyük xidmətlər göstərir. Botaniklər bitkilərin ekoloji, coğrafi və fərdi dəyişkənliyinin tədqiqatı üçün Herbari Fondundan istifadə edirlər. Həmçinin, herbari bu və ya digər regionun bitki aləminin tərkibini və növlərin yayılmasını sənədlərlə əsaslandıraraq bitki aləminin dəyişikliyi haqqında məlumatları vaxtında verir.
İnstitutun Ekosistemlərin fitososiologiyası laboratoriyasının müdiri b.e.d. Naibə Mehdiyeva müəllimlərə Azərbaycanın nadir, endem və itmə təhlükəsində olan bitkiləri və Azərbaycanın Qırmızı Kitabının I və II nəşrləri haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 1989-cu ildə işıq üzü görən I nəşrdə 140 növ ancaq ali bitkilər daxil edilmiş, II nəşrdə isə daxil edilən 300 növdən 266-sı ali bitkilərə, 20-si ibtidai bitkilərə (6 yosun, 13 şibyə, 1 mamır), 14-ü göbələk növlərinə aiddir.
Seminarda laboratoriyanın elmi işçisi Nigar Mürsəl qızı Qırmızı Kitabdan istifadə qaydalarını və struktutunu izah edərək, kitaba daxil olunmuş bitkilərin IUCN-ə (Təbiət Mühafizəsinin Beynəlxalq Birliyi) əsasən hansı kateqoriyaya, milli və regional statusa aid olması, yayılması, qısa təsviri, bioloji, ekoloji, fitosenoloji və faydalı xüsusiyyətləri, sayı, tendensiyası, məhdudlaşdırıcı amillər və mühafizə tədbirləri haqqında məlumat verib.
Doktorant Xanım Həsənova müəllimləri botanika elminin təbliği məqsədilə yaradılan Botanika Muzeyi ilə tanış edib. Qeyd edib ki, Muzeydə Hirkan meşələrinin on klassik relikt ağac növü haqqında məlumatı əks etdirən “Azərbaycanın yaşıl xəzinəsi” adlı sərgi və Azərbaycanın landşaftı, florası, faunası haqqında məlumatları əks etdirən interaktiv xəritə nümayiş olunur.

ANAS Institute of Botany organized training for employees of the Republic Centre for Children's and Youth Development
27.11.2017
ANAS Institute of Botany for the staff of the Republic Centre for Children's and Youth Development for the purpose of education and professional development organized training on “Ecology of plants”.
At the event, attended by the leaders of 34 sections, the head of the Department of Herbarium of the Institute, Doctor of Philosophy in Biology, Parvan Garahani, informed in detail about the valuable specimens stored in the Herbarium Fund, the conditions for their injury and digitization.
She brought to the attention that Herbarium Collection provides great services to science in terms of processing and documentation, as well as long-term storage of dried plants. Botanists often turn to the Herbarium Foundation to study the ecological, geographical and individual changes in plants.
Further, the head of the Laboratory of Phyto Sociology of Ecosystems of the Institute, Doctor in Botany Naiba Mehtiyeva informed about rare, endemic and endangered plants, as well as I and II editions of the Red Book of Azerbaijan. She said that in the first edition, which saw the light in 1989, 140 species of higher plants were included. And of the 300 species included in the second edition, 266 plants belong to the higher, 20 to the lower and 14 to the fungi.
At the seminar, the scientific employee of the laboratory Nigar Murselgizi, doctoral candidate Hanum Hasanova explained the rules of using the Red Book, gave information on which category, national and regional status includes plants, distribution area, brief description, biological and ecological features, trends and measures for plant protection.
In conclusion, the guests got acquainted with the Museum of Botany, created to promote botanical science.