Botanika İnstitutunda Dördüncü “Fizika və lirika” konfransı çərçivəsində “Qoşa qanad” elmi-ədəbi gecəsi keçirilib
18.07.2018
İyulun 17-də Botan ika İnstitutunda dördüncü “Fizika və lirika” konfransı çərçivəsində “Qoşa qanad” elmi-ədəbi gecəsi keçirilib.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Memarlıq və İncəsənət İnstitutu tərəfindən təşkil olunmuş AMEA əməkdaşlarının rəsm, xəttatlıq və bədii yaradıcılıq nümunələrindən ibarət sərgi ilə tanış olublar. Sərgidə yağlı boya, sulu boya, linoqravüra və kompüter qrafikası kimi fərqli texnikalarda işlənmiş müxtəlif mövzu dairəsinə malik 26 əsər nümayiş etdirilib.
Daha sonra iştirakçılar botanika elminin təbliği məqsədilə AMEA-nın Botanika İnstitutunun nəzdində yaradılmış Botanika Muzeyində olublar. Onlar muzeydə açılan “Azərbaycanın yaşıl xəzinəsi” adlı sərgi ilə də tanış olublar. Sərgidə qonaqlara Azərbaycanın Hirkan meşələrinin on əsas klassik relikt ağac növünün yayılma ərazilərini, florası, biocoğrafiyası və ekologiyasını əks etdirən xüsusi nümunələr barədə ətraflı məlumat verilib.
İştirakçılar, həmçinin Mərkəzi Nəbatat Bağının canlı kolleksiyasını da ziyarət ediblər. Bağın direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vahid Fərzəliyev burada canlı kolleksiyaların zənginləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Botanika İnstitutunda təşkil olunan “Fizika və lirika” konfransını giriş nitqi ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açıb. Tədbirin fizika və lirikanın qarşılıqlı əlaqəsinə həsr olunduğunu qeyd edən alim ədəbiyyatın bir sıra elmlər ilə vəhdətindən danışıb. O, konfransın işində ədəbiyyatşünaslarla yanaşı, texnika və təbiət elmləri nümayəndələrinin birgə iştirakının səmərəli və əhəmiyyətli olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, fizika təbiət hadisələrini müşahidə, eksperiment və nəzəriyyə əsasında öyrənir. Ədəbiyyat isə həyatı bədii obrazlarla əks etdirən söz sənətidir.
Müxtəlif elm sahələri arasında qarşılıqlı tədqiqatların aparılmasının önəmli olduğunu vurğulayan AMEA-nın vitse-prezidenti konfransın həm də fənlərarası əlaqələrin inkişaf etdirilməsində körpü rolunu oynadığını qeyd edib. Bildirib ki, artıq dördüncü dəfə keçirilən bu konfrans həm akademiyada elmin inkişafına, həm də bədii ədəbiyyatın, təsviri sənətin, musiqi sənətinin inkişafına əhəmiyyətli təsirini göstərəcək.
Akademik İ.Həbibbəyli növbəti “Fizika və lirika” konfransının beynəlxalq miqyasda Müstəqil Dövlətlər Birliyi ölkələrinin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondu ilə birgə təşkil olunacağını bildirib.
Daha sonra AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, hüquq üzrə elmlər doktoru Habil Qurbanov konfransa töhfə olaraq hazırlanan “Qoşa qanad” kitabı barədə danışıb. Bildirib ki, Azad Həmkarlar İttifaqı tərəfindən çap olunan kitabda 48 AMEA əməkdaşının şeiri əks olunub.
Tədbirdə Fizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov ədəbiyyat ilə fizikanın qarşılıqlı əlaqəsini ətraflı təhlil edib. Qeyd edib ki, həm ədəbiyyat, həm fizika gerçək dünyanı müşahidələrlə öyrənməklə, əks etdirməklə, təhlil etməklə məşğuldur.
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov isə çıxışında klassiklərimizin yaradıcılığında riyaziyyat, astronomiya, təbabət, kimya, fizika və digər elmlərin mühüm qanunlarının yer alması, bədii-fəlsəfi fikrin texniki və təbiət elmlərinin əsas müddəalarına istinadən istifadə olunması barədə məlumat verib.
“Bədii söz qədər insanları birləşdirən böyük dəyər yoxdur” – deyə bildirən alim görkəmli söz ustadlarına, qələm sahiblərinə həsr olunan tədbirlərin keçirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi Rəşad Məcid AMEA-nın 41 əməkdaşının təmsil etdiyi quruma üzv olduğunu qeyd edib. O, Ədəbiyyat İnstitutunun daha 2 əməkdaşına – filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Aynurə Paşayeva və Təranə Abdullayevaya birliyin vəsiqələrini təqdim edib. R.Məcid yaradıcı quruma yeni üzv qəbul olunan gənc yazarları təbrik edərək, onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra Xəzər Universitetinin təsisçisi, Direktorlar və Qəyyumlar Şurasının sədri, professor Hamlet İsaxanlı “Əlkimya və əlfizikadan böyük ədəbiyyata” mövzusunda çıxış edib.
Konfransda “Simvollar: ədəbiyyatda və elmdə”, “Elmi idrakla bədii təxəyyülün qovuşuq məkanında”, ”Bədii yaradıcılığın inkişaf dialektikasında təbiət elmlərinin rolu: təbiətdən ədəbiyyata”, “Astrofizika və lirika” mövzularında məruzələr dinlənilib.

17 июля в Институте ботаники НАНА в рамках четвертой конференции «Физика и лирика» состоялся научно-литературный вечер «Два крыла».
Сначала участники конференции ознакомились с организованной Институтом архитектуры и искусства выставкой картин, образцов каллиграфии и художественного творчества сотрудников НАНА. На выставке были представлены 26 работ на разные темы, при создании которых использовались масляные и водяные краски, а также линогравюра и компьютерная графика.
Затем участники посетили Ботанический музей, который был создан в Институте ботаники НАНА с целью развития ботанической науки. Здесь они ознакомились с выставкой «Зеленая сокровищница Азербайджана». Посетители были проинформированы об особых образцах, отражающих ареал распространения, флору, биогеографию и экологию основных десяти видов классических реликтовых деревьев Гирканских лесов Азербайджана.
Участники также посетили живую коллекцию Центрального ботанического сада. Директор сада, доктор философии по биологии Вахид Фарзалиев дал подробную информацию о работе, проводимой здесь в направлении обогащения живых коллекций.
Открыв вступительным словом конференцию «Физика и лирика», организованную в Институте ботаники, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о единстве литературы с рядом наук. Он подчеркнул важность своместного участия в работе конференции представителей технических и естественных наук и литературоведов. Сообщалось, что если физика изучает явления природы на основе наблюдений, экспериментов и теории, то литература - это искусство слова, отражающее жизнь художественными образами.
Подчеркивая важность проведения взаимных исследований в различных областях науки, вице-президент НАНА отметил, что конференция также играет роль моста в развитии междисциплинарных связей. Он сказал, что конференция, проводимая уже в четвертый раз, окажет значительное влияние не только на развитие науки в академии, но и художественной литературы, изобразительного искусства и музыки.
Академик И.Габиббейли довел до сведения, что очередная конференция «Физика и лирика» будет организована на международном масштабе совместно с Фондом межгосударственного гуманитарного сотрудничества Содружества независимых государств.
Затем председатель Объединенного профсоюзного комитета НАНА, доктор юридических наук Габиль Гурбанов рассказал о своей книге «Два крыла», подготовленной в качестве вклада в конференцию. Он сказал, что в книгу, изданную Объединенным профсоюзным комитетом, вошли стихотворения 48 сотрудников НАНА.
На мероприятии заместитель директора Института физики по научной работе, академик Джавад Абдинов подробно проанализировал взаимосвязь между литературой и физикой. Он отметил, что как литература, так и физика занимаются изучением и отражением реального мира путем наблюдений.
Директор Национального музея азербайджанской литературы, академик Рафаэль Гусейнов в своем выступлении говорил о месте важных законов математики, астрономии, медицины, химии, физики и других наук в творчестве наших классиков, использовании художественно-философской мысли в основных положениях технических и естественных наук.
«Нет ценности дороже художественных слов, объединяющих людей», - сказал ученый, подчеркнув необходимость проведения мероприятий, посвященных видным мастерам слова, обладателям пера. Он пожелал успехов работе конференции.
Секретарь Союза писателей Азербайджана Рашад Маджид отметил, что он является членом организации, которая представлена 41 членом НАНА. Он представил сотрудникам Института литературы – докторам философии по филологии Айнуре Пашаевой и Таране Абдуллаевойсертификаты союза. Р.Маджид поздравил молодых писателей, которые были приняты в творческую структуру и пожелал им успехов в своей деятельности.
Далее основатель Университета Хазар, председатель Совета директоров и попечителей, профессор Гамлет Исаханлы выступил с докладом «Из алхимии и алфизики в великую литературу».
На конференции были заслушаны доклады «Символы: в литературе и науке», «На месте пересечения научного интеллекта и художественного воображения», «Роль естественных наук в диалектике развития художественного творчества: от природы к литературе», «Астрофизика и лирика».