Botanika İnstitutunda Dördüncü “Fizika və lirika” konfransı çərçivəsində “Qoşa qanad” elmi-ədəbi gecəsi keçirilib
18.07.2018
İyulun 17-də Botan ika İnstitutunda dördüncü “Fizika və lirika” konfransı çərçivəsində “Qoşa qanad” elmi-ədəbi gecəsi keçirilib.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları Memarlıq və İncəsənət İnstitutu tərəfindən təşkil olunmuş AMEA əməkdaşlarının rəsm, xəttatlıq və bədii yaradıcılıq nümunələrindən ibarət sərgi ilə tanış olublar. Sərgidə yağlı boya, sulu boya, linoqravüra və kompüter qrafikası kimi fərqli texnikalarda işlənmiş müxtəlif mövzu dairəsinə malik 26 əsər nümayiş etdirilib.
Daha sonra iştirakçılar botanika elminin təbliği məqsədilə AMEA-nın Botanika İnstitutunun nəzdində yaradılmış Botanika Muzeyində olublar. Onlar muzeydə açılan “Azərbaycanın yaşıl xəzinəsi” adlı sərgi ilə də tanış olublar. Sərgidə qonaqlara Azərbaycanın Hirkan meşələrinin on əsas klassik relikt ağac növünün yayılma ərazilərini, florası, biocoğrafiyası və ekologiyasını əks etdirən xüsusi nümunələr barədə ətraflı məlumat verilib.
İştirakçılar, həmçinin Mərkəzi Nəbatat Bağının canlı kolleksiyasını da ziyarət ediblər. Bağın direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vahid Fərzəliyev burada canlı kolleksiyaların zənginləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Botanika İnstitutunda təşkil olunan “Fizika və lirika” konfransını giriş nitqi ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açıb. Tədbirin fizika və lirikanın qarşılıqlı əlaqəsinə həsr olunduğunu qeyd edən alim ədəbiyyatın bir sıra elmlər ilə vəhdətindən danışıb. O, konfransın işində ədəbiyyatşünaslarla yanaşı, texnika və təbiət elmləri nümayəndələrinin birgə iştirakının səmərəli və əhəmiyyətli olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, fizika təbiət hadisələrini müşahidə, eksperiment və nəzəriyyə əsasında öyrənir. Ədəbiyyat isə həyatı bədii obrazlarla əks etdirən söz sənətidir.
Müxtəlif elm sahələri arasında qarşılıqlı tədqiqatların aparılmasının önəmli olduğunu vurğulayan AMEA-nın vitse-prezidenti konfransın həm də fənlərarası əlaqələrin inkişaf etdirilməsində körpü rolunu oynadığını qeyd edib. Bildirib ki, artıq dördüncü dəfə keçirilən bu konfrans həm akademiyada elmin inkişafına, həm də bədii ədəbiyyatın, təsviri sənətin, musiqi sənətinin inkişafına əhəmiyyətli təsirini göstərəcək.
Akademik İ.Həbibbəyli növbəti “Fizika və lirika” konfransının beynəlxalq miqyasda Müstəqil Dövlətlər Birliyi ölkələrinin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondu ilə birgə təşkil olunacağını bildirib.
Daha sonra AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, hüquq üzrə elmlər doktoru Habil Qurbanov konfransa töhfə olaraq hazırlanan “Qoşa qanad” kitabı barədə danışıb. Bildirib ki, Azad Həmkarlar İttifaqı tərəfindən çap olunan kitabda 48 AMEA əməkdaşının şeiri əks olunub.
Tədbirdə Fizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov ədəbiyyat ilə fizikanın qarşılıqlı əlaqəsini ətraflı təhlil edib. Qeyd edib ki, həm ədəbiyyat, həm fizika gerçək dünyanı müşahidələrlə öyrənməklə, əks etdirməklə, təhlil etməklə məşğuldur.
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov isə çıxışında klassiklərimizin yaradıcılığında riyaziyyat, astronomiya, təbabət, kimya, fizika və digər elmlərin mühüm qanunlarının yer alması, bədii-fəlsəfi fikrin texniki və təbiət elmlərinin əsas müddəalarına istinadən istifadə olunması barədə məlumat verib.
“Bədii söz qədər insanları birləşdirən böyük dəyər yoxdur” – deyə bildirən alim görkəmli söz ustadlarına, qələm sahiblərinə həsr olunan tədbirlərin keçirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi Rəşad Məcid AMEA-nın 41 əməkdaşının təmsil etdiyi quruma üzv olduğunu qeyd edib. O, Ədəbiyyat İnstitutunun daha 2 əməkdaşına – filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Aynurə Paşayeva və Təranə Abdullayevaya birliyin vəsiqələrini təqdim edib. R.Məcid yaradıcı quruma yeni üzv qəbul olunan gənc yazarları təbrik edərək, onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra Xəzər Universitetinin təsisçisi, Direktorlar və Qəyyumlar Şurasının sədri, professor Hamlet İsaxanlı “Əlkimya və əlfizikadan böyük ədəbiyyata” mövzusunda çıxış edib.
Konfransda “Simvollar: ədəbiyyatda və elmdə”, “Elmi idrakla bədii təxəyyülün qovuşuq məkanında”, ”Bədii yaradıcılığın inkişaf dialektikasında təbiət elmlərinin rolu: təbiətdən ədəbiyyata”, “Astrofizika və lirika” mövzularında məruzələr dinlənilib.

Scientific-literary evening "Two winged" was held within the framework of the fourth "Physics and Lyrics" conference
18.07.2018
On July 17, a scientific-literary evening "Two winged" was held as part of the fourth "Physics and Lyrics" conference at Institute of Botany of ANAS.
First, the participants of the conference got acquainted with the exhibition of paintings, calligraphy and artistic creativity of employees of ANAS, organized by the Institute of Architecture and Art. The exhibition featured 26 works of different subject areas, such as oil painting, aqueous paint and computer graphics.
Then, the participants visited the Botanical Museum, which was established under the Institute of Botany ANAS to promote botanical science. They also got acquainted with the exhibition "Green Treasure of Azerbaijan" opened in the museum.
Participants also visited the live collection of the Central Botanical Garden. Director of the garden, PhD in Biology Vahid Farzaliyev gave detailed information on the work carried out in the direction of enriching live collections.
Academician Isa Habibbayli, vice-president of ANAS, made opening remarks at the conference "Physics and Lyrics" at the Botanical Institute. Noting that the event was dedicated to the interaction of physics and lyric, the scientist talked about the unity of literature with a number of sciences. He noted that the participation of representatives of technical and natural sciences along with literary critics in the conference is effective and important. Literature is a vocabulary that reflects life with artistic images, the speaker underlined.
Then chairman of the Free Trade Union of ANAS, doctor of law Habil Gurbanov spoke about the book "Two winged", which was prepared as a contribution to the conference. He said that the book published by the Free Trade Union reflected poems of 48 ANAS employees.
Academician Javad Abdinov, deputy director of the Institute of Physics, Academician of the Institute of Physics, analyzed the relationship between literature and physics. He noted that both literature and physics are studying, reflecting, analyzing the real world with observations.
Director of the National Museum of Azerbaijan Literature , academician Rafael Huseynov gave a speech on the use of key laws in mathematics, astronomy, medicine, chemistry, physics and other sciences in the creativity of our classics and use of artistic philosophical thought based on the basic provisions of technical and natural sciences. "There is no value to connect people as artistic words," the scientist said, stressing the need to hold events dedicated to prominent word makers and wished success to the conference.
The secretary of the Union of Writers of Azerbaijan, Rashad Majid, noted that 41 members of ANAS are members of the organization he led. He presented membership cards for two more employees of the Institute of Literature - PhD philologists Aynura Pashayeva and Tarana Abdullayeva. R.Majid congratulated the young members of the creative community and wished them success in their activities.
Professor Hamlet Isakhanli, the founder of Khazar University, chairman of the Board of Directors and Trustees, made a speech.
The conference was attended by lectures on "Symbols in Literature and Science", "The Scientific Comprehension of Artistic Thinking", "Astrophysics and Lyrics" and etc.