AMEA Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının (ŞAR) əməkdaşı, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Canməmməd Rüstəmovun təqdim etdiyi layihə Avropa İttifaqının “Horizon-2020" qrant proqramının qalibi olub.
Layihə çərçivəsində 11 ölkədən olan astronomların 4 il müddətində (2019-2022) elmi əməkdaşlığı nəzərdə tutulur. Bu müddət ərzində ŞAR-ın əməkdaşları layihədə göstərilən ölkələrə ezam olunacaq, eləcə də həmin ölkələrdən olan əməkdaşlar Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında elmi tədqiqatlara cəlb ediləcəklər.
Bu il yanvarın 6-da layihə çərçivəsində Çexiya Elmlər Akademiyasının Ondrjeуev Rəsədxanasının əməkdaşı Olqa Mareva ŞAR-da elmi ezamiyyətdə olub. Olqa Mareva ŞAR-ın 2 metrlik teleskopunda aparılan spektral müşahidələrdə iştirak edib. Qonaq bir daha şahid olub ki, ŞAR-da aparılan spektral müşahidələr hazırda qabaqcıl dünya rəsədxanalarında aparılan müasir müşahidə standartlarına tam uyğundur və bu müşahidələrlə inamlı elmi nəticələr almaq mümkündür. Fevralın 6-da Olqa Mareva ŞAR-ın elmi seminarında “Volf-Raye ulduzları massiv ulduzların təkamülünün son mərhələsi kimi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Bundan əlavə, Çexiya Elmlər Akademiyasının Ondrjeуev Rəsədxanasının əməkdaşları ilə videokofrans keçirilib. Konfrans zamanı ŞAR-dan “Horizon-2020” qrant layihəsinə cəlb olunan əməkdaşlarla Ondrjeуev Rəsədxanasının əməkdaşları arasında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, “Horizon-2020” qrant layihəsi çərçivəsində rəsədxananın elmi işçiləri Aynur Abdulkərimova (aprel-may aylarında), Günay Hacıyeva (iyun ayında) və şöbə müdiri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Canməmməd Rüstəmovun (oktyabr-dekabr aylarında) Estoniyanın Tartu Rəsədxanasına) elmi ezamiyyəti nəzərdə tutulub.

Проект, представленный в 2018 году сотрудником Шамахинской астрофизической обсерватории (ШАО) Национальной Академии наук Азербайджана, д.ф.п.ф.м.н. Джанмамедом Рустамовым, стал победителем грант программы “Horizon-2020" Европейского Союза.
В рамках проекта предусматривается научное сотрудничество астрономов из 11 стран мира на срок 4 лет (2019-2022). В этот период сотрудники ШАО будут командированы в страны, указанные в проекте, в свою очередь сотрудники из этих стран будут привлечены к научным исследованиям в Шамахинской астрофизической обсерватории.
6 января этого года в рамках проекта сотрудник обсерватории Академии наук Чехии Ольга Марева была в научной командировке в ШАО, Гость еще раз засвидетельствовала, что проводимые здесь спектральные наблюдения полностью соответствуют современным стандартам наблюдений, которые в настоящее время функционируют в прогрессивных мировых обсерваториях, и при помощи которых можно получить надежные научные результаты. С сотрудниками обсерватории АН Чехии была проведена видеоконференция.
Отметим, что в рамках грант-проекта в течение года, предполагается командировка сотрудников ШАО в обсерваторию Тарту Эстонии.