Martın 28-də AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda bu elmi müəssisə və Xəzər Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Bitki aləmi” adlı əl işlərindən ibarət sərgi təşkil olunub.
Sərgidə 150-yə yaxın əl işləri nümayiş olunub. Alim və ziyalıların, eləcə də dövlət rəsmilərinin qatıldığı tədbirdə maraqlı rəsm əsərlərinə baxış keçirilib.
Sərgi ilə yanaşı, institutda “açıq qapı” günü keçirilib. Qonaqlar institutun ərazisindəki 3 minə yaxın bitki ilə yaxından tanış olublar. İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov belə sərgilərin ayda bir dəfə, “açıq qapı” günlərinin isə həftədə iki dəfə keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, məqsəd Azərbaycanın bitki aləminin gələcək nəsillər tərəfindən öyrənilməsi, eləcə də yaşıllaqların sayının artırılmasıdır.
Planetimizin qorunmasında gənclərin böyük potensialının və mühüm rolunun olduğunu vurğulayan T.Məmmədov qeyd edib ki, bu gün ölkəmizdə ekoloji problemlərin həllinə, ətraf mühitin mühafizəsi məsələlərinə daha çox diqqət yetirilir. Vurğulanıb ki, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə ölkəmizdə ətraf mühitin qorunması sahəsində görülən işlər Azərbaycanda ekoloji problemlərə verilən önəmin göstəricisidir.
Tədbirin sonunda nümayiş olunan ən yaxşı rəsm əsərlərinin müəllifləri mükafatlandırılıb. Qaliblərə fəxri fərman, pul mukafatları, diplom və sertifikatlar verilib.

ANAS Institute of Dendrology organized exhibition on “Flora”
ANAS Institute of Dendrology jointly with Executive Power of the Khazar region hosted an exhibition on "Flora" on March 28. Scientists and intellectuals, government officials took part at the event, and about 150 works were demonstrated.
Along with the exhibition, Institute held an “Open Doors Day”. Visitors got acquainted with 3 thousand plants on the territory of the Institute.
Director of the Institute, corresponding member of ANAS Tofig Mammadov noted that, such exhibitions should be held once a month and “Open Doors Day” - twice a week. He noted that, the goal is to study the vegetation of Azerbaijan by future generations.
Highlighting the great potential and important role of young people in protecting our planet, Tofig Mammadov noted that, today in our country is paid attention to environmental problems and environmental protection.
It was stressed that, the work done in the field of environmental protection on the initiative of the Vice President of the Heydar Aliyev Foundation, the founder and head of the IDEA public association Leyla Aliyeva is an indicator of the importance attached to environmental issues in Azerbaijan.