AMEA Zoologiya İnstitutunun Hidrobiologiya laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Adil Əliyevin 80 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov hidrobioloq alimin mənalı ömür yolundan, zəngin elmi yaradıcılığından danışıb. Bildirib ki, A.Əliyev 1939-cu ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Sədərək kəndində anadan olub. O, 1972-ci ildə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini, 1994-cü ildə isə dosent elmi adını alıb. 1971-ci ildən institutun Hidrobiologiya laboratoriyasında baş laborant, kiçik elmi işçi, böyük elmi işçi, aparıcı elmi işçi vəzifələrində çalışan alim 2005-ci ildən həmin laboratoriyanın müdiridir.
Qeyd olunub ki, A.Əliyev su tutarları faunası üzrə tanınmış hidrobioloqdur. O, Azərbaycanın müxtəlif su hövzələrinin hidrofaunasına dair 200-dən çox elmi məqalənin, 4 toplu və 2 tərcümənin (“Onurğasızlar zoologiyası” dərsliyinin və “Xəzər dənizi planktonunun ekologiyası” kitabı) müəllifidir. Alimin əsas tədqiqat obyekti şirin su hövzələrinin sərbəstyaşayan kirpikli infuzorlar faunasıdır. A.Əliyev bu sahədə elm üçün yeni olan 30-a yaxın infuzor növlərinin ilk təsvirini verib.
Tədbirdə digər çıxış edənlər də hidrobioloq alimi 80 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edib, ona can sağlığı və elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.
Sonda çoxillik və səmərəli fəaliyyətinə görə yubilyara Zoologiya İnstitutunun və AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının Fəxri fərmanları təqdim edilib.

ANAS Institute of Zoology held 80th anniversary of the well-known hydrogen scientist, head of the Hydrobiology Laboratory of ANAS Institute of Zoology, PhD in Biology Adil Aliyev.
Director of the Institute, PhD in Physics Elman Yusifov spoke about the life of the scientist, rich scientific creativity. Aliyev was born in 1939 in Sadarak village, Sharur region of Nakhchivan Autonomous Republic.
In 1972 he received his PhD in biology and in 1994 he elected as associate professor.
Since 1971, he has been working at the Institute's Hydrobiology Laboratory as a chief laborant, junior scientific worker, senior scientific worker, leading scientific worker, since 2005 has been head of the Laboratory.
It was noted that, Adil Aliyev is a well-known hydrogenologist on water fauna fauna.
It was noted that, he is the author of more than 200 scientific articles on the hydrofauna of various water basins in Azerbaijan, 4 collections and 2 translations (the book “Zoology of Invertebrates” and “Ecology of Plankton of the Caspian Sea”). He studied the species composition of the fauna of ciliates (600 species) from natural water bodies of Azerbaijan, described 34 new curiosities of science ciliates, identified important commercial invertebrate species (5-7 species) from water bodies of Azerbaijan and Red Book species (3 species).
Speakers at the event congratulated the scientist on his 80th univerrsary and wished him success in his research activities.
In conclusion, the Certificate of Honor of the Institute of Zoology and ANAS Free Trade Union was presented for its long and fruitful activity.