ŞREM ilə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu arasında əməkdaşlığa dair prioritet istiqamətlər müzakirə olunub
10.09.2019
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzi (ŞREM) və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu arasında 2019-cu ildə bağlanmış birgə əməkdaşlığa dair müqaviləyə əsasən görüləcək prioritet istiqamətlər üzrə müzakirələr aparılıb.
Müzakirələrdə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələmdar Məmmədov və aparıcı elmi işçi, dosent Nurməmməd Mustafayev, ŞREM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü, mərkəzin elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Əzizov və digər şəxslər iştirak ediblər.
Müzakirələr nəticəsində ŞREM-də ilk dəfə olaraq tədqiqinə başlanmış palıd ipək qurdunun, o cümlədən tut ipək qurdunun 19 cins və hibridinin molekulyar genetik analizi və pasportlaşdırılması qərara alınıb. Bundan əlavə, fındıq qabığından əldə olunmuş bioekstraktın bioloji fəal maddələrinin tədqiqi və identifikasiyası qərarlaşdırılıb. Razılaşmaya əsasən, amarant bitkisindən alınmış yağın antioksidant xüsusiyyətlərinin və təsiredici maddəsi olan skvalenin tədqiqi də aparılacaq.
Sonda tərəflər müqavilə öhdəliklərindən irəli gələn digər istiqamətlər üzrə gələcəkdə birgə əməkdaşlığın davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıblar.

Sheki Regional Scientific Center (SRSC) and Institute of Molecular Biology and Biotechnologies has discussed priority directions on agreement of cooperation signed in 2019.
Discussions was attended by deputy director on scientific affairs of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, PhD in Biology, an associate professor Alamdar Mammadov, a leading scientific fellow, an assistant professor Nurmammad Mustafayev, director of SRSC, PhD in physics-mathematics, an assistant professor Yusif Shukurlu, a deputy director of the center on scientific affairs, PhD in Biology Farhad Azizov and others.
As a result of the discussions, it was decided to conduct molecular genetic analysis and certification of 19 breeds and hybrids of silkworms, including oak silkworm. In addition, it was decided to study and identify the biologically active substances of the bio-extracts obtained from hazelnut shells.
Finally, the parties emphasized the need for further cooperation in other areas arising from the agreement.