ŞREM ilə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu arasında əməkdaşlığa dair prioritet istiqamətlər müzakirə olunub
10.09.2019
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzi (ŞREM) və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu arasında 2019-cu ildə bağlanmış birgə əməkdaşlığa dair müqaviləyə əsasən görüləcək prioritet istiqamətlər üzrə müzakirələr aparılıb.
Müzakirələrdə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələmdar Məmmədov və aparıcı elmi işçi, dosent Nurməmməd Mustafayev, ŞREM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü, mərkəzin elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Əzizov və digər şəxslər iştirak ediblər.
Müzakirələr nəticəsində ŞREM-də ilk dəfə olaraq tədqiqinə başlanmış palıd ipək qurdunun, o cümlədən tut ipək qurdunun 19 cins və hibridinin molekulyar genetik analizi və pasportlaşdırılması qərara alınıb. Bundan əlavə, fındıq qabığından əldə olunmuş bioekstraktın bioloji fəal maddələrinin tədqiqi və identifikasiyası qərarlaşdırılıb. Razılaşmaya əsasən, amarant bitkisindən alınmış yağın antioksidant xüsusiyyətlərinin və təsiredici maddəsi olan skvalenin tədqiqi də aparılacaq.
Sonda tərəflər müqavilə öhdəliklərindən irəli gələn digər istiqamətlər üzrə gələcəkdə birgə əməkdaşlığın davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıblar.

Обсуждены приоритетные направления сотрудничества между ШРНЦ и Институтом молекулярной биологии и биотехнологий
10.09.2019
Между Шекинским региональным научным центром НАНА и Институтом молекулярной биологии и биотехнологий обсуждены приоритетные направления, которые должны быть рассмотрены в соответствии с соглашением о совместном сотрудничестве 2019 года.
В двухсторонней встрече приняли участие заместитель директора Института молекулярной биологии и биотехнологий, доктор философии по биологии, доцент Аламдар Мамедов и ведущий научный сотрудник, доцент Нурмамед Мустафаев, директор ШРНЦ, доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Юсиф Шукюрлю, заместитель директора центра, д.ф.п.б. Фархад Азизов и другие сотрудники.
В результате обсуждений было решено провести молекулярно-генетический анализ и паспортизацию 19 пород и гибридов тутовых шелкопрядов, в том числе дубового шелкопряда. Кроме того, было решено изучить и идентифицировать биологически активные вещества биоэкстракта, полученного из скорлупы фундука.
В заключение встречи стороны подчеркнули необходимость дальнейшего сотрудничества в других областях, вытекающих из договора.