Xaricdə fəaliyyət göstərən alimlərimizin Azərbaycan elminə inteqrasiyası ilə bağlı tədbirlər görülür
13.01.2020
5 ildən artıqdır ki, Azərbaycan alimlərinin diasporu ilə AMEA  arasında əməkdaşlığı genişləndirmək məqsədilə MDB-də, Avropa ölkələrində və ABŞ-da  yaşayıb yaradan, elmin müxtəlif sahələrini əhatə edən, maarif  və yaradıcılıq  işləri ilə məşğul olan həmvətənlərimizlə, eləcə də diaspora təşkilatlarının rəhbərləri ilə əlaqələr qurulur. 2018-ci ildə AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun məsul əməkdaşları ilə birgə yaradılmış elektron məlumat bazasında xaricdə yaşayan alimlərimizin elmi fəaliyyətləri haqqında dolğun məlumatlar yerləşdirilib.
AMEA-nın elmi katibi Zərifə Əliyevanın sözlərinə görə, bu bazada 500-dən artıq alim həmvətənlərimiz haqqında məlumatlar yer alıb. Xaricdə yaşayıb fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərimizlə mütəmadi olaraq əlaqələr qurulur. Onlar akademiyanın təşkil etdiyi elmi konfrans və seminarlara dəvət olunur, məruzələrlə çıxış edir və müxtəlif elmi mövzularda fikir mübadiləsi aparırlar.
Azərbaycanın elmi-texniki və elmi tədris kompleksinin inkişafı üçün soydaş alimlərin potensialı və təcrübəsindən yararlanmağın zəruri olduğunu deyən elmi kitab, xaricdə yaşayan alimlərimizin ölkəmizin gələcək inkişafında səmərəli iştirakını təmin etmək üçün qarşıda dayanan vəzifələrdən danışıb. Bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətində elmi diaspora ilə iş üzrə işçi qrupunun yaradılması, diaspora bazasını təkmilləşdirmə tədbirlərinin davam etdirilməsi, eləcə də soydaşlarımızın Azərbaycan elmi və təhsilinə inteqrasiyasının təmin olunması vacib məsələlərdəndir.
Z.Əliyeva Azərbaycan tədqiqatçılarının xarici ölkələrin aparıcı elm və təhsil mərkəzlərində qısamüddətli təlim kurslarında iştirakı, ixtisasartırma məqsədilə ezamiyyətlərin təşkili, Avropanın təsis etdiyi müxtəlif qrant layihələrində elmi diasporamızla birgə layihələrin işlənilməsinin də məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.

Принимаются меры по интеграции проживающих за рубежом наших ученых в отечественную науку
Уже более 5 лет налаживаются связи с проживающими в странах СНГ, Европы и США нашими соотечественниками занимающимися образовательной и творческой деятельностью, а также с руководителями диаспорских организаций в целях расширения сотрудничества между диаспорой азербайджанских ученых и НАНА. Электронная база данных, созданная в 2018 году совместно с ответственными сотрудниками Института информационных технологий НАНА, предоставляет подробную информацию о научной деятельности наших ученых, проживающих за рубежом.
По словам ученого секретаря НАНА Зарифы Алиевой, база данных содержит информацию о более чем 500 ученых-соотечественников. Налаживаются регулярные контакты с нашими учеными и специалистами, живущими и работающими за рубежом. Они приглашаются на научные конференции и семинары, организуемые академией, выступают с докладами и обмениваются мнениями по различным научным темам.
Отмечая, что для развития научно-технического и научно-образовательного комплекса Азербайджана необходимо использовать потенциал и опыт ученых-соотечественников, ученый секретарь рассказала о задачах, стоящих перед проживающими за рубежом отечественными учеными для обеспечения их эффективного участия в дальнейшем развитии нашей страны. По ее словам, создание рабочей группы по работе с научной диаспорой в Президиуме НАНА, продолжение мероприятий по совершенствованию базы диаспоры, а также обеспечение интеграции наших соотечественников в науку и образование Азербайджана представляют важность.
З.Алиева подчеркнула целесообразность участия азербайджанских исследователей в краткосрочных учебных курсах в ведущих зарубежных научных и образовательных центрах, организации деловых поездок для повышения квалификации, разработки совместных проектов с нашей научной диаспорой в различных грантовых проектах Европы.