Yanvarın 15-i dünyada Beynəlxalq Vikipediya Günü kimi qeyd olunur. İnternetdə uğurla reallaşdırılan və milli maraqlar baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edən Vikipediya onlayn ensiklopediyası 2001-ci il yanvarın 15-dən fəaliyyətə başlayıb və qısa müddət ərzində internetin ən populyar layihələrindən birinə çevrilib. Vikipediya bu gün dünyanın ən nəhəng ensiklopediyası, zəngin informasiya mənbələrindən biridir.
ABŞ-ın Ohayo Universitetinin fəlsəfə doktoru Larri Senger və amerikalı sahibkar Cimmi Uels tərəfindən təsis olunmuş Vikipediya bu gün internet məkanında fəaliyyət göstərən yüz milyonlarla sayt sırasında istifadəçi və müraciətlərin sayına, informasiyanın həcminə görə ən yüksək reytinqə malikdir. Vikipediyaya müraciət edənlər buradan yalnız ensiklopedik məlumatlar deyil, eyni zamanda səhifələrə daxil edilmiş media-fayllar, animasiyalı sxemlər, üçölçülü obyektlər, interaktiv panoramlar da əldə edirlər.
Vikipediyanın yaratdığı geniş imkanlar Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının rəhbərliyi tərəfindən də lazımınca qiymətləndirilir. Bu məqsədlə akademiyanın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Vikipediya” Metodik Mərkəzi yaradılıb, mərkəzin qarşısına virtual ensiklopediyanın müxtəlif layihələri üzrə fəaliyyət göstərmələri üçün bir sıra vəzifələr qoyulub. Belə ki, hazırda mərkəzin könüllüləri tərəfindən ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, görkəmli şəxsiyyətləri, qədim abidələri və müxtəlif elm sahələri haqqında məqalələrin yaradılması prosesi uğurla davam etdirilir. “Vikipediya” Metodik Mərkəzi, həmçinin Azərbaycan Respublikasının milli maraqlarının qorunması, ölkəmizə qarşı real və potensial təhlükə mənbələrinin vaxtında aşkar edilməsi, Azərbaycanın tarixi həqiqətlərini, müasir reallıqlarını, mədəni və mənəvi dəyərlərini əks etdirən kontentlərin viki-mühitdə yerləşdirilməsinin təşkilində yaxından iştirak edir.

January 15 is celebrated as the worldwide Wikipedia Day.
Wikipedia's online encyclopedia began functioning on January 15, 2001, and has quickly become one of the most popular Internet projects. Wikipedia is one of the world's largest encyclopedias, with a rich sources of information.
Founded by Ohio State University’s philosophy professor Larry Senger and American businessman Jimmy Wales, Wikipedia has the highest ranking of hundreds of millions of users and applications on the internet today. Users of Wikipedia not only receive encyclopedic information, but also include media files, animated schemes, three-dimensional objects, and interactive panoramas.
The extensive opportunities created by Wikipedia are also highly appreciated by the management of the Azerbaijan National Academy of Sciences. In this regard, Central Scientific Library of the Academy has established a "Wikipedia" Methodological Center, and a number of tasks have been put before the center to operate on various projects of the virtual encyclopedia. Thus, currently, volunteers of the center successfully continue the process of creating articles on the history, culture, prominent personalities, ancient monuments and various scientific fields of our country. Meanwhile, the center is closely participates in the protection of national interests of the Republic of Azerbaijan, timely discovery of sources of real and potential threats to our country, organization of wiki-based content reflecting the historical realities, modern realities, cultural and moral values of Azerbaijan.