Yanvarın 15-i dünyada Beynəlxalq Vikipediya Günü kimi qeyd olunur. İnternetdə uğurla reallaşdırılan və milli maraqlar baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edən Vikipediya onlayn ensiklopediyası 2001-ci il yanvarın 15-dən fəaliyyətə başlayıb və qısa müddət ərzində internetin ən populyar layihələrindən birinə çevrilib. Vikipediya bu gün dünyanın ən nəhəng ensiklopediyası, zəngin informasiya mənbələrindən biridir.
ABŞ-ın Ohayo Universitetinin fəlsəfə doktoru Larri Senger və amerikalı sahibkar Cimmi Uels tərəfindən təsis olunmuş Vikipediya bu gün internet məkanında fəaliyyət göstərən yüz milyonlarla sayt sırasında istifadəçi və müraciətlərin sayına, informasiyanın həcminə görə ən yüksək reytinqə malikdir. Vikipediyaya müraciət edənlər buradan yalnız ensiklopedik məlumatlar deyil, eyni zamanda səhifələrə daxil edilmiş media-fayllar, animasiyalı sxemlər, üçölçülü obyektlər, interaktiv panoramlar da əldə edirlər.
Vikipediyanın yaratdığı geniş imkanlar Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının rəhbərliyi tərəfindən də lazımınca qiymətləndirilir. Bu məqsədlə akademiyanın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Vikipediya” Metodik Mərkəzi yaradılıb, mərkəzin qarşısına virtual ensiklopediyanın müxtəlif layihələri üzrə fəaliyyət göstərmələri üçün bir sıra vəzifələr qoyulub. Belə ki, hazırda mərkəzin könüllüləri tərəfindən ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, görkəmli şəxsiyyətləri, qədim abidələri və müxtəlif elm sahələri haqqında məqalələrin yaradılması prosesi uğurla davam etdirilir. “Vikipediya” Metodik Mərkəzi, həmçinin Azərbaycan Respublikasının milli maraqlarının qorunması, ölkəmizə qarşı real və potensial təhlükə mənbələrinin vaxtında aşkar edilməsi, Azərbaycanın tarixi həqiqətlərini, müasir reallıqlarını, mədəni və mənəvi dəyərlərini əks etdirən kontentlərin viki-mühitdə yerləşdirilməsinin təşkilində yaxından iştirak edir.

15 января отмечается во всем мире как Международный день Википедии. Онлайн-энциклопедия Википедия, которая была успешно внедрена в Интернете и представляет национальный интерес, функционирует с 15 января 2001 года и быстро стала одним из самых популярных проектов в Интернете. Википедия - одна из крупнейших в мире энциклопедий, богатых источников информации.
Учрежденная доктором философии Университета штата Огайо Ларри Сенгером и американским бизнесменом Джимми Уэйлсом, Википедия сегодня имеет самый высокий рейтинг среди сотен миллионов пользователей и приложений в Интернете. Пользователи Википедии не только получают здесь энциклопедическую информацию, но также мультимедийные файлы, анимированные схемы, трехмерные объекты и интерактивные панорамы.
Широкие возможности, создаваемые Википедией, также высоко оцениваются руководством Национальной академии наук Азербайджана. Для этого в Центральной научной библиотеке Академии был создан Методический центр «Википедия», и перед центром был поставлен ряд задач по работе над различными проектами виртуальной энциклопедии. Таким образом, сейчас волонтеры центра успешно создают статьи об истории, культуре, выдающихся личностях, древних памятниках и различных научных областях нашей страны. Википедия также занимается защитой национальных интересов Азербайджанской Республики, своевременным выявлением источников реальных и потенциальных угроз для нашей страны, размещением контента, отражающего исторические реалии, современные реалии, культурные и духовные ценности Азербайджана.