AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda (GGİ) Elmi şuranın görkəmli neftçi-alim və geoloq, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunan genişləndirilmiş iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə GGİ-nin direktoru, akademik Akif Əlizadə açaraq görkəmli alimin çoxşaxəli fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, akademik Xoşbəxt Yusifzadə Azərbaycan neft sənayesinin inkişafına mühüm töhfələr verib. O, hələ “Əsrin müqaviləsi” bağlanmazdan öncə Azərbaycanda neft ehtiyatının real miqdarını doğru söyləyib, xarici sərmayəçilərin diqqətini bu məsələyə cəlb edə bilib, həmçinin 20-dən çox neft və qaz yatağının kəşfində və istismara verilməsində fəal iştirak edib. Qeyd olunub ki, X.Yusifzadə müstəqil Azərbaycan dövlətinin inkişafının reallaşmasını təmin edənlərdən olduğu üçün onun əməyi dövlət tərəfindən layiqincə qiymətləndirilib.
Sonra institutun şöbə müdiri, professor Adil Əliyevin akademik X.Yusifzadənin həyat yolu və elmi-istehsalat fəaliyyəti haqqında məruzəsi dinlənilib. Bildirilib ki, Xoşbəxt müəllim Azərbaycanın neft salnaməsinə parlaq səhifələr yazmış canlı əfsanədir. O, əsl Azərbaycan ziyalısı kimi şəxsi keyfiyyətləri, biliyi, zəngin təcrübəsi, elmi və əməli fəaliyyəti ilə bütün xalqımızın səmimi sevgi və hörmətini qazanmışdır.
Tədbirdə GGİ-nin əməkdaşları geoloq alimi 90 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, ona möhkəm can sağlığı və fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.
Daha sonra yubilyar çıxış edərək həyat və fəaliyyətinin maraqlı, eyni zamanda məsul anlarından danışıb. X.Yusifzadə ulu öndər Heydər Əliyevin və onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin ona göstərdiyi böyük dəstək, ehtiram və qayğıdan söz açıb.
İclasda, həmçinin 2020-2025-ci illər üçün prioritet istiqamətlər üzrə elmi-tədqiqat işlərinin proqramları müzakirə olunub.
Sonda akademik Fəxrəddin Qədirovun “Xəzər dənizi səviyyəsinin dəyişilməsinin iqlim – seysmogeodinamik inteqre modeli”, AMEA-nın müxbir üzvü Tələt Kəngərlinin “Şərqi Qafqaz və Xəzər çökəkliyi hüdudlarında struktur-maddi komplekslərin qarşılıqlı münasibətləri, dərinlik və qırılma tektonikası modellərinin işlənib hazırlanması” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

90th anniversary of academician Khoshbakht Yusifzadeh celebrated at the Institute of Geology and Geophysics
Institute of Geology and Geophysics of ANAS held an enlarged meeting of the Scientific Council dedicated to the 90th anniversary of prominent oil scientist and geologist, First Vice President of the State Oil Company of Azerbaijan Republic, Academician Khoshbakht Yusifzadeh.
Opening the event, director of the IGG, academician Akif Alizadeh opened the event and provided detailed information about the activities of the prominent scientist. He said that Yusifzadeh made an important contribution to the development of Azerbaijan's oil industry. He was right about the actual amount of oil reserves in Azerbaijan before the "Century Contract" was concluded, and was able to attract foreign investors' attention, as well as take an active part in the exploration and commissioning of more than 20 oil and gas fields.
Later, head of the Institute, Professor Adil Aliyev delivered a lecture of Kh.Yusifzade’s life and scientific-production activity. It was stated that Khoshbakht muallim is a living legend who writes brilliant pages to the oil chronicles of Azerbaijan.
At the event, IGG employees congratulated the geologist on the 90th anniversary and wished him robust health and success in his work. He spoke about the great support, respect and care of the great leader Heydar Aliyev and his worthy successor President Ilham Aliyev.
The program of research activities on the priority directions for 2020-2025 was also discussed at the meeting.