Martın 2-də AMEA-nın Əsas binasında “Azərbaycan dilini dünyaya tanıdaq” devizi altında icra edilən “Salam, Azərbaycan!” adlı layihə çərçivəsində hazırlanmış tədris vəsaitlərinin təqdimatı keçirilib.
Tədbir AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu, AR Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və AR Dövlət Miqrasiya Xidmətinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Təqdimat mərasimi Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Daha sonra Suriyada şəhid olan türk əsgərlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Yığıncağı AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Dilçilik İnstitutunun müvafiq layihəsi çərçivəsində nəşr olunan kitablar barədə məlumat verib. Bildirib ki, bu layihə Azərbaycan dilini öyrənmək istəyən əcnəbilər üçün dünya standartlarına uyğun olaraq A, B, C səviyyələri üzrə tədris vəsaitləri dəsti hazırlamağı nəzərdə tutub. Hazırda A və B səviyyələri təqdim edilən bu vəsaitlər dəsti Azərbaycan dilini rus və ingilis dilləri bazasında öyrənmək istəyən əcnəbilər üçün nəzərdə tutulub.
Akademik İ.Həbibbəyli ölkə rəhbərinin Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və inkişafı istiqamətində imzaladığı fərman və sərəncamları xatırladıb, təqdim olunan tədris vəsaitlərinin həmin mühüm sənədlərin icrasına əsasən nəşr olunduğunu söyləyib. O, Təhsil Nazirliyi, Xarici İşlər Nazirliyi və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən dilimizin saflığının qorunması istiiqamətində müəyyən addımların atıldığını, ölkəmizin xaricdəki diplomatik nümayəndəliklərində ana dilimizə maraq göstərən şəxslər üçün kursların, məşğələlərin təşkil edildiyini söyləyib.
AMEA-nın da bu prosesə qoşulduğunu deyən İ.Həbibbəyli təqdimatı keçirilən A1, A2, B1, B2 səviyyəli dərs vəsaitlərinin ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi vətəndaşlar, xarici investorlar, azərbaycanşünaslıqla məşğul olmaq istəyənlər, eləcə də Azərbaycanı tanımaqda maraqlı olan şəxslər üçün faydalı olacağını bildirib.
Əsərlərin professor Mayıl Əsgərovun rəhbərliyi altında hazırlandığını diqqətə çatdıran AMEA-nın birinci vitse-prezidenti qeyd edib ki, müəllif qrupu tərəfindən Azərbaycan dilçilik elmində ilk dəfə dilin psixoanalizi aparılıb. O, nəşrlərin psixolinqvistika cəhətdən araşdırılmasının önəminə toxunaraq, dövlət başçısının AMEA-nın 70 illik yubiley tədbirindəki çıxışı zamanı ana dilimizin saflığının qorunmasına dair səsləndirdiyi təkliflər üzərində alimlərimizin səylə çalışdıqlarını vurğulayıb.
Natiq nəşr olunan əsərlərin Azərbaycan Respublikasının xaricdəki diplomatik nümayəndəliklərinə və diaspora təşkilatlarına göndərilməsinin, həmçinin elektron məkanda yayılmasının zəruriliyini bildirib.
Daha sonra Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, Hindistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vanlalvavna Bavintlunq, Roma-Katolik Kilsəsinin Azərbaycandakı ordinarisi Vladimir Fekete, Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının arxiyepiskopu Aleksandr İşeinin və digərləri çıxış edərək ölkəmizin multikultural dəyərlərindən danışıb, nəşrlərin Azərbaycan dilini öyrənmək istəyən əcnəbi vətəndaşlar üçün dəyərli mənbə olduğunu söyləyiblər.

Presentation of textbooks for foreigners who want to learn the Azerbaijani language
On March 2, in the main building of ANAS, a presentation of training materials developed within the framework of the project “Hello, Azerbaijan!”, implemented under the slogan “Glorify the Azerbaijani language in the world”, was held.
The event was organized by the Institute of Linguistics of ANAS named after Nasimi, the State Committee for Work with the Diaspora and the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan.
The presentation began with the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. Later, a minute of silence was honored in memory of Turkish soldiers who fell martyrs in Syria.
The meeting was opened by the first vice president of ANAS, academician Isa Habibbayli, who informed about books published as part of the corresponding project of the Institute of Linguistics. According to him, the project is designed to provide a set of study guides for foreigners who want to learn the Azerbaijani language in accordance with world standards at levels A, B and C. Currently, manuals covering only levels A and B are intended for foreigners who want to study Azerbaijani language based on Russian and English.
Academician I. Habibbayli recalled the decrees and orders signed by the head of state in the direction of preserving and developing the purity of the Azerbaijani language. He said that the Ministry of Education, the Ministry of Foreign Affairs and the State Committee for Work with the Diaspora have taken some steps to ensure the purity of our language and organized courses and trainings for people interested in learning the Azerbaijani language in the diplomatic missions of our country abroad.
I. Habibbayli said that ANAS is also involved in this process, and it is useful for foreigners studying in our country, foreign investors interested in studying Azerbaijan, as well as for everyone who wants to get acquainted with Azerbaijan.
Noting that the work was prepared under the guidance of Professor Mayil Asgarov, the first vice-president of ANAS noted that the authors group for the first time conducted a psychoanalysis of the language in Azerbaijani linguistics. He emphasized the importance of psycholinguistic studies of publications and noted that our scientists are working hard on proposals to preserve the purity of our native language, voiced by the head of the country during his speech at the event on the occasion of the 70th anniversary of ANAS.
The academician emphasized the need to send published works to diplomatic missions and diaspora organizations of the Republic of Azerbaijan abroad, as well as their distribution in electronic form.