Martın 2-də AMEA-nın Əsas binasında “Azərbaycan dilini dünyaya tanıdaq” devizi altında icra edilən “Salam, Azərbaycan!” adlı layihə çərçivəsində hazırlanmış tədris vəsaitlərinin təqdimatı keçirilib.
Tədbir AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu, AR Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və AR Dövlət Miqrasiya Xidmətinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Təqdimat mərasimi Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Daha sonra Suriyada şəhid olan türk əsgərlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Yığıncağı AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Dilçilik İnstitutunun müvafiq layihəsi çərçivəsində nəşr olunan kitablar barədə məlumat verib. Bildirib ki, bu layihə Azərbaycan dilini öyrənmək istəyən əcnəbilər üçün dünya standartlarına uyğun olaraq A, B, C səviyyələri üzrə tədris vəsaitləri dəsti hazırlamağı nəzərdə tutub. Hazırda A və B səviyyələri təqdim edilən bu vəsaitlər dəsti Azərbaycan dilini rus və ingilis dilləri bazasında öyrənmək istəyən əcnəbilər üçün nəzərdə tutulub.
Akademik İ.Həbibbəyli ölkə rəhbərinin Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və inkişafı istiqamətində imzaladığı fərman və sərəncamları xatırladıb, təqdim olunan tədris vəsaitlərinin həmin mühüm sənədlərin icrasına əsasən nəşr olunduğunu söyləyib. O, Təhsil Nazirliyi, Xarici İşlər Nazirliyi və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən dilimizin saflığının qorunması istiiqamətində müəyyən addımların atıldığını, ölkəmizin xaricdəki diplomatik nümayəndəliklərində ana dilimizə maraq göstərən şəxslər üçün kursların, məşğələlərin təşkil edildiyini söyləyib.
AMEA-nın da bu prosesə qoşulduğunu deyən İ.Həbibbəyli təqdimatı keçirilən A1, A2, B1, B2 səviyyəli dərs vəsaitlərinin ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi vətəndaşlar, xarici investorlar, azərbaycanşünaslıqla məşğul olmaq istəyənlər, eləcə də Azərbaycanı tanımaqda maraqlı olan şəxslər üçün faydalı olacağını bildirib.
Əsərlərin professor Mayıl Əsgərovun rəhbərliyi altında hazırlandığını diqqətə çatdıran AMEA-nın birinci vitse-prezidenti qeyd edib ki, müəllif qrupu tərəfindən Azərbaycan dilçilik elmində ilk dəfə dilin psixoanalizi aparılıb. O, nəşrlərin psixolinqvistika cəhətdən araşdırılmasının önəminə toxunaraq, dövlət başçısının AMEA-nın 70 illik yubiley tədbirindəki çıxışı zamanı ana dilimizin saflığının qorunmasına dair səsləndirdiyi təkliflər üzərində alimlərimizin səylə çalışdıqlarını vurğulayıb.
Natiq nəşr olunan əsərlərin Azərbaycan Respublikasının xaricdəki diplomatik nümayəndəliklərinə və diaspora təşkilatlarına göndərilməsinin, həmçinin elektron məkanda yayılmasının zəruriliyini bildirib.
Daha sonra Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, Hindistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vanlalvavna Bavintlunq, Roma-Katolik Kilsəsinin Azərbaycandakı ordinarisi Vladimir Fekete, Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının arxiyepiskopu Aleksandr İşeinin və digərləri çıxış edərək ölkəmizin multikultural dəyərlərindən danışıb, nəşrlərin Azərbaycan dilini öyrənmək istəyən əcnəbi vətəndaşlar üçün dəyərli mənbə olduğunu söyləyiblər.

2 марта в Главном здании НАНА состоялась презентация учебных материалов, разработанных в рамках проекта «Здравствуй, Азербайджан!», реализованного под девизом «Прославим азербайджанский язык в мире».
Мероприятие было организовано Институтом языкознания имени Насими НАНА, Государственным комитетом по работе с диаспорой и Государственной миграционной службой АР.
Презентация началась с Государственного гимна Азербайджанской Республики. Позже минутой молчания была почтена память турецких солдат, павших шехидами в Сирии.
Заседание открыл первый вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли, который проинформировал о книгах, изданных в рамках соответствующего проекта Института языкознания. По его словам, проект призван обеспечить набор учебных пособий для иностранцев, желающих изучать азербайджанский язык в соответствии с мировыми стандартами на уровнях A, B и C. В настоящее время пособия, охватывающие только уровни A и B, предназначены для иностранцев, которые хотят изучать азербайджанский язык на базе русского и английского языков.
Академик И.Габиббейли напомнил подписанные главой государства указы и распоряжения в направлении сохранения и развития чистоты азербайджанского языка. Он сказал, что Министерство образования, Министерство иностранных дел и Государственный комитет по работе с диаспорой предприняли некоторые шаги для обеспечения чистоты нашего языка и организовали курсы и тренинги для людей, заинтересованных в изучении азербайджанского языка в дипломатических представительствах нашей страны за рубежом.
И.Габиббейли сказал, что НАНА также участвует в этом процессе, и это полезно для иностранцев, обучающихся в нашей стране, иностранных инвесторов, заинтересованных в изучении Азербайджана, а также для всех, кто хочет познакомиться с Азербайджаном.
Отметив, что работы были подготовлены под руководством профессора Майила Аскерова, первый вице-президент НАНА отметил, что авторская группа впервые провела психоанализ языка в азербайджанской лингвистике. Он подчеркнул важность психолингвистических исследований публикаций и отметил, что наши ученые усердно работают над предложениями по сохранению чистоты нашего родного языка, озвученными главой страны во время выступления на мероприятии по случаю 70-летия НАНА.
Академик подчеркнул необходимость отправки опубликованных работ в дипломатические представительства и диаспорские организации Азербайджанской Республики за рубежом, а также их распространение в электронном виде.