AMEA Botanika İnstitutunun “Plant & Fungal Research” jurnalının növbəti nəşri hazırlanır
AMEA Botanika İnstitutunun dövrü nəşri olan “Plant & Fungal Research” jurnalı 2018-ci ildə təsis edilmişdir. Jurnal əsasən Azərbaycan alimlərinin müasir elm aləminə beynəlxalq inteqrasiyasını təmin etmək və xarici ölkələrin aparıcı alimlərinin jurnalın formalaşması üzrə fəal iştiraka cəlb etmək məqsədini daşıyır. Bu məqsədə çatmaq üçün qarşıda duran əsas vəzifə ölkəmizdə bitki və göbələk sahəsində aparılan tədqiqatları müasir tələblərə uyğunlaşdırmaq, çap olunan elmi əsərlərin səviyyəsini yüksəltmək və beynəlxalq miqyaslı tədqiqat işləri sırasına əlavə etməkdən ibarətdir. Bu fəalliyyət AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün Milli İnkişaf Proqramının müvafiq bəndlərinə tam cavab verir və yeni cağırışların həllinə yönəldilmişdir.
Jurnal bu yaxınlarda Azərbaycan Respublikası yanında AAK-ın Biologiya və Aqrar Elmləri üzrə elmi məqalələrin Azərbaycan Respublikasında dərc olunması tövsiyə edilən dövrü elmi nəşrlərin siyahısına daxıl edilmişdir. Həmçinin çox fərəhli haldır ki, jurnalın üç nəşr edilmiş sayında təqdim edilən məqalələr üçün Beynəlxalq Obyektin Rəqəmsal İdentifikatoru – DOI nömrələr alınmış və jurnalın internet saytına (www.plantfungalres.az) yerləşdirilmişdir.
Dünyada Koronovirus (COVID-19) təhlükəsinin miqyasının durmadan genişləndiyi və həmçinin respublikanın bu problemlə üzləşdiyi bir zamanda karantin rejimi şəraitində redaksiya heyətinin üzvləri həm yerli, həm də beynəlxalq səviyyədə əməkdaşlığı yüksək əzmkarlıqla davam etdirirlər. Artıq jurnalın 2020-ci ilin iyun ayı üçün nəzərdə tutulan növbəti 4-cü sayının tərtibatına başlanılmışdır. Qeyd etmək lazımdır ki, beynəlxalq tələblərə uyğun rəsmi təsdiq edilmiş sözügedən jurnala məqalələr ingilis dilində və yalnız elektron formada birbaşa internet saytı üzərindən ilboyu göndərilə bilər. Jurnalın internet saytında yer almış məqalələr texniki baxışdan keçirildikdən sonra rəy alınması üçün müvafiq xarici mütəxəssislərə göndərilmiş və hazırda onların bir sırasına dair rəylər redaksiyaya daxil olmuşdur.

The next edition of the journal of the Institute of Botany "Plant & Fungal Research" is underway
Plant & Fungal Research”, a periodical of the Institute of Botany of ANAS, was established in 2018. The main goal of the journal is to ensure the international integration of Azerbaijani scientists into the modern scientific space and to attract leading scientists from foreign countries to actively participate in the formation of the journal. For this, scientists have the following main tasks: to bring the research conducted in the country in the field of plant and fungi research into line with modern requirements, to improve the quality of published scientific papers and to include them in a number of research papers of international level. This activity is fully consistent with the points of the National ANAS Development Program for the 2020-2025s and is aimed at resolving issues that are reflected in the challenges of our time.
Recently, the journal was included in the list of periodical scientific publications recommended by the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan for publishing papers in the field of biological and agricultural sciences. In addition, for the papers published in three editions of the journal, DOI numbers (international digital identifier of the object) were obtained, they are posted on the journal’s official website (www.plantfungalres.az).
Under quarantine, introduced in connection with the continuous expansion of the scale of the danger posed in the world, including Azerbaijan, by the coronavirus pandemic (COVID-19), members of the editorial board continue to cooperate with both local and foreign scientists. Work has already begun on the preparation of the 4th issue of the journal, which is scheduled to be published in June 2020.
Note that papers in the journal officially registered in accordance with international requirements are accepted throughout the year in English and only in electronic form via the website. After a technical inspection, the articles posted on the website of the publication were sent to relevant foreign experts for review. Currently, reviews of most articles of the next issue have already been received by the editors.