AMEA Botanika İnstitutunun “Plant & Fungal Research” jurnalının növbəti nəşri hazırlanır
AMEA Botanika İnstitutunun dövrü nəşri olan “Plant & Fungal Research” jurnalı 2018-ci ildə təsis edilmişdir. Jurnal əsasən Azərbaycan alimlərinin müasir elm aləminə beynəlxalq inteqrasiyasını təmin etmək və xarici ölkələrin aparıcı alimlərinin jurnalın formalaşması üzrə fəal iştiraka cəlb etmək məqsədini daşıyır. Bu məqsədə çatmaq üçün qarşıda duran əsas vəzifə ölkəmizdə bitki və göbələk sahəsində aparılan tədqiqatları müasir tələblərə uyğunlaşdırmaq, çap olunan elmi əsərlərin səviyyəsini yüksəltmək və beynəlxalq miqyaslı tədqiqat işləri sırasına əlavə etməkdən ibarətdir. Bu fəalliyyət AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün Milli İnkişaf Proqramının müvafiq bəndlərinə tam cavab verir və yeni cağırışların həllinə yönəldilmişdir.
Jurnal bu yaxınlarda Azərbaycan Respublikası yanında AAK-ın Biologiya və Aqrar Elmləri üzrə elmi məqalələrin Azərbaycan Respublikasında dərc olunması tövsiyə edilən dövrü elmi nəşrlərin siyahısına daxıl edilmişdir. Həmçinin çox fərəhli haldır ki, jurnalın üç nəşr edilmiş sayında təqdim edilən məqalələr üçün Beynəlxalq Obyektin Rəqəmsal İdentifikatoru – DOI nömrələr alınmış və jurnalın internet saytına (www.plantfungalres.az) yerləşdirilmişdir.
Dünyada Koronovirus (COVID-19) təhlükəsinin miqyasının durmadan genişləndiyi və həmçinin respublikanın bu problemlə üzləşdiyi bir zamanda karantin rejimi şəraitində redaksiya heyətinin üzvləri həm yerli, həm də beynəlxalq səviyyədə əməkdaşlığı yüksək əzmkarlıqla davam etdirirlər. Artıq jurnalın 2020-ci ilin iyun ayı üçün nəzərdə tutulan növbəti 4-cü sayının tərtibatına başlanılmışdır. Qeyd etmək lazımdır ki, beynəlxalq tələblərə uyğun rəsmi təsdiq edilmiş sözügedən jurnala məqalələr ingilis dilində və yalnız elektron formada birbaşa internet saytı üzərindən ilboyu göndərilə bilər. Jurnalın internet saytında yer almış məqalələr texniki baxışdan keçirildikdən sonra rəy alınması üçün müvafiq xarici mütəxəssislərə göndərilmiş və hazırda onların bir sırasına dair rəylər redaksiyaya daxil olmuşdur.

Журнал «Plant & Fungal Research», являющийся периодическим изданием Института ботаники НАНА, был учрежден в 2018 году. Основной целью журнала является обеспечение международной интеграции ученых Азербайджана в современное научное пространство и привлечение ведущих ученых зарубежных стран к активному участию в процессе формирования журнала. Для этого перед учеными стоят следующие основные задачи: привести исследования, ведущиеся в республике в области изучения растений и грибов, в соответствие с современными требованиями, повысить качество публикуемых научных трудов и включить их в ряд исследовательских работ международного уровня. Эта деятельность полностью соответствует пунктам Национальной программы развития НАНА на 2020-2025-е годы и направлена на решение вопросов, нашедших свое отражение в вызовах современности.
Недавно журнал был включен в список рекомендуемых Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики периодических научных изданий для публикации статей в области биологических и аграрных наук. Помимо этого, для опубликованных в трех номерах журнала статей были получены номера DOI (международный цифровой идентификатор объекта), они размещены на официальном сайте журнала (www.plantfungalres.az).
В условиях карантина, введенного в связи с непрерывным расширением масштаба опасности, создаваемой в мире, в том числе и в Азербайджане, пандемией коронавируса (COVID-19), члены редакционной коллегии продолжают сотрудничать как с местными, так и зарубежными учеными. Уже начата работа по подготовке 4-го номера журнала, который планируется издать в июне 2020 года.
Отметим, что статьи в официально зарегистрированный в соответствии с международными требованиями журнал принимаются в течение всего года на английском языке и только в электронной форме посредством интернет-сайта. После технического осмотра статьи, размещенные на сайте издания, были направлены соответствующим зарубежным специалистам на рецензирование. В настоящее время рецензии на большинство статей очередного номера уже поступили в редакцию.