Akademik Validə Əlizadə: “Azərbaycanın e-florasının hazırlanması istiqamətində məqsədyönlü işlər aparılır”
22.04.2020
AMEA-nın digər elmi müəssisələri kimi, Botanika İnstitutu da “Evdə qal” layihəsinə qoşularaq, öz əmək fəaliyyətini dövlət tərəfindən müəyyən edilmiş xüsusi karantin rejiminin tələblərinə uyğun olaraq onlayn formada həyata keçirir.
AMEA-nın Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə rəhbərlik etdiyi müəssisənin xüsusi karantin rejimi müddətindəki elmi-təşkilati fəaliyyəti ilə bağlı müsahibə verib. O, mövcud rejim ilə əlaqədar olaraq institutun 2020-ci il üçün təsdiq edilmiş elmi-tədqiqat planına uyğun eksperimental işlərin davam etdirilməsinin qeyri-mümkün olduğunu söyləyib: "Lakin əməkdaşlar eksperimental nəticələrin təhlili, məqalələrin işlənilməsi, yeni ədəbiyyat materialları üzrə müvafiq xülasələrin hazırlanması və s. kimi nəzəri işləri yerinə yetirirlər".
Alim bildirib ki, Botanika İnstitutunun 2018-ci ildə rəsmi olaraq, beynəlxalq tələblərə uyğun təsis edilmiş dövrü nəşri olan “Plant & Fungal Research” jurnalının redaksiya heyətinin üzvləri də istər yerli, istərsə də beynəlxalq səviyyədə əməkdaşlığı uğurla davam etdirirlər. Artıq jurnalın 2020-ci ilin iyun ayı üçün nəzərdə tutulan növbəti, 4-cü sayının tərtibatına başlanılıb.
Akademik V.Əlizadə bu çətin günlərdə müəssisə əməkdaşlarının bəzi kitab və məqalələrinin yerli və nüfuzlu beynəlxalq elmi dərgilərdə nəşr edilməsini sevindirici hal kimi qiymətləndirib.
O, eyni zamanda, institutun struktur bölmələri tərəfindən zəruri elmi-təşkilati işlərin görüldüyünü, AMEA Rəyasət Heyətindən, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsindən daxil olan qərar və sərəncamların, müvafiq tapşırıqların icra prosesində olduğunu diqqətə çatdırıb.
İnstitut direktoru, Azərbaycanın e-florasının hazırlanması istiqamətində məqsədyönlü işlərin aparıldığını qeyd edərək, bu çərçivədə Azərbaycan florasının təbii, ksenofit və adventiv vaskulyar (damarlı) bitkilərinin mövcud müasir təsnifat və nomenklaturaya uyğun məlumat siyahısının tərtib olunduğunu deyib. Bildirib ki, bu məlumat siyahısının “Azərbaycanın çiçəksiz ali bitkiləri” adlanan kitabının akademik İradə Hüseynovanın elmi redaktoru və özünün məsul redaktoru olduğu I cildi COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar olaraq yalnız elektron versiyada işıq üzü görüb.
Alim qurumun veb-saytında mütəmadi olaraq AMEA-nın və institutun həyatında baş verən yeniliklərə dair məlumatların yerləşdirildiyini deyib.
Validə Əlizadə institutda “Botanika”, “Bitki fiziologiyası”, “Mikologiya” və “Ətraf mühitin mühafizəsi və bioloji monitorinq” ixtisasları üzrə təhsil alan 9 magistranta təsdiqlənmiş II semestr dərs cədvəli və fənn sillabuslarına uyğun olaraq “Skype” və “Zoom” proqramları vasitəsilə dərslərin keçirildiyini vurğulayıb. "Emi rəhbərlər tərəfindən II kurs magistrantlarına (3 nəfər) dissertasiya işlərinin vaxtında tamamlanması üçün elmi-metodiki məsləhətlər verilir. Həmçinin mühazirə və təqdimatların elektron forması magistrantların e-poçt ünvanlarına göndərilir. Dərslərin gedişini əks etdirən şəkil və videolar Təhsil şöbəsinə təqdim edilir", - deyə direktor əlavə edib.
Akademik V.Əlizadə sosial sferada da işlərin mövcud vəziyyətin tələblərinə uyğun şəkildə həyata keçirildiyini nəzərə çatdırıb. O, institutda çalışan 10 aztəminatlı əməkdaşa, birbaşa ünvanlarına çatdırılmaqla pul vəsaiti ilə maddi yardım göstərildiyini qeyd edib. Bildirib ki, bu aksiyanın davam etdirilməsi və Prezident İlham Əliyevin müvafiq Fərmanı ilə yaradılmış Koronovirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna Botanika İnstitutu tərəfindən vəsait köçürülməsi nəzərdə tutulur.

Академик Валида Ализаде: «Ведется целенаправленная работа по подготовке электронной флоры Азербайджана»
22.04.2020
Как и другие научные учреждения НАНА, Институт ботаники, присоединяясь к проекту «Оставайся дома», осуществляет свою деятельность в режиме онлайн в соответствии с требованиями специального режима карантина, установленного государством.
Директор Института ботаники НАНА академик Валида Ализаде дала интервью о научно-организационной деятельности руководимого ею научного учреждения в режиме особого карантина. Она сказала, что из-за нынешнего режима невозможно продолжить экспериментальную работу в соответствии с утвержденным планом исследований института на 2020 год. «Однако сотрудники анализируют экспериментальные результаты, пишут статьи, готовят соответствующие резюме по новым материалам литературы и т. д.».
Ученый отметила, что члены редакционной коллегии «Plant & Fungal Research» - периодического издания Института ботаники, которое было официально учреждено в 2018 году в соответствии с международными требованиями, успешно продолжают сотрудничество как на местном, так и на международном уровнях. Подготовка очередного 4-го выпуска журнала, запланированного на июнь 2020 года, уже началась.
Академик В.Ализаде высоко оценила публикацию ряда книг и статей сотрудников учреждения в местных и авторитетных международных научных журналах в эти трудные дни.
Она также отметила, что необходимая научная и организационная работа была проделана структурными подразделениями института, решения и приказы Президиума НАНА, Отделения биологических и медицинских наук и соответствующие задачи находятся в процессе реализации.
Отметив, что ведется целенаправленная работа по подготовке э-флоры Азербайджана, директор института сказала, что составлен перечень информации о действующей классификации и номенклатуре природных, ксенофитных и адвентивных сосудистых растений азербайджанской флоры. Она сказала, что первый том книги «Нецветковые высшие растения Азербайджана» под научной редакцией академика Ирады Гусейновой и своей ответственной редакцией была издана в электронной версии в связи с пандемией COVID-19. Ученый отметила, что информация о новшествах в жизни НАНА и института регулярно размещается на сайте организации.
Валида Ализаде также довела до внимания, что занятия 9 магистрантам по специальностям «Ботаника», «Физиология растений», «Микология» и «Охрана окружающей среды и биологический мониторинг» проводятся удаленно посредством программ Skype и «Zoom» в соответствии с утвержденным графиком второго семестра и учебными планами по предметам. «Научные руководители предоставляют научные и методические рекомендации магистрантам второго курса (3 человека) в целях своевременного завершения диссертаций. Кроме того, электронные формы лекций и презентаций отправляются на электронные адреса магистров. Фотографии и видео, отражающие ход занятий, предоставляются в отдел образования», - добавила директор.
Академик В.Ализаде отметила, что работа в социальной сфере также проводится в соответствии с требованиями сложившейся ситуации. Она отметила, что 10 малообеспеченным сотрудникам института была оказана финансовая помощь. Директор научного учреждения сообщила, что Институтом ботаники планируется продолжать эту акцию и перевести средства в созданный соответствующим указом президента Ильхама Алиева Фонд поддержки борьбы с коронавирусом.