Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun 3 yeni buğda sortu patentləşdirilərək rayonlaşdırılıb
AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutu (GEİ) 65 ilə yaxındır ki, ölkədə ərzaq təhlükəsizliyinin təmini sahəsində səmərəli fəaliyyət göstərir. İnstitut tərəfindən dəfələrlə beynəlxalq və yerli ekspedisiyalar təşkil olunub, strateji əhəmiyyət kəsb edən kənd təsərrüfatı bitkilərinin yerli sortlarının və onların yabanı əcdadlarının toplanılması həyata keçirilib, həmçinin bitkilərin genetik pasportlaşdırılması aparılmaqla gələcək nəsillər üçün Milli Genbankda uzunmüddətli saxlanılması təmin edilib.
Hazırda institutun Milli Genbankında bütün yerli sortlar da daxil olmaqla buğda bitkisinə aid 3000-dən çox nümunə mühafizə olunmaqdadır.
GEİ son illərdə beynəlxalq təşkilatlarla da əlaqələrini xeyli genişləndirib, dünya buğda kolleksiyalarına və onların genom verilənlərinə çıxış imkanı əldə edib. 2019-2020-ci illərdə 1500-dən artıq buğda nümunəsi ölkəyə gətirilərək onlar üzərində tədqiqat işlərinə başlanılıb. İnstitutda aparılan uzunmüddətli tətbiqi və fundamental tədqiqatlar nəticəsində çoxlu sayda yeni buğda (“Sevinc”, “Cəfəri”, “Arzu”, “Bol-buğda”, “Gürgənə-1”, “Zərdabi”, “Birlik”, “Qrekum-75/50”, “Kəhrəba”, “Qızılbuğda”, “Saray”, “Abşeron”, “Maya”, “Start” və s.) sortları yaradılıb və onların geniş təsərrüfatlarda becərilməsi təmin edilib.
2020-ci ildə GEİ və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun alimləri tərəfindən 3 yeni buğda sortu (“Korifey-88”, “Cənub”, “Mərcani buğda”) patenləşdirilərək rayonlaşdırılıb. Yeni yarımpayızlıq bərk buğda sortu - "Korifey-88" Rusiyadan əldə olunmuş sortların çarpazlaşdırılmasından alınmış hibrid xəttindən təkrar fərdi seçmə yolu ilə yaradılıb. “Korifey-88” sortunun pоtеnsial məhsuldarlığı orta (54-58 s/ha), adaptivliyi yüksəkdir. Sünbüldə dənlərin sayına görə bərk buğda sortları arasında lider olan “Korifey-88”in Azərbaycanın suvarılan düzən və nəmliklə təmin olunmuş dağətəyi bölgələrində becərilməsi tövsiyə olunur.
Yumşaq buğdanın “Cənub” sortu beynəlxalq pitomniklərdən seçilmiş mürəkkəb hibriddən fərdi seçmə yolu ilə yaradılıb. “Cənub” sortunun müsabiqəli sortsınağında üç illik orta məhsuldarlığı 63,2 s/ha, standart Aran sortundan 4,0 s/ha çox olub. Tədqiqat illərində sarı və qonur pas xəstəliklərinə davamlılıq göstərib. “Cənub” sortunun respublikanın suvarılan düzən və dağətəyi dəmyə bölgələrində becərilməsi təklif olunur.
Payızlıq yumşaq buğdanın yeni “Məcranı buğda” sortu Əkinçilik Elmi Tədqiqat İnstitutunun Cəlilabad Bölgə Təcrübə Stansiyasında, Milli Genbankda saxlanılan Ferrigineum (Rusiya) X Bəyaz (Azərbaycan) sortlarının çarpazlaşdırılmasından alınmış hibrid xəttindən fərdi seçmə yolu ilə yaradılıb. Bu sort qışlamanı yaxşı keçirdiyinə görə məhsuldar kollanması digər sortlardan yüksəkdir. Bitkilərin intensiv piqmentləşməsinə görə fotosintetik proseslər daha aktiv gedərək, bitkilərin uzun müddət yaşıl qalmasına səbəb olur. “Məcranı buğda”nın respublikanın nəmliklə təmin olunmayan dağlıq və dağətəyi quraq dəmyə bölgələrində becərilməsi tövsiyə olunur.

Institute of Genetic Resources (IGR) of ANAS continues the effective activity in the field of food security in the country for about 65 years. The Institute has organized international and local expeditions several times, collected local varieties of strategically important agricultural plants and their wild ancestors, and also provided long-term storage in the National Gene Bank for future generations through genetic certification of plants.
Currently, the Institute’s National Gene Bank holds more than 3,000 wheat samples, including all local varieties.
In recent years, the IGR has significantly expanded its ties with international organizations, gaining access to world wheat collections and their genomic data. In 2019-2020, more than 1,500 wheat samples were brought into the country, and research work began on them. As a result of many years of applied and fundamental research conducted at the institute, a large number of new wheat varieties were created (“Sevinj”, “Jafari”, “Arzu”, “Bol-Bugda”, “Gurgan-1”, “Zardabi”, “Birlik”, “Grekum-75/50”), “Kakhraba”,“Gizilbugda”,“Saray”,“Absheron”, “Maya”, “Start” and others) and their cultivation was provided in large farms.
In 2020, scientists from IGR and the Research Institute of Agriculture of the Ministry of Agriculture patented and regionalized 3 new varieties of wheat (“Korifey-88”, “Janub”, “Majrani”, “Bugda). A new variety of durum wheat - "Corypheus-88" was created by repeated individual selection from a hybrid line obtained by crossing varieties obtained from Russia. The potential yield of the Corypheus-88 variety is medium (54-58 s / ha), adaptability is high. It is recommended to grow Corypheus-88, the leader among durum wheat varieties in terms of the number of grains, on the irrigated plains and moisture-rich foothills of Azerbaijan.
The Janub soft wheat variety was created by individual selection from a complex hybrid selected in international nurseries. The average three-year yield in the competitive Janub variety was 63.2 s / ha, which is 4.0 s / ha more than the standard Aran variety. Over the years, it has shown resistance to yellow and brown rust. It is proposed to cultivate the Janub variety on the irrigated plains and foothills of the republic.
A new variety of winter soft wheat "Majrani Bugda" was created by individual selection from a hybrid line obtained by crossing Ferrigineum (Russia) X Bely (Azerbaijan) varieties stored in the National Genebank, Jalilabad Regional Experimental Station, Agricultural Research Institute. Due to the fact that this variety hibernates well, its yield is higher than that of other varieties. Due to the intense pigmentation of plants, photosynthesis processes are ativized, as a result of which the plants remain green for a long time. It is recommended to grow the Majrani Bugda cultivar in mountainous and foothill arid regions not provided with moisture.