Akademik İradə Hüseynovanın məqaləsi “İki sahil” qəzetində nəşr olunub
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynovanın “Narkomaniya bütün pandemiyalardan daha təhlükəlidir” adlı məqaləsi “İki sahil” qəzetində nəşr olunub.
Məqalədə qeyd olunub ki, narkomaniya və narkotik maddələrin qanunsuz dövriyyəsi ilə mübarizə dövlətimiz qarşısında duran ən vacib məsələlərdən biridir. Həmçinin bəzi narkotik bitkilər, onların müxtəlifliyi, insan orqanizminə təsiri, törətdiyi fəsadlar haqqında ətraflı məlumat verilib.
Akademik bildirib ki, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin institutlarında narkotik tərkibli bitkilər və onlardan istifadə barədə zəruri metodiki-tədris vasitələrinin hazırlanması və internet resurslarında yerləşdirilməsi üzərində iş aparılır.
Narkotik asılılığın öyrənilməsinin akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun mövzu planlarında və layihələrində yer aldığını söyləyən İ.Hüseynova bu sahədə aparılan işləri ətraflı şərh edib. Alim üzərində tədqiqatlar aparılan preparatların narkotik asılılığın aradan qaldırılmasına kömək edəcəyinə əminliyini ifadə edib.

Статья вице-президента НАНА, директора Института молекулярной биологии и биотехнологий академика Ирады Гусейновой «Наркомания опаснее всех пандемий» была опубликована в газете «Ики сахил».
В статье отмечается, что борьба с наркоманией и незаконным оборотом наркотиков является одной из важнейших проблем, стоящих перед нашим государством. Также дана подробная информация о некоторых наркотических растениях, их разнообразии, воздействии на организм человека и осложнениях.
Академик сообщила, что институты Отделения биологических и медицинских наук НАНА работают над подготовкой необходимых методико-учебных пособий о наркосодержащих растениях их использовании, а также размещением их на интернет-ресурсах.
Сказав, что изучение наркотической зависимости входит в тематические планы и проекты Института физиологии имени академика Абдуллы Гараева, И.Гусейнова подробно прокомментировала работу, проводимую в этой области. Ученый выразила уверенность, что препараты, над которым проводятся исследования, помогут в устранении наркотической зависимости.