Akademik İradə Hüseynovanın məqaləsi “İki sahil” qəzetində nəşr olunub
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynovanın “Narkomaniya bütün pandemiyalardan daha təhlükəlidir” adlı məqaləsi “İki sahil” qəzetində nəşr olunub.
Məqalədə qeyd olunub ki, narkomaniya və narkotik maddələrin qanunsuz dövriyyəsi ilə mübarizə dövlətimiz qarşısında duran ən vacib məsələlərdən biridir. Həmçinin bəzi narkotik bitkilər, onların müxtəlifliyi, insan orqanizminə təsiri, törətdiyi fəsadlar haqqında ətraflı məlumat verilib.
Akademik bildirib ki, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin institutlarında narkotik tərkibli bitkilər və onlardan istifadə barədə zəruri metodiki-tədris vasitələrinin hazırlanması və internet resurslarında yerləşdirilməsi üzərində iş aparılır.
Narkotik asılılığın öyrənilməsinin akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun mövzu planlarında və layihələrində yer aldığını söyləyən İ.Hüseynova bu sahədə aparılan işləri ətraflı şərh edib. Alim üzərində tədqiqatlar aparılan preparatların narkotik asılılığın aradan qaldırılmasına kömək edəcəyinə əminliyini ifadə edib.

An article by the vice-president of ANAS, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology academician Irada Huseynova, “Drug addiction is more dangerous than all pandemics” was published in the newspaper “Iki Sahil”.
The article notes that the fight against drug addiction and drug trafficking is one of the most important problems facing our state. Detailed information is also given on some narcotic plants, their diversity, effects on the human body and complications.
The academician said that the institutes of the ANAS Division of Biological and Medical Sciences are working on the preparation of the necessary teaching aids on narcotic plants to use them, as well as posting them on Internet resources.
Having said that the study of drug addiction is included in the thematic plans and projects of the Institute of Physiology named after academician Abdulla Garayev, I. Huseynova commented in detail on the work carried out in this area. The scientist expressed confidence that the drugs that are being studied will help in eliminating drug addiction. The full article can be found at this link.