Son illərdə Azərbaycanın elm və təhsilin uzlaşdırılmasında, bu sahədə əldə edilənən mühüm yeniliklərdə beynəlxalq səviyyədə keçirilən tədbirlərdə iştirak mühüm rol oynayır. Bu istiqamətdə məktəblilərin beynəlxalq fənn olimpiadalarında nailiyyətlərinin artırılması məqsədi ilə elmi tədqiqat müəssisələrinin, o cümlədən orada çalışan alim və mütəxəssislərin cəlb olunması üzrə mövcud əməkdaşlıq, işgüzar münasibətlər ümumilikdə təhsil sisteminə olduqca müsbət təsir göstərir.
Bu sahədə uğurlu fəaliyyət kimi cari ildə Yaponiyanın Naqasaki şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulan, lakin mövcud pandemiya şəraitinə görə virtual formatda baş tutan Beynəlxalq Biologiya Olimpiadasında ölkəmizi təmsil edən şagirdlərimizin tarixi uğurunu qeyd etmək olar.
Beynəlxalq Biologiya Olimpiadası Azərbaycan üzrə koordinatoru, AMEA Botanika İnstitutunun şöbə müdiri, dos. Rəşad Səlimov olimpiadaya hazırlıq prosesi və tərəfdaş qurumların fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Qeyd edibki, 1990-cı ildən etibarən dünyanın müxtəlif ölkələrinin ev sahibliyi etdiyi beynəlxalq olimpiadanın məqsədi şagirdlərin biologiya elminə və müasir bioloji təfəkkürün formalaşmasına maraqlarını artırmaqdır. Onun sözlərinə görə, 1994-cü ildən etibarən bu mötəbər yarışda iştirak edən milli komandamızın bilik yarışına istər nəzəri, istərsə də praktik hazırlığında Botanika İnstitutu da özünəməxsus töhfəsini vermişdir.
Xatırladaq ki, 07-12 avqust tarixlərində 52 ölkədən 200-dən çox şagirdin iştirak etdiyi 31-ci Beynəlxalq Biologiya Olimpiadasında Rəşad Səlimovun rəhbərliyi altında alim və mütəxəssislərin elmi dəstəyi ilə 1 qızıl və 3 gümüşlə böyük uğura imza atan məktəblilərimiz Yaponiya və Sinqapur məktəbliləri ilə yanaşı 5-7-ci yerləri paylaşırlar (https://ibo2020.org/en/ibo-challenge-2020/results/).

Успешная деятельность ученого Института ботаники на Международной олимпиаде по биологии
В последние годы единство науки и образования в Азербайджане, сотрудничество с учеными и специалистами, работающими в исследовательских учреждениях, и важные инновации в этой области играют большую роль в успехах наших студентов на международных предметных олимпиадах. В качестве успешной деятельности в этой области можно назвать достижения наших студентов, представивших нашу страну на 31-й Международной олимпиаде по биологии IBO Challenge 2020. Олимпиада, которую планировалось провести в этом году в Нагасаки, Япония, была организована в виртуальном формате из-за текущих условий пандемии.
Координатор Международной олимпиады по биологии в Азербайджане, заведующий отделом Института ботаники НАНА, доцент Рашад Салимов проинформировал о процессе подготовки к олимпиаде и деятельности партнерских организаций. Он сказал, что цель международной олимпиады, которая проводится в разных странах с 1990 года, - повысить интерес студентов к биологической науке и сформировать современное биологическое мышление. Институт ботаники также внес свой вклад в теоретическую и практическую подготовку нашей национальной команды, которая участвует в этом престижном конкурсе с 1994 года.
Отметим, что 7-12 августа наши школьники под руководством Рашада Салимова и при научной поддержке ученых и специалистов добились больших успехов на 31-й Международной олимпиаде по биологии IBO Challenge 2020, в которой приняли участие более 200 студентов из 52 стран. Азербайджанские школьники заслуженно представили нашу страну на Международной олимпиаде по биологии и были удостоены 1 золотой и 3 серебряных медалей.