Ətraf mühit müxtəlif amillərin təsirindən durmadan dəyişir və bu amillər arasında son illər təbii təsirlər və ya insanın sosial təkamülünün nəticəsi olaraq biruzə verən iqlim dəyişiklikləri bitki və göbələk aləminə təsirinə görə ön plana çıxır. Bitki-göbələk münasibətləri dramatik olaraq dəyişir, patogen göbələklərin bitkilərə neqativ təsirləri və bu təsirlərin coğrafiyasının genişlənməsi müşahidə edilir. Bitkilərin zəifləməsi fonunda patogenlərin fəallaşması müşahidə edilir.
Botanika İnstitutunun Mikologiya laboratoriyasının əməkdaşları Lənkəran rayonunda ekspedisiyada olmuşlar. Laboratoriya əməkdaşları tərəfindən yabanı bitkilərin göbələk assosiasiyalarını öyrənmək məqsədilə meşə ekosistemlərində müxtəlif bitkilərlə assosiasiyada olan mikromiset və makromiset nümunələri toplanılmış və təyin edilmişdir. Onlardan yalançı unlu şeh (Albugo, Peronospora), yarpaq ləkəsi törədicilərinə (Colletotrichum, Pestalotia, Septoria) aid altı patogen növ aşkar edilmişdir.
Laboratoriyanın əməkdaşları həmçinin Botanika İnstitutu ilə Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi (LREM) arasında bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində sınaq sahəsində yetişdirilən yerli və introduksiya olunmuş sitrus bitkilərinə baxış keçirilmiş, yetişdirilmə şəraiti ilətanış olmuş, göbələk xəstəliklərinə nəzarət üçün müəyyən məsləhətlər vermiş və bir sıra göbələk simptomlarlu yarpaq nümunələri toplamışlar. Lakin ciddi narahatçılıq yaradacaq xəstəlik törədici aşkar edilməmişdir.

Сотрудники Института ботаники совершили экспедицию в Лянкяран
Окружающая среда постоянно изменяется под влиянием различных факторов. Кардинально меняются растительно-грибковые отношения, наблюдается негативное влияние патогенных грибов на растения и расширение географии этих воздействий. Активация болезнетворных микроорганизмов наблюдается на фоне ослабления растений.
Сотрудники лаборатории микологии Института ботаники посетили Лянкяранский район для проведения исследований в этом направлении. Для изучения грибковых ассоциаций диких растений сотрудники лаборатории собрали и идентифицировали образцы микромицетов и макромицетов, связанных с различными растениями в лесных экосистемах. Среди них были обнаружены шесть патогенных видов ложной мучнистой росы (Albugo, Peronospora) и возбудителей пятнистости листьев (Colletotrichum, Pestalotia, Septoria).
Сотрудники лаборатории также осмотрели местные и интродуцированные цитрусовые растения, выращенные на экспериментальном поле в рамках соглашения о сотрудничестве между Институтом ботаники и Лянкяранским региональным научным центром, ознакомились с условиями выращивания, дали советы по борьбе с грибковыми заболеваниями и собрали ряд образцов листьев с грибковыми симптомами. Отметим, что никаких причин для беспокойства выявлено не было.