Livanlı məzunlar birliyinin katibi AMEA prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevə təbrik məktubu ünvanlayıb
01.12.2020
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, hörmətli akademik Ramiz Mehdiyev!
Biz, SSRİ dövründə Azərbaycan universitetlərini bitirmiş livanlı məzunlar - həkim, mühəndislər və digər peşələrin mütəxəssisləri olaraq Azərbaycan xalqını Qarabağ müharibəsində böyük və tarixi qələbə, torpaqların azad edilməsi münasibətilə təbrik etməkdən böyük məmnunluq və şərəf hissi duyuruq.
Azərbaycanda bizə elmin sirlərini öyrətmiş müəllimlərimizi, Azərbaycanın bütün elm ictimaiyyətini sizin timsalınızda xüsusi olaraq təbrik edirik. Bizim hər birimiz istər Livanda, istərsə də xarici ölkələrdə qazandığımız uğurları ilk növbədə azərbaycanlı müəllimlərimizə borclu olduğumuzu heç zaman unutmuruq. Onları həqiqətən də öz vətənlərinə və bütün bəşəriyyətə xidmət etmiş gerçək ziyalılar olaraq hər zaman hörmətlə xatırlayırıq.
Qeyd etmək istəyirik ki, sizin Qarabağ həqiqətlərilə bağlı dünya ictimaiyyətinə etdiyiniz müraciətin Livanın “Əl-Məyadin” telekanalının saytında ərəb dilində dərc edilməsi Qarabağda baş verənlərlə bağlı təhriflərin və qərəzli iddiaların ifşa olunmasında mühüm rol oynadı, Livan ictimaiyyəti üçün bir çox məsələləri aydınlaşdırdı.
Diqqətinizə çatdırmaq istəyirəm ki, Azərbaycanın öz müdrik siyasi rəhbərinin, qəhrəman xalqının və ordusunun əzmi nəticəsində qazandığı qələbə bizim hər birimizin qəlbində böyük iftixar duyğuları oyatmış, sevinc hissimizi şölələndirmişdir. Bu tarixi qələbəyə Azərbaycan alimlərinin də töhfə verdikləri bizə yaxşı məlumdur.
Biz, Azərbaycan universitet və institutlarının livanlı məzunları olaraq Böyük və Qüdrətli Allahdan dövlətimizin qələbə və uğurlarının bundan sonra da davam etməsini diləyir, işğalçıları ölkəsindən qovan Azərbaycan xalqına daim başucalığı və çiçəklənmə arzulayırıq.

The Secretary of the Lebanese Alumni Union sent a congratulatory letter to the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev
01.12.2020
President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, dear academician Ramiz Mehdiyev!
We, Lebanese graduates of Azerbaijani universities during the USSR - doctors, engineers and specialists of other professions - are very pleased and honored to congratulate the people of Azerbaijan on the great and historic victory in the Karabakh war, the liberation of lands.
We especially congratulate our teachers who taught us the secrets of science in Azerbaijan, the whole scientific community of Azerbaijan in your example. Each of us never forgets that we owe our success in Lebanon and abroad, first of all, to our Azerbaijani teachers. We will always remember them with respect as true intellectuals who have truly served their country and all mankind.
We would like to note that the publication of your appeal to the world community on the realities of Karabakh on the website of the Lebanese "Al-Mayadin" TV channel in Arabic played an important role in exposing distortions and biased allegations about the events in Karabakh.
I would like to draw your attention to the fact that the victory of Azerbaijan as a result of the determination of its wise political leader, heroic people and army has aroused great pride and joy in the hearts of each of us. We know well that Azerbaijani scientists also contributed to this historic victory.
As Lebanese graduates of Azerbaijani universities and institutes, we pray to Almighty God to continue the victories and successes of our state, and to the people of Azerbaijan, who expelled the occupiers from their country, to prosperity and prosperity.