Mikrobiologiya İnstitutu 2021-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının Mikrobiologiya İnstitutunun Elmi şurası ilə birgə iclası keçirilib.
Tədbir Mikrobiologiya İnstitutunun 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunub.
Yığıncaqda AMEA-nın vitse-prezidenti, BTEB-in Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova və sözügedən bölmənin Elmi şurasının üzvləri iştirak ediblər.
Öncə Ümummilli Liderin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri akademik İradə Hüseynova açaraq, Mikrobiologiya İnstitutunun 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair hesabatın təqdimatı üçün sözü müəssisənin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradova verib.
P.Muradov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Fərman və sərəncamlarının, Dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar institutda görülən işlər barədə məlumat verib. O, hesabat dövründə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 iyul 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”nın 2-4-cü bəndinə müvafiq olaraq, institutun “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”nın hazırlanması işində fəal iştirak etdiyinə diqqət çəkib.
Məruzəçi bildirib ki, 2021-ci ilin mövzu planına uyğun olaraq, institutda 2 problem və 8 mövzu üzrə 9 iş 19 mərhələdə yerinə yetirilib. Hesabat dövründə yerinə yetirilən mövzular üzrə tədqiqatlar Azərbaycan Respublikasının müxtəlif, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərindəki su, torpaq və meşə ekosistemlərinin, eləcə də qapalı mühitlərin mikro və miko-biotasının müxtəlif aspektlərdə qiymətləndirilməsinə həsr edilib.
Hesabat dövründə Mikrobiologiya İnstitutunda bir neçə təşkilatla təsərrüfat hesablı müqavilə əsasında tədqiqatlar aparılıb. Qeyd edib ki, institutda Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Tərəvəzçilik Elmi Tədqiqat İnstitutu ilə “Pomidor və xiyar sortlarının istixana üçün yüksək məhsuldar, əsas xəstəliklərə davamlı nümunələrinin seçilməsi və onların becərilməsi üçün innovativ metodların işlənib hazırlanması” mövzusunda layihə həyata keçirilib.
AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov hesabat ilində institut əməkdaşlarının 47 elmi əsərinin dərc olunduğunu bildirib. Onlardan 32-si elmi məqalə, 1-i kitab, digərləri isə konfrans materialı və tezisdir. 26 elmi məqalə (9-u yüksək indeksli jurnallarda), 1 kitab və 6 tezis xaricdə dərc edilib. Ümumilikdə elmi işçilərin əsərlərinə hesabat ilində 68 istinad edilib.
Sonra hesabat ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, yığıncaq iştirakçıları hesabata müsbət münasibətlərini bildiriblər.
Müzakirələrə yekun vuran akademik İradə Hüseynova əldə edilən elmi nəticələri və elmi təşkilati fəaliyyəti qənaətbəxş qiymətləndirərək, öz tapşırıq və tövsiyələrini verib.

A joint meeting of the Scientific Council of the Department of Biological and Medical Sciences (DBMS) of ANAS with the Scientific Council of the Institute of Microbiology was held.
The event was dedicated to the results of the scientific and scientific-organizational activities of the Institute of Microbiology in 2021.
The meeting was attended by Vice-President of ANAS, Chairman of the Academic Council of the Department of Medical Sciences, Academician Irada Huseynova and members of the Scientific Council of the department.
In advance, the memory of the national leader of our people was honored with a minute of silence.
Opening the event, Academician Irada Huseynova gave the floor to the Director General of the Institute, corresponding member of ANAS Panah Muradov to present a report on the results of the scientific and scientific-organizational activities of the Institute of Microbiology in 2021.
P. Muradov informed about the work done at the institute in connection with the implementation of the relevant decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan, state programs. He noted that during the reporting period, in accordance with paragraph 2-4 of the Action Plan for the rational use of water resources for 2020-2022, approved by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 27, 2020, the institute took an active part in the development of the National Strategy on the rational use of water resources".
The speaker said that in accordance with the thematic plan for 2021, the institute completed 9 works in 19 stages on 2 problems, covering 8 topics. Research on topics carried out during the reporting period was devoted to the assessment of various aspects of aquatic, soil and forest ecosystems in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan, as well as the micro- and microbiota of the internal environment.
During the reporting period, Institute of Microbiology conducted research on the basis of business contracts with several organizations. It was noted that the institute has implemented the project "Development of innovative methods of selection of high-yielding, disease-resistant varieties of tomatoes and cucumbers for greenhouses and their cultivation" jointly with the Research Institute of Vegetable Growing of the Ministry of Agriculture.
According to Panah Muradov, 47 scientific works of the Institute's employees were published in the reporting year. Of these, 32 are scientific articles, 1 is a book, the rest are conference materials and abstracts. 26 scientific articles (9 in highly indexed journals), 1 book and 6 theses have been published abroad. In total, in the reporting year, the work of scientists was cited 68 times.
Afterwards, the discussions were run.
Summing up the results of the discussion, Academician Irada Huseynova highly appreciated the scientific results and scientific and organizational activities of this institution, gave her instructions and recommendations.