Mikrobiologiya İnstitutu 2021-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının Mikrobiologiya İnstitutunun Elmi şurası ilə birgə iclası keçirilib.
Tədbir Mikrobiologiya İnstitutunun 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunub.
Yığıncaqda AMEA-nın vitse-prezidenti, BTEB-in Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova və sözügedən bölmənin Elmi şurasının üzvləri iştirak ediblər.
Öncə Ümummilli Liderin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri akademik İradə Hüseynova açaraq, Mikrobiologiya İnstitutunun 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair hesabatın təqdimatı üçün sözü müəssisənin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradova verib.
P.Muradov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Fərman və sərəncamlarının, Dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar institutda görülən işlər barədə məlumat verib. O, hesabat dövründə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 iyul 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”nın 2-4-cü bəndinə müvafiq olaraq, institutun “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”nın hazırlanması işində fəal iştirak etdiyinə diqqət çəkib.
Məruzəçi bildirib ki, 2021-ci ilin mövzu planına uyğun olaraq, institutda 2 problem və 8 mövzu üzrə 9 iş 19 mərhələdə yerinə yetirilib. Hesabat dövründə yerinə yetirilən mövzular üzrə tədqiqatlar Azərbaycan Respublikasının müxtəlif, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərindəki su, torpaq və meşə ekosistemlərinin, eləcə də qapalı mühitlərin mikro və miko-biotasının müxtəlif aspektlərdə qiymətləndirilməsinə həsr edilib.
Hesabat dövründə Mikrobiologiya İnstitutunda bir neçə təşkilatla təsərrüfat hesablı müqavilə əsasında tədqiqatlar aparılıb. Qeyd edib ki, institutda Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Tərəvəzçilik Elmi Tədqiqat İnstitutu ilə “Pomidor və xiyar sortlarının istixana üçün yüksək məhsuldar, əsas xəstəliklərə davamlı nümunələrinin seçilməsi və onların becərilməsi üçün innovativ metodların işlənib hazırlanması” mövzusunda layihə həyata keçirilib.
AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov hesabat ilində institut əməkdaşlarının 47 elmi əsərinin dərc olunduğunu bildirib. Onlardan 32-si elmi məqalə, 1-i kitab, digərləri isə konfrans materialı və tezisdir. 26 elmi məqalə (9-u yüksək indeksli jurnallarda), 1 kitab və 6 tezis xaricdə dərc edilib. Ümumilikdə elmi işçilərin əsərlərinə hesabat ilində 68 istinad edilib.
Sonra hesabat ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, yığıncaq iştirakçıları hesabata müsbət münasibətlərini bildiriblər.
Müzakirələrə yekun vuran akademik İradə Hüseynova əldə edilən elmi nəticələri və elmi təşkilati fəaliyyəti qənaətbəxş qiymətləndirərək, öz tapşırıq və tövsiyələrini verib.

Заслушан отчет о деятельности Института микробиологии в 2021 году
Состоялось совместное заседание Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) НАНА с Ученым советом Института микробиологии.
Мероприятие было посвящено результатам научной и научно-организационной деятельности Института микробиологии в 2021 году.
Во встрече приняли участие вице-президент НАНА, председатель Ученого совета ОБМН академик Ирада Гусейнова и члены Ученого совета отделения.
Сначала минутой молчания была почтена память общенационального лидера нашего народа.
Открывая мероприятие, академик Ирада Гусейнова предоставила слово генеральному директору института члену-корреспонденту НАНА Панаху Мурадовой для представления отчета о результатах научной и научно-организационной деятельности Института микробиологии в 2021 году.
П.Мурадов проинформировал о проделанной в институте работе в связи с реализацией соответствующих указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, государственных программ. Он отметил, что в отчетный период в соответствии с пунктом 2-4 «Плана деятельности по обеспечению рационального использования водных ресурсов на 2020-2022 годы», утвержденного Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 27 июля 2020 года, институт принял активное участие в разработке «Национальной стратегии по рациональному использованию водных ресурсов».
Докладчик сообщил, что в соответствии с тематическим планом на 2021 год институтом в 19 этапов выполнено 9 работ по 2 проблемам, охватывающим 8 тем. Исследования по темам, проведенные в отчетный период, были посвящены оценке различных аспектов водных, почвенных и лесных экосистем на освобожденных территориях Азербайджанской Республики, а также микро- и микробиоты внутренней среды.
В отчетный период Институтом микробиологии проведены исследования на основании хозяйственных договоров с несколькими организациями. Было отмечено, что в институте реализован проект «Разработка инновационных методов отбора высокоурожайных, устойчивых к болезням сортов помидоров и огурцов для теплиц и их выращивания» совместно с Научно-исследовательским институтом овощеводства Министерства сельского хозяйства.
По словам члена-корреспондента НАНА Панаха Мурадова, в отчетном году опубликовано 47 научных работ сотрудников института. Из них 32 - научные статьи, 1 - книга, остальные - материалы конференций и тезисы. За рубежом опубликовано 26 научных статей (9 в высокоиндексируемых журналах), 1 книга и 6 тезисов. В общей сложности в отчетном году на работы ученых ссылались 68 раз.
Далее состоялись обсуждения.
Подводя итоги дискуссии, академик Ирада Гусейнова высоко оценила научные результаты и научно-организационную деятельность этого учреждения, дала свои поручения и рекомендации.