Akademik Həsən Əliyevin elmə bağlı ömrünün salnaməsi
“Respublika” qəzetində AMEA-nın akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov və Coğrafi fikir tarixi şöbəsinin müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Habil Haqverdiyevin Azərbaycanın görkəmli ictimai və elm xadimi, tanınmış coğrafiyaşünas alim, akademik Həsən Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş “Elmə bağlı ömrün salnaməsi” adlı məqaləsi nəşr edilib.
Yazıda bildirilir ki, yorulmaz zəhməti, elmi yaradıcılıq həvəsi, milli-mənəvi təəssüfkeşliyi, talenin uğurlu qisməti nəticəsində böyük zirvələri fəth etmiş alimin ömür coğrafiyasının yaradıcılıq xəritəsi olduqca əhatəli və məzmunludur. Həsən Əliyev XX əsr Azərbaycanın elm tarixində milli coğrafiyaşünaslığın, təbiətşünaslığın və müasir ekocoğrafiyaşünaslığın qloballaşması naminə yeni ideyalar və tədqiqi metodikalarla zənginləşdirmiş nəhəng elm dahilərindən biri olub.
Təbii ehtiyatların tədqiqi, təbiətdən istifadənin elmi cəhətdən əsaslandırılması və onların mühafizəsinin təşkili Əliyevin elmi və ictimai fəaliyyətinin əsas istiqamətini təşkil edir.  O, Şərqi Zaqafqaziya torpaqlarının əmələ gəlməsinin və coğrafiyasının tədqiqinə, Azərbaycanda Beynəlxalq Bioloji Proqramın işlənib hazırlanmasına böyük əmək sərf edib. Azərbaycan təbiətinin, torpağının və suyunun mühafızəsi sahəsində onun xidmətləri əvəzsizdir. O, kütlələrin ekoloji tərbiyəsinə, təbiətin mühafizəsi haqqında biliklərin təbliğinə həmişə böyük əhəmiyyət verirdi.
Hazırda bu böyük alimin elmi-konstruktiv tətbiqi fikirləri ölkəmizdə davamlı aqrar islahatların hərtərəfli inkişafında, ekocoğrafi problemlərin həllində gərəkli təcrübə kimi istifadə olunur.

В газете “Respublika”, посвященной памяти генерального директора Института географии НАНА имени академика Гасана Алиева, доктора географических наук Закира Эминова и заведующего отделом истории географической мысли, доктора философии по географии Габиль Хагвердиев, опубликована статья «Хроника жизни, связанной с наукой».
В статье говорится, что творческая карта географии жизни ученого, покорившего большие высоты в результате своего неутомимого труда, научного творческого увлечения, национально-нравственного сожаления, удачной судьбы, является весьма всеобъемлющей и содержательной. Гасан Алиев был одним из величайших научных гениев в истории науки Азербайджана двадцатого века, который обогатил национальную географию, естественные науки и современную экогеографию новыми идеями и методами исследования глобализации.
Изучение природных ресурсов, научное обоснование природопользования и организация их охраны - основные направления научной и общественной деятельности Алиева. Он внес вклад в изучение образования и географии земель Восточного Закавказья, в разработку Международной биологической программы в Азербайджане. Его заслуги в области охраны природы, земли и воды Азербайджана неоценимы. Он всегда придавал большое значение экологическому просвещению масс и распространению знаний об охране природы.
В настоящее время идеи научного и конструктивного применения этого великого ученого используются как необходимый опыт комплексного развития устойчивых аграрных реформ в нашей стране, при решении эколого-географических задач.