AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, aqrar elmlər doktoru, professor Fərman Quliyev, fəlsəfə doktorları Xalıqverdi Babayev və Natiq Mirzəyevin həmmüəllifliyi ilə “Çay bitkisinin qidalanması və məhsuldarlığı” mövzusunda monoqrafiyası işıq üzü görüb.
348 səhifəlik kitabda mineral və üzvi gübrələr haqqında ümumi məlumat, xüsusilə çay plantasiyalarında tətbiq olunan mineral, üzvi gübrələrin vegetasiya müddətində dəyişkən və ya birlikdə verilməsinin bitkiyə təsiri, səmərəliliyinin yüksəltmək yolları, dozalarının optimallaşdırılması metodları, gübrələrin tərkibindəki qida maddələrinə görə onların şərti vahidlərlə və fiziki çəkiyə görə hesablanması və s. həlli vacib məsələlərə həsr edilib.
Çayçılıq haqqında Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan vəzifələrin yerinə yetirilməsinə töhfə olan monoqrafiyada, həmçinin ərzaq təhlükəsizliyinin təminatında və çayçılığın inkişafında sahibkarlığın rolu, yaşıl çay istehsalında maya dəyərinin aşağı salınması və çayçılıqda iqtisadi səmərəliliyin yüksəldilməsi yolları göstərilib, çay plantasiyalarında suvarma rejiminin müəyyən edilməsi, mikroiqlim şəraiti, çay bitkisinin fizioloji və məhsuldarlıq göstəricilərinə dair materiallar öz əksini tapıb.
Kitabın elmi redaktoru Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyevdir
Vəsait ali təhsil müəssisələrinin “Aqronomluq”, “Torpaqşünaslıq”,“Aqrokimya” və digər ixtisaslarında təhsil alan tələbələr, magistrantlar, doktorantlar üçün nəzərdə tutulub.

Вышла книга о Чаеводстве
Директор Лянкяранского областного научного центра НАНА, доктор сельскохозяйственных наук, профессор Фарман Гулиев, доктора философских наук Халигверди Бабаев и Натиг Мирзаев являются соавторами монографии «Питание и продуктивность чайных растений».
В книге на 348 страниц даны общие сведения о минеральных и органических удобрениях, для особенно чайных плантаций, пути повышения эффективности, оптимизация дозировок приемов, методы оптимизации удобрений в зависимости от элементов питания в удобрении и их расчет в условных единицах и физической массе и т.д.
В монографии, которая способствует реализации задач, предусмотренных в Государственной программе по выращиванию чая,есть также такие темы как обеспечении продовольственной безопасности и роль предпринимательства в развитии чая, значение капитала в производстве зеленого чая, показаны пути снижения уровня воды и повышения экономической эффективности выращивания чая, определение режима орошения чайных плантаций, условий микроклимата, чайных растений.
Научный редактор книги – директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев.
Средства предусмотрены для высших учебных заведений, предназначены для студентов, магистров и докторантов, по специальностям «Агрономия», «Почвоведение», «Агрохимия» и др.