Zoologiya İnstitutunda işğaldan azad edilmiş ərazilərin balıqçılıq potensialının inkişaf etdirilməsi üçün tədqiqatlara başlanılıb
24.01.2022
AMEA-nın Zoologiya İnstitutunda Azərbaycanın ərzaq təhlükəsizliyi və əhalinin daha keyfiyyətli qidalarla təmin olunmasına dəstək vermək məqsədilə işğaldan azad edilmiş ərazilərin potensialından istifadə etmək üçün tədqiqatlara başlanılıb. Belə ki, Azərbaycanda balıq istehlakının ildən-ilə azalmasının qarşısını almaq üçün işğaldan azad edilmiş ərazilərin balıqçılıq potensialının inkişaf etdirilməsi nəzərdə tutulur.
Bu barədə Zoologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Süleyman Süleymanov açıqlama verib. Onun sözlərinə görə, qlobal iqlim dəyişikliyi səbəbindən Azərbaycanın çaylarında suyun səviyyəsinin aşağı düşməsi balıq ehtiyatının azalmasına səbəb olub.
S.Süleymanov Azərbaycanın regionlarında ekspedisiyalar zamanı real vəziyyətin müşahidə edildiyini, nərəcinsli və digər növlərdən olan balıq ehtiyatının, onların yayılmasının, növ tərkibinin araşdırıldığını bildirib.
Aparılan tədqiqatlar nəticəsində müəyyən olunub ki, Kür və Araz çaylarında suyun səviyyəsi 50-60 faiz azalıb. Kür çayı, demək olar ki, dənizə çatmır. Bunun nəticəsində nərəkimilərin və qızıl balıqların ehtiyatının kəskin azalması gözlənilir.
O, əlavə edib ki, qeyd olunan problemlərin qarşısını almaq, Azərbaycanın ərzaq təhlükəsizliyi və əhalinin daha keyfiyyətli qidalarla təmini üçün bu sahədə ciddi tədbirlər görülməlidir. Bu məqsədlə işğaldan azad olmuş ərazilərin potensialından istifadə etmək mümkündür.

Institute of Zoology has kicked off the research to develop the fishing capacity of the liberated areas
24.01.2022
Institute of Zoology of ANAS has kicked off the research to use the potential of the liberated territories due to underpin food security and provide the population with better quality food in Azerbaijan. Thus, in order to prevent the annual decline in fish consumption in Azerbaijan, it is keen to develop the fishing potential of the liberated territories.
The statement came from Suleyman Suleymanov, a leading researcher at the Institute of Zoology, Ph.D. in Biology, Associate Professor. According to him, the decline in water levels in the rivers of Azerbaijan due to global climate change has led to a decrease in fish stocks.
Suleymanov said that the real situation was observed during the expeditions in the regions of Azerbaijan, the stocks of sturgeon and other species, their distribution and species composition were studied.
As a result of the research, it was defined that the water level in the Kura and Araz rivers decreased by 50-60 percent. The Kura River almost does not reach the sea. As a result, sturgeon and salmon stocks are expected to decline sharply.
He added that serious measures should be taken in this area to prevent these problems, to ensure food security in Azerbaijan and provide the population with better food. For this purpose, it is possible to use the potential of the liberated territories.