AMEA-nın əməkdaşı elm sahəsi üzrə “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na layiq görülüb
Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “2022-ci il Gənclər üçün Prezident mükafatlarının verilməsi haqqında” 1 fevral 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə elm və təhsil, mədəniyyət, gənclər siyasəti və gənclərlə iş, ictimai və sosialyönümlü fəaliyyət, innovasiya və sahibkarlıq sahələrində xüsusi fərqlənən şəxslər Gənclər üçün Prezident mükafatları ilə təltif olunublar.
Elm sahəsi üzrə bu mükafata AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) kiçik elmi işçisi Lalə Axundova layiq görülüb.
Qeyd edək ki, MBBİ-nin gənc mütəxəssislərindən olan Lalə Axundova 2014-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsini “Genetika” ixtisası üzrə bitirib. O, 2015-ci ildə Hollandiyanın Wageningen Universitetinin “Tibbi biologiya” ixtisası üzrə magistr proqramına, 2018-ci ildə isə AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun doktoranturasına qəbul olunub. 2020-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmi İnkişafi Fondunun elan etdiyi Gənc alim və tədqiqatçıların 5-ci qrant müsabiqəsinə təqdim olunan ʺXərçəng kök hüceyrələrinin mədəaltı vəzi xərçəngində rolunun araşdırılması və yeni müalicə üsulunun işlənməsi ̏ adlı qrant layihəsində icraçı kimi iştirak edir. 2021-ci ildə Molekular Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun yaradılmasının 5 illiyi münasibətilə 30 yaşa kimi gənc alim və mütəxəssislər arasında keçirilən müsabiqədə I yerə layiq görülüb.

An employee of ANAS was awarded the "Presidential Award for Youth" in the field of science
By the Order of President Ilham Aliyev “On awarding the Presidential Awards for Youth 2022” dated February 1, 2022, individuals distinguished in the fields of science and education, culture, youth policy and youth work, public and social activities, innovation and entrepreneurship were awarded Presidential Awards.
Lala Akhundova, junior researcher of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology (MBBI) of ANAS, was awarded this prize in the field of science. It should be noted that Lala Akhundova, one of the young specialists of MBBI, graduated from Baku State University in 2014 specialty “Genetics”. In 2015, she was admitted to the master's program in “Medical Biology” at the University of Wageningen in the Netherlands, and in 2018 to the doctoral program of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS. She participates as a executor in the grant project "Study of the role of cancer stem cells in pancreatic cancer and development of new treatment methods" submitted to the 5th grant competition of young scientists and researchers announced by the Foundation for Scientific Development under the President of the Republic of Azerbaijan in 2020. In 2021, on the occasion of the 5th anniversary of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, she was awarded first place in a competition among young scientists and specialists under the age of 30.