Bu yaxınlarda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Botanika İnstitutunun baş elmi işçisi, bitkilərdə fotosintez prosesinin biofizikası, fiziologiyası və biokimyası üzrə mütəxəssis kimi respublikada və onun hüdudları xaricində tanınmış alim, biologiya elmləri doktoru İnna Musa qızı Qurbanovanın anadan olmasının 85 ili tamam oldu. Sağ qalsaydı, bu tarixi günü böyük təntənə ilə qeyd edərdik...
Ancaq nə etməli... Bu da bir tale yazısı imiş... İnna xanımın simasında biz yüksək insani və intellektual keyfiyyətlərə, aydın düşüncə tərzinə malik, daxili mədəniyyətə sahib, xeyirxah, təvazökar, insanları qəlbən duyan, hamı ilə ünsiyyət tapmağı bacaran, mehriban rəftarlı, son dərəcə həssas, xoş niyyətli, həyatsevər bir şəxsiyyəti itirdik...
İnna Musa qızı Qurbanova 1937-ci il yanvar ayının 26-da Şamaxı şəhərində  ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. 1962-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin biologiya fakültəsini  bitirdikdən sonra Botanika İnstitutunda elmi fəaliyyətə başlamışdır.
1963-1965-ci illərdə İ.M. Qurbanova Moskva şəhərinə təcrübəçi kimi ezam edilmiş və M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin biologiya fakültəsinin biofizika kafedrasında və A.N.Bax adına Biokimya İnstitutunun təkamül biokimyası laboratoriyasında tədqiqat işi aparmışdır. 1965-1968-ci illərdə AMEA Botanika İnstitutunun aspiranturasında təhsil almışdır. 1972-ci ildə namizədlik, 1992-cı ildə isə doktorluq dissertasiyalarını müvəffəqiyyətlə müdafiə etmişdir. 1990-cı ildən “biofizika” ixtisası üzrə dosentdir. Uzun illər ərzində İnstitutun “Hüceyrə biofizikası” laboratoriyasının müdiri vəzifəsində çalışmışdır. İ.M.Qurbanovanın rəhbərliyi ilə yerinə yetirilmiş tədqiqat işlərinin nəticələri beynəlxalq elm aləmində çoxsaylı istinadlar qazanmış və dəfələrlə mühüm nəticələr sırasına daxil edilmişdir. Fotosintetik aparatın bitkilərin davamlılığını təyin edən əsas amil olması fikri ilk dəfə alim tərəfindən irəli sürülmüş və 1993-cü ildə Soros Beynəlxalq elm fondunun fərdi qrantı ilə mükafatlanmışdır. Əksəriyyəti beynəlxalq səviyyəli nüfuzlu dərgilərdə nəşr olunan 150-dən çox elmi əsərlər onun məhsuldar elmi fəaliyyətinin nəticəsidir. Elmi ideyaları və onların uğurla həyata keçməsi həmişə diqqət mərkəzində olmuş, “Əmək veteranı” medalı, AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri Fərmanları ilə dəyərləndirilmişdir.
Kadr hazırlığı sahəsində də onun xidmətləri olmuşdur. Elmi rəhbərliyi altında fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün 3 dissertasiya işi və çoxsaylı magistr işləri müdafiə olunmuş, 1 elmlər doktoru və 2 fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə dissertasiya işləri isə müdafiə üçün hazırlanmışdır.
İnna Qurbanova bir neçə il Fotosintez və Fotobiologiya problemləri Elmi Şurasının elmi katibi kimi çalışmış və həyatının sonuna qədər Botanika İnstitutu Elmi Şurasının və İnstitutun nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şurasının üzvü olmuşdur.
Haqq dünyasına qovuşanları xatırlayan, səslərini, simalarını yadda saxlayan insanlar durduqca, onlar birdəfəlik yox olmurlar...  Azərbaycan elmində əvəzsiz xidmətləri olan İnna Qurbanovanın da xatirəsi onu tanıyanların, sevənlərin qəlbində daim yaşayacaqdır. Onun yeri həmişə görünəcək, sağ ikən qazandığı hörmətlə ürəklərdə yad ediləcəkdir...
Rahat yatın, hörmətli və əziz həmkar, qayğıkeş pedaqoq, təvazökar, mehriban və sədaqətli dost… Ruhunuz qarşısında hamımız baş əyirik. Allah Sizə rəhmət etsin, qəbriniz nurla dolsun, yeriniz behişt olsun. Amin.

Недавно исполнилось 85 лет со дня рождения Инны Курбановой Муса кызы, старшего научного сотрудника Института ботаники НАНА, ученого, доктора биологических наук, известного в республике и за рубежом специалиста в области биофизики, физиологии и биохимии процесса фотосинтеза у растений. Если бы она была жива, мы бы с большой торжественностью отпраздновали этот исторический день…
Но что поделать... Это тоже была судьба... В лице Инны ханум мы видели индивидуальность с высокими человеческими и интеллектуальными качествами, ясным мышлением, внутренней культурой, доброй, скромной, чуткой к людям, умеющей общаться со всеми, с добрым отношением, мы потеряли чрезвычайно чуткую, благонамеренную, живую личность...
Инна Курбанова Муса кызы родилась 26 января 1937 года в городе Шемаха, в интеллигентной семье. После окончания биологического факультета Бакинского государственного университета в 1962 году, начала свою научную деятельность в Институте ботаники Национальной Академии Наук Азербайджана.
В 1963-1965 годах Инна Курбанова была командирована в Москву и проводила исследования на кафедре биофизики биологического факультета МГУ им. М. В. Ломоносова и в лаборатории эволюционной биохимии Института биохимии им. А. Н. Бакса. В 1965-1968 годах училась в аспирантуре в Институте ботаники Национальной Академии Наук Азербайджана. Она успешно защитила кандидатскую диссертацию в 1972 г.и докторскую диссертацию в 1992 г. В 1990 году получила звание доцента кафедры «Биофизика». Много лет работала заведующим в лаборатории клеточной биофизики Института ботаники.
Результаты научно-исследовательской работы, выполненной под руководством И.М. Курбановой, получили многочисленные отзывы в международном научном сообществе и неоднократно включались в перечень важных результатов.
Идея о том, что фотосинтетический аппарат является ключевым фактором, определяющим устойчивость растений, впервые была высказана ученым и в 1993 г. удостоена индивидуального гранта Международного научного фонда Сороса. Результатом её плодотворной научной деятельности является более 150 научных работ, большинство из которых опубликовано в престижных международных журналах. Научные идеи и их успешная реализация всегда были в центре внимания, Почетными грамотами Президиума НАНА награждена медалью «Ветеран труда».
Она также работала в сфере подготовки кадров. Под её научным руководством защищены 3 диссертации и многочисленные кандидатские диссертации на соискание ученой степени доктора философских наук.
До конца жизни И. Курбанова была членом Ученого совета Института ботаники НАНА и Диссертационного совета, действующего при институте.
Пока есть люди, которые помнят тех, кто приобщился к миру правды, помнят их голоса и лица, они не исчезнут раз и навсегда... Память об Инне Курбановой, внесшей неоценимый вклад в азербайджанскую науку, будет жить всегда в сердцах тех, кто знает и любит ее. Её место всегда будет на виду, она останется в сердцах с тем уважением, которое она заслужила при жизни...
Спи, спокойна, уважаемая и дорогая коллега, заботливая воспитательница… Мы все преклоняемся перед вашим духом. Да помилует вас Бог, пусть ваша могила наполнится светом, и пусть ваше место будет раем.