AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev BMqT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri ilə görüşüb
AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının (BMqT) Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Vladimir Qyorqiyev ilə görüşüb.
Görüş zamanı Əlövsət Quliyev “Azərbaycanda kəhriz su sistemlərinin bərpası vasitəsilə məcburi köçkünlərin məskunlaşdığı ərazilərdə kənd təsərrüfatının inteqrə edilmiş inkişafı” layihəsində BMqT ilə birgə əməkdaşlıq fəaliyyətindən bəhs edib.O, qeyd edib ki, BMqT Bakı ofisinin tərkibində Naxçıvan Muxtar Respublikasında mövcud olmuş kəhrizlərin tədqiqi, xəritəşdirilməsi, onların yenidən bərpası işlərində məsləhətçi alim kimi 10 ildən çox fəaliyyət göstərib. Hazırda Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində kəhrizlərin araşdırılması, qarşıda duran əsas məsələlərdən biridir. Nəticədə monitorinq aparılmasına, lazımi işlərin görülməsinə ehtiyac var. Ə.Quliyev bu məqsədlə BMqT və digər təşkilatların dəstəyinin əhəmiyyətini və vacibliyi qeyd edib.
Görüşün sonunda Əlövsət Quliyev öz “Azərbaycan kəhrizləri” adlı kitabının ingilis dilində nəşrini Vladimir Qyorqiyevə təqdim edib.V.Qyorqiyev alimin bu sahədə elmi fəaliyyətini, araşdırmalarını yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edərək öz təşəkkürünü bildirib.
Qeyd edək ki, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev 2005-ci ildən UNESCO-nun “Qədim hidravlik sistemlər - kəhrizlər” üzrə dövlətlərarası idarə heyətinin üzvüdür. Hazırda UNESCO tərəfindən Azərbaycan və Orta Asiya respublikalarında (Qazaxıstan, Özbəkistan və Türkmənistan) kəhriz sistemlərinin tədqiqatı ilə məşğul olur.

Член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев встретился с главой Международной организации по миграции в Азербайджане
07.02.2022
Генеральный директор Института почвоведения и агрохимии НАНА, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев встретился с главой Международной организации по миграции (МОМ) в Азербайджане Владимиром Георгиевым.
Во время встречи Аловсат Гулиев рассказал о сотрудничестве с Международной организацией по миграции в рамках проекта «Комплексное развитие сельского хозяйства в районах проживания вынужденных переселенцев путем восстановления кахризных водных систем в Азербайджане».
Он отметил, что более 10 лет работал в составе бакинского офиса МОМ, научным консультантом по изучению, картированию и восстановлению каналов в Нахичеванской Автономной Республике.
В настоящее время исследование каналов на освобожденных территориях Азербайджана является одним из важных вопросов. Гулиев подчеркнул важность поддержки МОМ и других организаций в этих целях.
В завершение встречи Аловсат Гулиев подарил Владимиру Гиоргиеву англоязычное издание своей книги «Азербайджан кахризлери». Гиоргиев высоко оценил научную деятельность ученого в исследования этой области и выразил благодарность.
Следует отметить, что член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев является членом Межгосударственного совета ЮНЕСКО с 2005 года по теме «Древние гидросистемы – каналы».
В настоящее время в составе ЮНЕСКО занимается изучением кахризных систем в Азербайджане и в республиках Центральной Азии (Казахстан, Узбекистан и Туркменистан)