“Ətraf Mühitin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq İttifaqın (İUCN) son versiyalarına uyğun olaraq dünya florasında itmək təhlükəsində olan bitkilər tədqiqatçılar tərəfindən öyrənilir. Rusiya, Orta Asiya, Qafqaz, o cümlədən Azərbaycan artıq regionlara məxsus “Qırmızı kitab”ların yazılması istiqamətində əməli təkliflər irəli sürüb və ya kitablar yazılaraq təqdim edilib. Biz də öz növbəmizdə hər 10 ildən bir Azərbaycanın “Qırmızı kitab”nı hazırlayırıq”.
Bunu APA-ya AMEA-nın Botanika İnstitutunun direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva deyib.
Direktor bildirib ki, hazırda botaniklər bu istiqamətdə bölgələr üzrə nadir, endemik, subendemik və itməkdə olan növlərin siyahılarını hazırlayırlar:
“Onu deyə bilərəm ki, 100-dən çox növ yeni siyahıya əlavə ediləcək. Bunlar respublikada yeganə yayılma yerləri ilə tanınır. Məsələn, Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə məhdudlaşan 39 növ, Kiçik Qafqazın şimal şərqindən 28 növ, ayrı-ayrı mütəxəssislər tərəfindən hazırlanmış yeni siyahılar da var ki, müzakirə edilir. Professor Aydın Əsgərov Azərbaycan florasına aid 140 endemik, 228 subendemik (yəni sərhəd ölkələrdə rast olan) bitki qeyd edir, onlardan cəmi 53 növ “Qırmızı kitab”ın II nəşrinə daxil edilib. Endemik bitkilərin hər birinin, xüsusilə ot bitkilərinin qorunmaya ehtiyacı var. Bəzi ağac və kollar meşə yaratdığı üçün endemik də olsa qırmızı siyahıya salınmaya bilər.
Həmçinin kitabın II nəşrindən 4 növün çıxarılması tövsiyə olunur. Bunlar Salsola tragus, Solenanthus circinnatus, Pyrus salicifolia, bir də yalnız Naxçıvanın Şahbuz rayonunda geniş yayılmış Smyrniopsis aucheri növüdür”.
S.İbadullayeva yeni nəşrə daxil ediləcək bitkilərin sayının hələ dəqiq olmadığını qeyd edib:
“Bu say hələ dəqiq deyil, amma onu deyə bilərəm ki, I nəşrdən 39 növ daxil edilməyib. Bundan başqa, Gəncə-Qazax ərazisindən 33 növün, yeganə yayılma mərkəzi Qarabağla məhdudlaşan nadir növlərin də yeni nəşrə salınması gözlənilir. Sözsüz ki, hələlik Qarabağ ərazisini təftiş edə bilmirik, lakin minalardan təmizləndikdən sonra bu ərazilərə təkrar baxılmalıdır. Hər halda yeganə yayılma mərkəzi olan unikal floralara aid növlər qorunmalıdır. Aparılan çoxillik tədqiqatlar, müxtəlif botaniklər tərəfindən ərazidən toplanmış herbari materialları, bu sahəyə dair əsərlər, xüsusən monoqrafiyalar və şəxsən tərəfimizdən toplanmış herbari materiallarının kameral analizi nəticəsində bu say tam dəqiqləşəcək. III nəşrə daxil ediləcək bitki sayı təxminən 2 dəfə artacaq”.
Direktor bildirib ki, Qarabağda olan 121 növ bitki “Qırmızı kitab”ın nə I, nə də II nəşrinə daxil edilməyib: “İlk dəfə olaraq yeni nəşrə bu növlərin, həmçinin son illər Naxçıvanda yalnız 1 ərazidə rast gəlinən Thymus hymalis, Helosciadium nodiflorum və s. kimi növlərin daxil edilməsi planlaşdırılır”.
Onun sözlərinə görə, “Qırmızı kitab”la bağlı akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi altında işlər aparılır:
“İşçi qaydasında bir neçə dəfə toplanmışıq, həm Botanika İnstitutunun əməkdaşları, həm AMEA-nın digər botanika sahəsində çalışan İnstitutları, həm də bölgələrdə fəaliyyət göstərən botanik alimlər tərəfindən müzakirələr aparılır. Hər bir mütəxəssis özünün seçdiyi növləri təqdim edib. İbtidai bitkilər üzrə AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzov, mikologiya üzrə Dilzarə Ağayeva, lixinologiya üzrə Sevda Alverdiyeva, Bakı Dövlət Universitetində AMEA müxbir üzvü, professor Elşad Qurbanov, Naxçıvan MR üzrə akademik Tariyel Talıbov və professor Əliyar İbrahimov, ağac və kollar üzrə AMEA Dendrologiya və Mərkəzi Nəbatat Bağının əməkdaşları, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyindən nazir müavini Vüqar Kərimov və başqalarının bu sahədə gördüyü işlər var. Hər bir növ ümumi toplantıda müzakirəyə qoyularaq kitab hazırlanacaq. Onu da qeyd edim ki, I nəşrdə xüsusi xidməti olan professor Aydın Əsgərov III nəşrə daxil ediləcək mamır növlərinin nəinki Azərbaycan, o cümlədən Qafqaz florası üçün qırmızı siyahısını da tərtib edib. Artıq ilkin oxunuşda siyahıları hazır etmişik. Qeyd etmək istəyirəm ki, Botanika İnstitutunun əməkdaşları, o cümlədən mən 2 ildir dayanmadan çöl tədqiqatları və ekspedisiyalar aparmışıq. Tərəfimizdən bitkilərin müasir vəziyyəti qiymətləndirilib. Həmçinin beynəlxalq siyahı üzrə qiymətləndirilmələr aparılıb, yeni fotoşəkillər hazırlanıb və xəritələr tərtib edilib".

The number of plants to be included in the third edition of the “Red Book” may double
“According to the latest versions of the International Union for Conservation of Environment (IUCN), endangered plants in the world’s flora are being studied by researchers. Russia, Central Asia, the Caucasus, as well as Azerbaijan have already put forward practical proposals for the writing of “Red Books” belonging to the regions, or books have been written and submitted. In our turn, we prepare the “Red Book” of Azerbaijan every 10 years.
Director of the Institute of Botany of ANAS, Doctor of Biological Sciences, Professor Sayyara Ibadullayeva said it to APA.
The director noted that botanists are currently preparing lists of rare, endemic, subendemic and endangered species by region:
“I can say that more than 100 species will be added to the new list. They are known as the only places of distribution in the republic. For example, there are 39 species limited to the Nakhchivan Autonomous Republic, 28 species from the northeast of the Lesser Caucasus, and new lists prepared by individual experts which are also being discussed. Professor Aydin Asgarov mentions 140 endemic and 228 subendemic (ie found in border countries) plants belonging to the flora of Azerbaijan, of which only 53 species are included in the second edition of the “Red Book”. Each of the endemic plants, especially grass plants, needs protection. Although some trees and shrubs are endemic because they form forests, they may not be included in the red list.
It is also recommended to remove 4 species from the second edition of the book. These are Salsola tragus, Solenanthus circinnatus, Pyrus salicifolia, and also Smyrniopsis aucheri, which is widespread only in the Shahbuz region of Nakhchivan.
S. Ibadullayeva noted that the number of plants to be included in the new publication is not yet clear:
“This number is not yet exact, but I can say that 39 species were not included in the first edition. In addition, 33 species from the Ganja-Gazakh region and rare species with a limited distribution in center Karabakh are expected to be published in the new edition. Of course, we are not able to inspect the territory of Karabakh yet, but after demining, these areas should be reexamined. In any case, species belonging to unique flora, which is the only center of distribution, must be protected. This number will be fully clarified as a result of multi-year researches, herbarium materials collected from the area by various botanists, works in this field, especially monographs and desk study of herbarium materials collected by us personally. The number of plants to be included in the third edition will double”.
The director said that 121 species of plants in Karabakh were not included in the first or second edition of the Red Book. “For the first time, it is planned to include these species, as well as species such as Thymus hymalis, Helosciadium nodiflorum encountered only in one area in Nakhchivan to the new edition”.
According to her, work is under process on the “Red Book|” under the leadership of academician Irada Huseynova:
“We have gathered several times as a working group, and discussions are being held by the staff of the Institute of Botany, other institutes of ANAS working in the field of botany, as well as botanists working in the regions.
Each specialist presented his chosen species. Corresponding member of ANAS on primary plants Vagif Novruzov, Dilzara Agayeva on mycology, Sevda Alverdiyeva on Lichenbriology, Corresponding member of ANAS, professor Elshad Gurbanov at Baku State University, Academician of Nakhchivan AR Tariyel Talibov and professor Aliyar Ibrahimov, employees of Dendrology and Central Botanical Garden of ANAS on trees and shrubs, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Vugar Karimov and others have done work in this area.
Each species will be discussed at a general meeting and a book will be prepared. I would also like to note that Professor Aydin Asgarov, who has a special service in the first edition, has compiled a Red List of moss species to be included in the third edition, not only for Azerbaijan, but also for the flora of the Caucasus.
We have already prepared the lists for the first reading. I would like to note that the staff of the Institute of Botany, including me, have been conducting field research and expeditions for two years. The current state of the plants have been assessed by us. Assessments on the international list were also made, new photos were prepared and maps were compiled.”