Fevralın 11-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin və Akademiyanın Qadınlar Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə “Qadınlar və qızlar elmdə” Beynəlxalq Gününə həsr olunmuş “Bərabərlik, müxtəliflik və inklüzivlik: su bizi birləşdirir” mövzusunda konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli konfransın keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışıb. O, 10 il öncə Naxçıvan Dövlət Universitetində keçirilmiş və su problemlərinin həllinə həsr olunmuş konfransa dünyanın müxtəlif ölkələrindən alimlərin qatıldığını xatırladıb.
Akademik İ.Həbibbəyli son illər dünya ictimai-siyasi gündəmində səslənən “Üçüncü Dünya Müharibəsinin səbəbi neft deyil, su ola bilər” fikrinə diqqət çəkərək su probleminin dünyanın qlobal problemləri arasında ön sıralarda dayandığını vurğulayıb. AMEA-nın vitse-prezidenti Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatına istinadə edərək bildirib ki, bu gün dünya əhalisinin 15 faizindən çox hissəsi su qıtlığından əziyyət çəkir.
İ.Həbibbəyli bugünkü konfransın Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, NATO səviyyəsində narahatlıq doğuran aktual məsələlərdən olan suyun tibbi-bioloji, ədəbi-mədəni, milli-mənəvi dəyərini nəzərə alaraq bu problemlərə həsr olunmasını yüksək qiymətləndirib. O, konfransda təqdim olunan məruzələrdə sözügedən məsələlərə kompleks yanaşmaların təqdim olunacağını vurğulayıb, tədbirdə səsləndiriləcək fikir və təkliflərin elmimizlə yanaşı, bütövlükdə ölkəmizin inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edəcəyini bildirib. Alim Azərbaycanın su problemlərinin həllinə akademik səviyyədə yanaşıldığını qeyd edərək ən qədim zamanlardan bugünədək suyun xalqımız tərəfindən müqəddəs hesab olunduğunu vurğulayıb. İ.Həbibbəyli Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızın işğaldan azad olunması ilə su ehtiyatlarımızın sayının artdığını, lakin bu istiqamətdə də bir sıra problemlərin mövcud olduğunu bildirib.
“Hədəfimiz dünya əhəmiyyətli məsələlərin həllinə həsr olunmuş konfransdan irəli gələn tövsiyə və tapşırıqlardan, elmi ideyalardan bəhrələnərək su ehtiyatlarından daha səmərəli istifadə etməkdir”, - deyə vitse-prezident vurğulayıb. O, ölkə başçısı İlham Əliyevin ötən il su ehtiyatlarından səmərəli istifadə məsələlərinə dair Sərəncam imzaladığını və bu istiqamətdə Dövlət Komissiyası yaradılaraq müvafiq tapşırıqların verildiyini xatırladıb. Qeyd edib ki, sərəncamdan irəli gələn məsələlərin icrası üçün AMEA-da da əhəmiyyətli işlər görülür.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Gövhər Baxşəliyeva tədbirin “Qadınlar və qızlar elmdə” Beynəlxalq Gününə həsr olunmasını yüksək dəyərləndirib. O, ölkəmizdə qadınların cəmiyyətdə və elmdə roluna, onların inkişafına və hüquqlarının qorunmasına hər zaman böyük diqqət göstərildiyini vurğulayıb. Akademik G.Baxşəliyeva Ulu Öndər Heydər Əliyevin cəmiyyətdə qadınların rolunun artırılmasına xüsusi əhəmiyyət verdiyini xatırladıb, bu siyasətin ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğrula davam etdirildiyini bildirib. Alim Azərbaycanın qadınların kişilərlə bərabər rəhbər vəzifələrdə təmsil olunması məsələlərinə dair dövlət səviyyəsində qərarların qəbul olunduğu dövlətlərdən biri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Bütün dövrlərdə Azərbaycan ədəbiyyatında qadın azadlığı problemlərinə xüsusi yer ayrıldığını deyən G.Baxşəliyeva əlavə edib ki, istənilən cəmiyyətin mədəni səviyyəsi bu cəmiyyətdə qadınların mövqeyi ilə ölçülür. Akademik rəhbərlik etdiyi Şərqşünaslıq İnstitutunun da əsasən qadın əməkdaşlardan təşkil olunduğunu qeyd edib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova “Gender, qlobal su problemlərinin həllində elm, texnologiya və innovasiyaların rolu və davamlı inkişaf” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Akademik İ.Hüseynova həyatını elmə həsr etmiş qadın və qızlarımız üçün əlamətdar bir təqvimdə keçirilən konfransda tədbir iştirakçılarını salamlayıb, hər kəsə yeni yaradıcılıq uğurları arzu edib. İ.Hüseynova BMT Baş Assambleyasının 2015-ci il dekabrın 22-də qəbul etdiyi qətnaməyə əsasən elan edilmiş “Qadınlar və qızlar elmdə” Beynəlxalq Gününün hər il bütün dünyada geniş şəkildə qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Qadınların daha firavan və təhlükəsiz dünya naminə hər zaman misilsiz töhfələr verməkdə olduğunu deyən AMEA-nın vitse-prezidenti COVID-19-la mübarizənin ön cəbhəsində mübarizə aparan qadın səhiyyə işçiləri və alimlərdən, test üsullarının təkmilləşdirilməsindən tutmuş vaksinlərin və yeni dərman preparatlarının hazırlanmasına qədər ən müxtəlif mövqelərdə həlledici rol oynayan tədqiqatçı qadınlardan bəhs edib.
“Azərbaycanda beynəlxalq miqyasda tanınmış, vətənimizə və dünya elminə böyük töhfələr vermiş onlarla qadın alim yetişdirilmişdir”, - deyə bildirən alim qadınların ölkənin ictimai-siyasi həyatında da hər zaman fəal iştirak etdiyini, təhsilin, mədəniyyətin, müxtəlif elm sahələrinin inkişafı üçün bir sıra işlər gördüyünü diqqətə çatdırıb.
Akademik İ.Hüseynova Ulu Öndərin layiqli davamçısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin qadınların cəmiyyətin inkişafındakı rolunu daim yüksək qiymətləndirdiyini deyərək onun “Tariximizin hər bir dövründə qadınlarımız cəmiyyətin sarsılmaz mənəvi dayağı olmuş, ölkəmizin bu günkü simasının müəyyənləşməsi üçün böyük fədakarlıqlar göstərmişlər” - fikirlərini xatırladıb.
İ.Hüseynovanın sözlərinə görə, Azərbaycanda elmi işçilərin 56 faizi, fəlsəfə doktorlarının 51 faizi, elmlər doktorlarının 46 faizi, ali təhsil ocaqlarında və AMEA-da təhsil almış magistrlərin 54 faizindən çoxu, eləcə də Akademiya əməkdaşlarının 60 faizi qadınlardır: “Ölkəmizdə cəmiyyətin sosial-iqtisadi inkişafının aparıcı qüvvəsi olan elm və texnologiyalar üzrə təhsil alanların 40 faizi qızlardır, halbuki dünyada bu rəqəm 35 faizdən yuxarı deyildir, əksər ölkələrdə isə 5 faizi keçmir”.
Su çatışmazlığının Azərbaycan üçün də aktual məsələlərdən olduğunu vurğulayan vitse-prezident əlavə edib ki, BMT-nin İnkişaf Proqramı 2021-2050-ci illərdə iqlim dəyişikliyi ilə əlaqəli quraqlıqlar nəticəsində Azərbaycanda su təminatının 23 faiz azalacağını proqnozlaşdırır. Beynəlxalq Təbii Resurslar İnstitutunun quraqlıqla üzləşəcək ölkələr haqqında tərtib etdiyi siyahıda Azərbaycanın 2040-cı ildə ilk 20 ölkənin sırasında olacağı bildirilib.
“Sudan daha səmərəli istifadə etmək üçün suvarma sisteminə daha qənaətedici texnologiyaları inteqrasiya etmək zəruridir”, - deyə qeyd edən İ.Hüseynova bölgənin iqliminin dərindən öyrənilməlisinin və daha düzgün planlama aparılmasının əhəmiyyətinə toxunub. Akademik qeyd edib ki, sudan istifadənin səmərəliliyini və kənd təsərrüfatının məhsuldarlığını artırmaqla yanaşı, şirin su ehtiyatlarını toplamaq və təkrar istifadə etmək, eləcə də tullantı sularından istifadənin təhlükəsizliyini artırmaq üçün addımlar atılmalı, iqlim dəyişikliklərinə adaptiv kənd təsərrüfatı sistemlərinin qurulmasına çalışmalıyıq.
“Su resurslarının idarə olunmasında gender bərabərliyinin inteqrasiyası iqlim dəyişikliyi şəraitində bütün əhalinin ehtiyaclarının nəzərə alınmasına və risklərin azalmasına səbəb ola bilər”, - deyən AMEA-nın vitse-prezidenti qeyd edib. O, gender bərabərliyinin su siyasətinə inteqrasiyası üçün bir sıra tədbirlərin görülməsinin vacibliyindən danışıb. Bildirib ki, su çatışmazlığı ilə bağlı gender əsaslı məlumatların toplanması və işlənməsi, qadınların iqlim dəyişikliyi və su resurslarının idarə edilməsində iştirakını artırmağa yönələn layihələrin həyata keçirilməsi, su ilə bağlı problemlərin həlli üçün qadınlara alternativ gəlir mənbələrinin yaradılması bu cür tədbirlərdən ola bilər.
Akademik İ.Hüseynova çıxışının sonunda qeyd edib ki, insanlar əsrlər ərzində dövrümüzə gəlib çatmış su adlı neməti dəyərləndirməli və gələcək nəsillər üçün qoruyub saxlamalıdırlar.
Sonra Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Torpaqlardan istifadəyə nəzarət şöbəsinin müdiri Firudin Tağıyev çıxış edərək nazirlik adından elm sahəsində fəaliyyət göstərən qadınları təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
O, rəhbərlik etdiyi şöbədə su problemləri ilə yaxından məşğul olduqlarını bildirib. F.Tağıyev bu gün ölkəmizdə su ehtiyatlarından istifadə məsələlərinə toxunaraq, bu ehtiyatların 80-90 faizinin kənd təsərrüfatında suvarma zamanı istifadə olunduğunu nəzərə çatdırıb.
“Azərbaycanda kənd təsərrüfatı sahəsi əsasən suvarılan əkin sahələri üzərində qurulub”, - deyə bildirən F.Tağıyev ölkəmizdə yetişən məhsulların böyük əksəriyyətinin suvarılan torpaqlardan əldə edildiyini qeyd edib.
Şöbə müdiri Azərbaycanda su balansının formalaşdırılması istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib, ölkəmizin su ehtiyatlarının 70 faizinin ölkə xaricində formalaşdırıldığını deyib, bu probleminin ciddi risk təşkil edən məsələlərdən olduğunu vurğulayıb. Əlavə edib ki, dövlət başçısının müvafiq sərəncamı ilə yaradılmış komissiya bu istiqamətdə ciddi işlər görür.
F.Tağıyevin sözlərinə görə, qardaş Türkiyədə bu məqsədlə yaradılmış 1674 nəfərdən ibarət Su Şurasının tərkibinə elm adamları və müxtəlif ictimai strukturların nümayəndələri də daxil edilib. “Bu addım elm və istehsalat arasında əlaqələrin daha da genişlənməsinə, səmərəli nəticələrin ortaya çıxmasına səbəb ola bilər”, - deyə bildirən məruzəçi bu təcrübənin Azərbaycanda da tətbiqinin zəruriliyini vurğulayıb.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Qadın problemləri və gender məsələləri şöbəsinin müdir müavini Səbinə Talışinskaya çıxış edərək bu kimi konfransların keçirilməsinin önəmindən danışıb. O, konfransda səsləndirilən fikirlərin, təqdim olunan məruzələrin su problemlərinin həlli istiqamətində gələcək prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Daha sonra Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin rəisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Umayra Tağıyeva “İqlim dəyişmələri, su və gender” mövzusunda məruzə edib.
BMT-nin Dünya su inkişafı hesabatına əsasən, suya olan tələbatın hər il təqribən bir faiz artdığını deyən U.Tağıyeva iqlim dəyişmələrinin ölkəmizdə də özünü büruzə verdiyini bildirib. “Araşdırmalar göstərir ki, iqlim dəyişmələrinə qarşı ən həssas sektor məhz su sektorudur. Gələcəkdə baş verə biləcək ciddi su qıtlığı problemlərini azaltmaq üçün sudan səmərəli istifadəyə dair qərarların qəbul olunmasında qadınların daha fəal iştirakının təmin olunmasını dəstəkləyirik”, - deyə Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin rəisi əlavə edib.
U.Tağıyeva son illər ölkəmizdə ekoloji problemlərin həlli və ətraf-mühitin mühafizəsi üzrə əhəmiyyətli tədbirlərin görüldüyünü və suyun səmərəli istifadəsi ilə bağlı ölkə rəhbərliyinin təsdiq etdiyi irimiqyaslı layihələrin həyata keçirildiyini vurğulayıb.
O, iqlim dəyişmələrinin təsiri nəticəsində su ehtiyatlarımızın 10 faiz azalmasının müşahidə edildiyini, ölkəmizdə gələcəkdə də su ehtiyatlarının azalmasının proqnozlaşdırıldığını diqqətə çatdırıb.
Məruzəçinin sözlərinə görə, hazırda Azərbaycanda su ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi və dəqiq uçotunun aparılması məqsədilə hidroloji şəbəkə avtomatlaşdırılır. Son iki il ərzində dövlət investisiyası çərçivəsində respublikamızın əsas çaylarında 25 ən müasir hidroloji avtomat stansiya quraşdırılıb. U.Tağıyeva bu istiqamətdə işlərin davam etdirildiyini, 11 yeni stansiyanın quraşdırılmasının nəzərdə tutulduğunu bildirib.
Tədbirdə “Azərsu” ASC-nin Texnoloji proseslərə nəzarət, suyun təhlükəsizliyi və ekologiya şöbəsinin rəis müavini Elvira Hüseynova “Su çatışmazlığı və gender məsələləri”, AMEA Qadınlar Şurasının sədri, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri, professor Rəna Mirzəzadə “Su diplomatiyası siyasəti: eynilik və fərqlilik mənzərəsində”, Bakı Dövlət Universitetinin Molekulyar biologiya və biotexnologiyalar kafedrasının professoru Fərayət Əhmədova “Su – həyatın əsas inkişaf komponentidir”, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Xidmətinin rəis müavini Arzu Səmədova “Su-bataqlıq ərazilərində yerləşən xüsusi mühafizə olunan təbiət əraziləri və onların əhəmiyyəti” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.
Konfransda, həmçinin “Azərbaycanda suların biotəhlükəsizliyinin mikrobioloji aspektləri”, “Su və fəlsəfə”, “Sudan səmərəli istifadə edilməsində müasir elm və texnologiyaların rolu”, “Sellərin əhali məskunlaşmasına, sənaye və kənd təsərrüfatının inkişafına təsiri”, “Azərbaycan folklorunda su ilə bağlı inanc və rituallar”, “Qlobal su qıtlığı və qida təhlükəsizliyi”, “Su və sanitariya məsələləri gender perspektivindən” mövzularında məruzələr dinlənilib.
Sonda məruzələr ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, su problemlərinin həllinə dair çoxsaylı təkliflər səsləndirilib.

The conference on "Equality, Diversity and Inclusion: Water Unites Us" was held
On February 11, a conference on "Equality, diversity and inclusion: water unites us" dedicated to the International Day of Women and Girls in Science was organized by the Presidium of ANAS and the Women's Council of the Academy.
Opening the event, Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbayli spoke about the importance of the conference. He recalled that scientists from different countries participated in the conference held at the Nakhchivan State University 10 years ago and dedicated to solving water problems.
Academician I.Habibbayli drew attention to the opinion sounding in recent years on the world socio-political agenda “Water, not oil can be the cause of the Third World War”, emphasizing that the water problem is at the head of global problems. Referring to the World Health Organization, the vice-president of ANAS said that today more than 15 percent of the world's population suffers from water shortages.
Habibbayli highly appreciated the dedication of today's United Nations and NATO conference, taking into account the medical, biological, literary, cultural, national and spiritual value of water. He stressed that the reports presented at the conference will present a comprehensive approach to these issues, noting that the ideas and proposals to be voiced at the event will be important for the development of our country as a whole, along with science. Noting that Azerbaijan has an academic approach to solving water problems, the scientist stressed that water has been considered sacred by our people since ancient times. I.Habibbayli said that the amount of our water resources has increased with the liberation of our lands under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, but there are a number of problems in this direction.
"Our goal is to make more efficient use of water resources, taking advantage of the recommendations and tasks arising from the conference on the solution of issues of global importance, scientific ideas," he said. He recalled that last year President Ilham Aliyev signed an order on the efficient use of water resources, and the State Commission was established in this direction and relevant instructions were given. He noted that significant work is being carried out in ANAS to implement the issues arising from the order.
Speaking later, Vice-President of ANAS, academician Govkhar Bakhshaliyeva highly appreciated the event dedicated to the International Day of Women and Girls in Science. She stressed that our country has always paid great attention to the role of women in society and science, their development and protection of their rights. Academician G.Bakhshaliyeva recalled that National Leader Heydar Aliyev attached particular importance to enhancing the role of women in society, noting that this policy was successfully continued by President Ilham Aliyev. She noted that Azerbaijan is one of the countries where decisions are made at the state level on the representation of women in leadership positions on an equal basis with men.
Noting that the problems of women's freedom have always been given a special place in Azerbaijani literature, G.Bakhshaliyeva added that the cultural level of any society is measured by the position of women in this society. She noted that the Institute of Oriental Studies headed by the academician mainly composed of women.
Vice-President of ANAS, academician Irada Huseynova made a presentation on the topic "Gender, the role of science, technology and innovation in solving global water problems and sustainable development."
Academician I.Huseynova greeted the participants of the conference, which was held in a significant calendar for our women and girls who devoted their lives to science, and wished everyone new creative success. I.Huseynova noted that the International Day of Women and Girls in Science, declared in accordance with the resolution adopted by the UN General Assembly on December 22, 2015, is widely celebrated throughout the world every year.
Saying that women are always making an unprecedented contribution to a more prosperous and safer world, ANAS Vice-President said that women health workers and scientists are fighting on the front lines of the fight against COVID-19 in a variety of positions, from improving test methods to developing vaccines and new drugs.
“Azerbaijan has trained dozens of internationally recognized women scientists who have made a great contribution to our country and world science,” she said.
Academician I.Huseynova said that the worthy successor of the Great Leader, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has always praised the role of women in the development of society.
According to I.Huseynova, 56% of scientists, 51% of doctors of philosophy, 46% of doctors of science, more than 54% of masters studying in higher educational institutions and ANAS, as well as 60% of the staff of the Academy are women in Azerbaijan: “In our country, 40 percent of those studying science and technology, which is the leading force in the socio-economic development of society, are girls, while in the world this figure does not exceed 35 percent, and in most countries does not exceed 5 percent”.
Stressing that water shortage is also an urgent problem for Azerbaijan, the Vice-President added that the UN Development Program predicts a 23 percent reduction in water supply in Azerbaijan in 2021-2050 as a result of droughts due to climate change. According to the list of countries facing drought compiled by the International Institute of Natural Resources, Azerbaijan will be among the 20 countries with the greatest risk in 2040.
“In order to use water more efficiently, it is necessary to integrate more cost-effective technologies into the irrigation system,” Huseynova said, noting the importance of in-depth study of the region's climate and better planning. She noted that in addition to increasing the efficiency of water use and agricultural productivity, we must take steps to collect and reuse fresh water resources, as well as increase the safety of wastewater use, and try to build agricultural systems adapted to climate change.
“Integrating gender equality into water resources management can take into account the needs of the entire population in climate change and reduce risks,” said the Vice-President of ANAS. She spoke about the importance of taking a number of measures to integrate gender equality into water policy. She said such measures could include collecting and processing gender-based information on water shortages, implementing projects to increase women's participation in climate change and water management, and creating alternative sources of income for women to address water issues. At the end of her speech, academician I.Huseynova noted that people should appreciate the blessing called water, which has survived for centuries, and preserve it for future generations.
Then Firudin Tagiyev, head of the Land Use Control Department of the Ministry of Agriculture, congratulated the women working in the field of science on behalf of the ministry and wished them success in their future endeavors. He said that the department he heads is actively involved in water issues. Referring to the use of water resources in the country today, Tagiyev said that 80-90 percent of these resources are used for irrigation in agriculture. "The agricultural sector in Azerbaijan is mainly based on irrigated arable land," Tagiyev said, noting that the vast majority of crops grown in the country are obtained from irrigated lands. The head of the department spoke about the work done to restore the water balance in Azerbaijan, noting that 70 percent of the country's water resources are formed abroad, emphasizing that this problem is a serious risk. He added that the commission established by the relevant order of the President is working hard in this direction. According to Tagiyev, the 1674-member Water Council established for this purpose in fraternal Turkey includes scientists and representatives of various public organizations. "This step can lead to further expansion of relations between science and industry, the emergence of effective results," he said, emphasizing the need to apply this practice in Azerbaijan.
Sabina Talishinskaya, Deputy Head of the Department of Women's Issues and Gender Affairs of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, spoke about the importance of holding such conferences. She noted the importance of the opinions expressed at the conference, the reports presented in terms of determining long-term priorities in solving water problems.
Then the head of the National Hydrometeorological Service of the Ministry of Ecology and Natural Resources, Doctor of Philosophy in Geography Umayra Tagiyeva made a report on the topic “Climate Change, Water and Gender”.
According to the UN World Water Development Report, the demand for water is growing by about one percent annually, Tagiyeva said, adding that climate change also affects our country. “Studies show that the most sensitive sector to climate change is the water sector. We support more active participation of women in decision-making on water efficiency in order to reduce the serious problems of water scarcity that may occur in the future,” said the head of the National Hydrometeorological Service.
Tagiyeva stressed that important measures have been taken in the country in recent years to solve environmental problems and protect the environment, large-scale projects have been implemented in connection with the rational use of water, approved by the country's leadership.
She noted that as a result of climate change, our water resources have decreased by 10 percent, and the country's water resources are expected to decline in the future.
According to the speaker, the hydrological network is currently being automated in Azerbaijan to assess and accurately record water resources. Over the past two years, as part of state investments, 25 modern hydrological automatic stations have been installed on the main rivers of the country. According to Tagiyeva, work in this direction is underway, and it is planned to install 11 new stations.
At the event, Deputy Head of the Department of Technological Processes, Department of Water Safety and Ecology of Azersu OJSC Elvira Huseynova made a presentation on the topic “Water shortage and gender issues”, Chairman of the Women’s Council of ANAS, Head of Department of the Institute of Philosophy and Sociology, Professor Rena Mirzazade made presentations on the topic "The policy of water diplomacy: in the context of identity and difference", Professor of the Department of Molecular Biology and Biotechnology of Baku State University Farayat Ahmadova made a presentation on the topic "Water is the main component of life", Deputy Head of the Biodiversity Protection Service of the Ministry of Ecology and Natural Resources Arzu Samadova made a presentation "Specially protected natural areas in wetlands and their significance."
The conference also heard reports on the topic “Microbiological aspects of water biosafety in Azerbaijan”, "Water and philosophy", "The role of modern science and technology in the efficient use of water", "The impact of floods on the population, the development of industry and agriculture", "Water beliefs in Azerbaijani folklore and rituals”, "Global water shortage and food security”, “Water and sanitation issues from a gender perspective”.
At the end, there was a wide exchange of views on the reports, and numerous proposals were made to solve water problems.