Akademik İradə Hüseynova Türkiyənin Dokuz Eylül Universitetinin professoru Aylin Alınla görüşüb
Türkiyənin Dokuz Eylül Universiteti (DEU) və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə 19 noyabr 2021-ci il tarixində 5 elm sahəsini (biologiya, kimya, fizika, riyaziyyat, kompüter elmləri) əhatə edən ikitərəfli beynəlxalq onlayn elmi seminar böyük uğurla həyata keçirilib və tədbirin materialları onlayn nəşr edilərək yayılıb.
DEU tərəfindən 2022-ci ildə 2-ci beynəlxalq elmi seminarın daha geniş formatda keçirilməsi ilə bağlı AMEA-ya müraciət edilib və bununla bağlı AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynovanın universitetin Fənn fakültəsinin dekanı, professor Aylin Alınla “Zoom” proqramı üzərindən onlayn görüşü keçirilib.
Görüşdə Türkiyə tərəfindən DEU-nun Fənn bölümləri fakültəsinin professorları Levent Çavaş, Aylin Altınişık, Azərbaycan tərəfindən isə vitse-prezident xidmətinin elmi katibi və baş mütəxəssisi iştirak ediblər.
Səmimi şəraitdə keçən tədbirdə akademik İradə Hüseynova və professor Aylin Alın, professor Levent Çavaş, eləcə də digər iştirakçılar Türkiyə və Azərbaycan arasında mövcud olan sarsılmaz dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən, 2021-ci ildə keçirilmiş beynəlxalq seminarın uğurundan, universitetlə AMEA arasında elmi əlaqələrin inkişaf perspektivlərindən danışıblar.
Görüşdə hərtərəfli müzakirələr nəticəsində 2-ci beynəlxalq seminarın 2022-ci ilin noyabr ayında hibrid formada və paralel sessiyalarla keçirilməsi, elmi istiqamətlərinin və iştirakçıların coğrafiyasının daha da genişləndirilməsi, elmi və texniki təşkilat komitələrinin ən qısa zamanda formalaşdırılması, təkmil veb saytının yaradılması və s. məsələlərlə bağlı vacib qərarlar qəbul olunub.

Academician Irada Huseynova met with Professor of Dokuz Eylul University of Turkey Aylin Alin
On November 19, 2021, Dokuz Eylul University of Turkey (DEU) and the Azerbaijan National Academy of Sciences jointly organized a bilateral international online scientific seminar covering 5 fields (biology, chemistry, physics, mathematics, computer science). The materials were published and distributed online.
DEU appealed to ANAS to hold the 2nd international scientific seminar in a wider format in 2022, and in this regard, the vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova with the dean of the faculty of the university, professor Aylin Alin online through the program "Zoom" meeting was held.
The meeting was attended by professors of the Faculty of Science of DEU Levent Chavash and Aylin Altinishik from the Turkish side, and the scientific secretary and chief specialist of the vice-presidential service from the Azerbaijani side.
Academician Irada Huseynova and Professor Aylin Alin, Professor Levent Chavash, as well as other participants spoke about the unshakable friendly and fraternal relations between Turkey and Azerbaijan, the success of the international seminar in 2021, the prospects for scientific relations between the university and ANAS.
As a result of comprehensive discussions, the 2nd international seminar will be held in November 2022 in hybrid form and in parallel sessions, further expansion of scientific directions and geography of participants, formation of scientific and technical organizing committees as soon as possible, creation of an improved website, etc. Important decisions have been made on the issues.