Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının beynəlxalq elmi əməkdaşlıq münasibətləri içərisində Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu (BNTİ) ilə elmi əlaqələrin xüsusi yeri və rolu vardır. BNTİ Azərbaycan da daxil olmaqla on bir təsisçi dövlətin hökumət nümayəndələri tərəfindən 26 mart 1956-cı ildə Moskva şəhərində imzalanmış Saziş əsasında yaradılmış, 1957-ci il 1 fevral tarixində qeydiyyata alınmışdır. Hazırda bu elmi qurumun üzvlərinin sayı Azərbaycan da daxil olmaqla 18 dövlətdən ibarətdir. Müstəqil Azərbaycan Respublikası 1992-ci ildən BNTİ-nin tərkibinə tam hüquqlu üzv-dövlət kimi qəbul olmuş, ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərindən başlayaraq xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin bilavasitə təşəbbüsü və dəstəyi sayəsində BNTİ, o cümlədən Avropa Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi (CERN) kimi qabaqcıl beynəlxalq qurumlarla elmi və texnoloji əməkdaşlıq xüsusi olaraq inkişaf etdirilmişdir.
Hazırda BNTİ-də Azərbaycanın müxtəlif elm və təhsil müəssisələrini təmsil edən bir qrup alim fəaliyyət göstərməkdədir. Onlar prioritet hesab edilən bir sıra sahələrdə tədqiqat aparmaqla yanaşı, Azərbaycan elminin beynəlxalq əlaqələrinin inkişafında da yaxından iştirak edir, ölkəmizdə gedən ictimai, mədəni, elmi və elmi-təşkilati prosesləri yaxından izləyirlər. Həmin qurumda fəaliyyət göstərən Azərbaycan alimləri ölkənin elm və ali təhsil müəssisələri ilə BNTİ arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinə, ümumiyyətlə elmin inkişafına dair təkliflər hazırlayaraq AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim etmişlər. Respublikada beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı baxımından əhəmiyyətini nəzərə alaraq, həmin təklifləri oxuculara təqdim edirik.
Ölkənin elm və ali təhsil müəssisələri ilə BNTİ arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinə dair təkliflər:
- Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunda (Rusiya Federasiyası, Dubna şəhəri) beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulan elmi tədqiqat işlərinin problem-tematik planlarının “Azərbaycan Respublikasının 2022-2030-cu illərdə elmin dayanaqlı inkişafı üzrə Milli Strategiya”ya uyğun hazırlanması və Azərbaycan Respublikası Hökumətinin Səlahiyyətli Nümayəndəsinə (ARHSN) təqdim olunması;
- Bu elmi tədqiqat planlarının icrası üçün BNTİ-də müvafiq laboratoriya və mərkəzlərində tədqiqat planlarına elmi rəhbərlərin təyin olunmasına dəstək verilməsi;
- BNTİ-yə ezamolunmuş əməkdaşların elmi tədqiqat işlərinin problem-tematik planlara uyğun yerinə yetirilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Hökumətinin Səlahiyyətli Nümayəndəsi (ARHSN) tərəfindən nəzarət mexanizminin hazırlanması;
- Elmi tədqiqat işlərinin problem-tematik planına uyğun olaraq fəlsəfə və elmlər doktorluğu hazırlığı üzrə əməkdaşlar üçün ezamiyyət müddətlərinin müəyyən edilməsi;
- Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) institutlarından, ali təhsil müəssisələrindən BNTİ-yə qısa müddətli təcrübələrin yerinə yetirilməsi üçün ezamiyyət mexanizminin hazırlanması;
- Azərbaycan Milli Qrupunun Üzvləri (AMQÜ) tərəfindən qısa müddətdə ezam olunmuş əməkdaşların eksperimental təcrübələrinin yerinə yetirilməsinə dəstək verilməsi;
- AMQÜ-nün BNTİ-də yerinə yetirdikləri tədqiqat işləri nəticələrinin AMEA-nın Fizika və Riyaziyyat və Texnika ElmləriBölməsinin hesabatlarına daxil edilməsi;
- BNTİ-də çalışan Azərbaycan Milli Qrupunun üzvlərinin fəaliyyətini özündə əks etdirən vahid bazanın yaradılması və aşağıdakı məlumatların həmin bazaya daxil edilməsi:
- beynəlxalq xülasələndirmə və indeksləmə sistemlərinə (“Web of Science”, “Scopus” və. b) daxil olan dövri elmi nəşrlərdə dərc olunan məqalələr (İmpakt faktoru və Quartile əmsalı (Q1-Q4) göstərilməklə) haqqında məlumatlar:
- konfrans materialları, tezislər, iştirak edilən beynəlxalq və yerli konfranslar, elmi və ya elmi-texniki seminarlar haqqında məlumatlar:
- xarici və Rusiya daxili ezamiyyətlər haqqında məlumatlar:
- əməkdaşın birbaşa məsul olduğu və ya icraçı qismində iştirak etdiyi xarici və ölkədaxili layihə və qrantlar haqqında məlumatlar:
- elmi tədqiqat fəaliyyətlərinə görə təltif və ya mükafatlar haqqında məlumatlar:
- əməkdaşların H-istinad indeksi (hər ilin sonundakı istinadların cəmi göstərilməklə) haqqında məlumatlar:
- əməkdaşların uzunmüddətli ezamiyyət müddətindən asılı olaraq ardıcıl siyahısı.
- Bu bazaya hər kəsin sərbəst girişinin təmin edilməsi və bu göstəricilərin illik hesabatlara daxil edilməsi;
- Gənc tədqiqatçıların (tələbə, magistr, doktorant və dissertantların) BNTİ-nin və üzv dövlətlərin universitet və beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq müqavilələri əsasında akademik-elmi təcrübə mübadiləsinə cəlb edilməsi və onların BNTİ-nin laboratoriyalarında tədqiqat planlarına uyğun olaraq müxtəlif eksperimentlərdə iştirakına səmərəli şəraitin yaradılması;
- Azərbaycanın elm və təhsil müəssisələrində BNTİ haqqında dolğun məlumatın formalaşdırılması üçün BNTİ-də çalışan Azərbaycan Milli Qrupunun üzvləri ilə həmin müəssisələrdə çalışan elmi işçilər, təhsil alan magistr və bakalavrlar arasında informasiya mübadiləsinin artırılması və bu istiqamətdə xüsusi proqramın hazırlanması;
- AMQÜ-nün apardığı elmi-tədqiqat işləri, onun laboratoriyanın elmi istiqamətləri və maddi-texniki bazası (qurğu və cihazları), gələcək planlar haqqında dolğun təsəvvür yaradılması üçün AMEA-nın elmi müəssələrində və ali təhsil müəssisələrində seminarların həyata keçirilməsi;
- BNTİ-də çalışan Azərbaycan Milli Qrupunun üzvləri ilə AMEA-nın fərqli institut və laboratoriyaları arasında müştərək elmi tədqiqatların aparılması;
- AMEA-nın Mexanika-Riyaziyyat və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutlarının əməkdaşlarının BNTİ-də həyata keçirilən eksperimentlərin riyazi modelləşdirilməsi və proqramlaşdırılmasına cəlb edilməsi;
- AMEA-nın doktorantlarının və magistrlərinin müasir eksperimentlərin iştirakçısı olması və məqalələrinin yüksək reytinqli jurnallarda çap olunmasına şərait yaradılması üçün müvafiq ixtisaslar üzrə ikinci elmi rəhbərin BNTİ-dən təyin olunması;
- AMEA-nın magistrantlarına onlayn dərslərin təşkil olunması və BNTİ-nin yüksək ixtisaslı əməkdaşlarının bu dərslərə cəlb edilməsi;
- BNTİ-da və digər elmi mərkəzlərdə çalışan kadrların müasir elmi istiqamətlərlə daha çox əlaqədə olduğuna əsaslanıb, onların Azərbaycanda da bu elmi istiqamətlərin təbliği və inkişafı üçün münbit şəraitin yaradılması;
- Ölkəmizdə perspektivliyini itirmiş, artıq heç bir tətbiq sahəsi olmayan elmi istiqamətlərin daha yeni, müasir dövrün tələblərinə cavab verən və tətbiq sahəsi genişlənməkdə olan elmi istiqamətlərlə əvəz olunması;
- Azərbaycanlı alimlərinin BNTİ-nin meqa-layihələrində yaxından iştirakına şərait yaradılması və onların mütəmadi olaraq iştirak etdiyi layihələrdə əldə olunan elmi yeniliklər və yeni texnologiyalarhaqqında məlumat verilməsi;
- BNTİ-da çalışan Azərbaycan Milli Qrupunun üzvləri ilə mütəmadi olaraq görüşlərin keçirilməsi, Azərbaycanın BNTİ-də səlahiyyətli nümayəndəsinin əməkdaşların elmi fəaliyyəti ilə yerində tanış olub, təşkilati problemləri həllinə köməklik göstərilməsi;
- Azərbaycan Milli Qrupuna rəhbərin seçki ilə müəyyən edilməsi, Azərbaycan Respublikası Hökumətinin səlahiyyətli nümayəndəsi ilə razılaşdırmaq şərti ilə Milli Qrupun rəhbərinə müəyyən səlahiyyətlərin verilməsi;
- Milli Qrupun illik hesabatının (milli qrup üzvlərinin köməyi nəzərə alınmaqla) qrup rəhbəri tərəfindən hazırlanması və müzakirəsinin təşkil edilməsi;
- Azərbaycan Milli Qrupu ilə Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı Səfirliyi və Rusiyada (xüsusilə Moskva və Moskva ətrafı) fəaliyyət göstərən mövcud Diaspora cəmiyyətləri ilə qarşılıqlı sıx əlaqələrin qurulması və inkişaf etdirilməsi;
- Azərbaycanın BNTİ-də səlahiyyətli nümayəndəsi ilə bağlı məsələlərin bu qurumla bağlı müvafiq normativ-hüquqi sənədlərə, xüsusən də nizamnaməyə uyğunlaşdırılması;
- AMEA-nın tədqiqat institutları ilə BNTİ arasında ortaq tədqiqat işlərin həyata keçirilməsinin gücləndirilməsi;
- BNTİ-ya uzunmüddətli ezam olunmuş əməkdaşların ezam olunduğu müddətdə əmək haqqlarının saxlanması mexanizmin hazırlanmasıvə Azərbaycan Respublikası Hökumətinə təqdim edilməsi;
- AMEA-da BNTİ-nin təbliği məqsədi ilə rəsmi ofisinin yaradılması, məktubların və illər üzrə sənədlərin arxivinin yaradılması;
- Azərbaycan Milli Qrupunun əməkdaşları tərəfindən BNTİ-də yerinə yetirilən dissertasiya işlərinin müdafiə prosesinin sadələşdirilməsi məqsədi ilə müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi.

Azerbaijani scientists working at the Joint Institute for Nuclear Research presented their proposals for the development of science to the Presidium of ANAS
08.04.2022
Azerbaijan National Academy of Sciences holds a special place and role in scientific relations with the Joint Institute for Nuclear Research (JNTİ) within international scientific cooperation. JNTI was established by government representatives of eleven founding states, including Azerbaijan, on the basis of the agreement signed on March 26, 1956 in Moscow and registered on February 1,1957. Currently, the number of members of this scientific organization consists of 18 states, including Azerbaijan. Since 1992, the Independent Republic of Azerbaijan has been admitted to the full member state, since the beginning of the 90s of the last century, on the initiative and with the direct support of the national leader of our people, Heydar Aliyev, scientific and technical cooperation with leading international structures, including the European Organization for Nuclear Research (CERN), has been particularly developed.
At present, a group of scientists representing various scientific and educational institutions of Azerbaijan is operating at JNTI. Along with conducting research in a number of areas considered priority, they also take an active part in the development of international relations of Azerbaijani science, closely monitor the social, cultural, scientific and scientific-organizational processes taking place in our country. Azerbaijani scientists working in this structure have prepared and submitted to the Presidium of ANAS proposals to strengthen mutual cooperation between scientific and higher educational institutions of the country and the JNTI, the development of science in general. Taking into account the importance of the development of international scientific cooperation in the Republic, we present these proposals to readers.
Proposals to strengthen mutual cooperation between scientific and higher educational institutions of the country and JNTI:
1. Preparation and submission to the Authorized Representative of the Government of the Republic of Azerbaijan (ARGRA) of the problem-thematic plans of research works to be carried out at the Joint Nuclear Research Institute (Russian Federation, Dubna City) on international cooperation in accordance with the “National strategy on Sustainable Science Development of the Republic of Azerbaijan in 2022-2030”;
2. Support the appointment of scientific leaders to the research plans in the relevant laboratories and centers at the JNTI for the implementation of these research plans;
3. Development of control mechanism by the Authorized Representative of the Government of the Republic of Azerbaijan (ARGRA) for the implementation of scientific research works in accordance with the problem-thematic plans;
4. Determination of the terms of business trips for the staff on the training of doctors of philosophy and sciences in accordance with the problem-thematic plan of scientific research;
5. Development of a business trip mechanism for the implementation of short-term experiences from the institutes, higher educational institutions of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) to the JNTİ;
6. Support to the implementation of experimental practices by the Members of the Azerbaijan National Group (MANG) in a short period of time;
7. Inclusion of the results of the research works carried out by MANG in the reports of the Division of Physical and Mathematical and Technical Sciences of ANAS;
8. Creation of a single database reflecting the activities of the Members of the Azerbaijan National Group working in the JUNTİ and inclusion of the following information in that database:
* access to international summaries and indexing systems (“Arppeleb of Science”, “Scopus” and others) information on articles published in periodic scientific publications (indicating Impact Factor and Quartile coefficient (Q1-Q4):
* conference materials, theses, international and local conferences, scientific or scientific-technical seminars:
* information on foreign and domestic business trips in Russia:
* information on foreign and domestic projects and grants in which the employee is directly responsible or involved as an executive:
* information about awards or awards for research activities:
* information about H-reference index of employees (indicating total of references at the end of each year):
* consistent list of employees depending on long-term business trip period.
1. Ensure free access of everyone to this database and include these indicators in annual reports;
2. Involvement of young researchers (students, masters, doctoral students and dissertators) in the exchange of academic and scientific experience of the JNTİ and member states on the basis of cooperation agreements with universities and international organizations and creating effective conditions for their participation in various experiments in accordance with the research plans in the JNTİ laboratories;
3. To increase the exchange of information between the Members of the Azerbaijan National Group working in JNTI and the researchers working in these institutions, Masters and bachelors studying in order to form comprehensive information about JNTI in the scientific and educational institutions of Azerbaijan and to prepare a special program in this direction;
4. Implementation of seminars in scientific institutions and higher educational institutions of ANAS in order to create a complete idea of the scientific research works of the institute, its scientific directions and material and technical base of the laboratory (devices and devices), future plans;
5. Conducting joint scientific research between the Members of the National Group of Azerbaijan working in the JNTİ and different institutes and laboratories of ANAS;
6. Involvement of employees of the Institute of Mechanics-Mathematics and Information Technologies of ANAS in mathematical modeling and programming of experiments carried out at the JNTİ;
7. Appointment of the second scientific leader on relevant specialties from the JNTİ in order to create conditions for doctoral and master's students of ANAS to be a participant of modern experiments and to publish their articles in high-rated journals;
8. Organization of online lessons for Master's students of ANAS and involvement of highly qualified employees of the JNTİ in these lessons;
9. Based on the fact that the staff working in the JNTİ and other scientific centers are more connected with modern scientific directions, creating favorable conditions for the promotion and development of these scientific directions in Azerbaijan;
10. Replacement of scientific directions that have lost their perspective in our country and no longer have any application field with new scientific directions that meet the requirements of modern times and expanding the application area;
11. Creating conditions for the close participation of Azerbaijani scientists in the mega-projects of the JNTİ and providing information on scientific innovations and new technologies obtained in the projects with their regular participation;
12. Holding regular meetings with the Members of the Azerbaijan National Group operating in JNTİ, familiarizing the employees of the authorized representative of Azerbaijan with their scientific activity in JNTİ on the spot, assisting in solving organizational problems;
13. Determination of the head of the National Group of Azerbaijan by election and granting certain powers to the head of the National Group on condition of agreement with the Authorized Representative of the Government of the Republic of Azerbaijan;
14. Preparation and discussion of the annual report of the National Group (taking into account the support of the national group members) by the group leader;
15. Establishment and development of close relations between the National Group of Azerbaijan and the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Russian Federation and existing Diaspora societies operating in Russia (in particular, Moscow and the suburbs of Moscow);
16. Adaptation of issues related to the Authorized Representative of Azerbaijan in the JNTİ to the relevant regulatory and legal documents related to this organization, in particular to the charter;
17. Strengthening the implementation of joint research works between the research institutes of ANAS and the JNTİ;
18. Preparation of the mechanism for maintaining wages of long-term employees on a business trip to the JNTİ and their submission to the Government of the Republic of Azerbaijan;
19. Establishment of an official office for the promotion of the JNTİ in ANAS, creation of an archive of letters and documents for years;
20. Implementation of appropriate measures to simplify the defense process of the dissertation works carried out by the employees of the Azerbaijan National Group at the JNTİ.