- Siz “Qırmızı kitab”ın III nəşrinin hazırlanması üçün yaradılmış İşçi qrupun rəhbərisiniz. III nəşrin hazırlanması prosesi hansı mərhələdədir?
Tarixən insan və təbiət münasibətlərində tarazlığın qorunmasına çalışılıb. Amma bu tarazlıq pozulub. Təbiətdə antropogen təsirlər artıb. Bu təsir ilk növbədə ən həssas qrup olan bitkilər aləmində, eyni zamanda heyvanlar aləmində özünü göstərir. Bunları nəzərə alaraq, BMT 1948-ci ildə “Qırmızı kitab”ların nəşr edilməsi qərarını qəbul edib. Dünyada hər saat bir bitki orqanizmi yer üzündən silinir. Hər hansı bitkinin itib getməsi özü ilə ciddi informasiyalar apara bilər. Ola bilər ki, bizə adi alaq bitkisi kimi görünən bitki hər hansı bir ciddi xəstəliyin müalicəsində istifadə oluna bilən maddəyə malikdir. Bitkilərin arealının kiçilməsi və məhv olması ciddi beynəlxalq məsələdir. Onların qorunması üçün çoxlu mühafizə tədbirləri var. Milli parklar, qoruqlar, yasaqlıqlar yaradılır. Yaxud, nadir itmək təhlükəsi olan bitkilər götürülüb mədəni halda əkilir. Sonra toxum əldə edilir və reintroduksiya edilir. O metodlardan biri də “Qırmızı kitab”ların hazırlanmasıdır. Bu, dövlət sənədidir. Bu kitabın hazırlanması üçün Prezident sərəncam imzalayır, Baş nazirə tapşırıq verir və onun da öz sərəncamı olur. Daha sonra bu iş Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına (AMEA) və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinə (ETSN) tapşırılır. Onlar da müvafiq institutlarla birgə bu işi təşkil edir. “Qırmızı kitab”ların yeni nəşri bir qayda olaraq 10 ildən bir hazırlanır.
II nəşr 2013-cü ildə hazırlanıb. AMEA və ETSN rəhbərliyi tərəfindən qərara alınıb ki, növbəti nəşr 2023-cü ilin may ayında yüksək keyfiyyətdə hazırlanıb təqdim edilsin. Bununla bağlı bitki və heyvanat aləminin araşdırılması üçün işçi qruplar yaradılıb. İlkin olaraq son tədqiqatlar və Herbari fondlarında olan materiallar əsasında nadir bitkilərin siyahısı düzəldilib və ekspertizası aparılıb. Hazırda bu bitkilər siyahı üzrə müəyyən metodlarla təbiətdə axtarılır, ekspedisiyalar təşkil edilir, monitorinqlər aparılır, fotolar çəkilir, çünki bəziləri çox az rast gəlindiyi üçün onları toplamaq olmaz.

Interview of Doctor of Biological Sciences Aydin Askerov, Head of “Systematics and Biodiversity” Department of the Institute of Botany, ANAS to APA
- You are the head of the working group established for the preparation of the third edition of the Red Book”. At what stage is the process of preparing the third edition?
Historically, efforts have been made to maintain a balance in the relationship between man and nature. But this balance has been disturbed. Anthropogenic impacts on nature have increased. This effect is manifested primarily in the world of plants, which is the most sensitive group, as well as in the world of animals. With this in mind, the UN decided in 1948 to publish the “Red Book”. Every hour, a plant organism is wiped off the face of the earth. The disappearance of any plant can take away serious information. It is possible that the plant, which looks like an ordinary weed to us, contains a substance that can be used to treat any serious disease. The reduction and destruction of plant habitats is a serious international issue. There are many safeguards in place to protect them. National parks, reserves and sanctuaries are created. Alternatively, rare endangered plants are removed and cultivated. The seeds are then obtained and reintroduced. One of those methods is the preparation of the “Red Book”. This is a state document. For the preparation of this book, the President signs an order and gives instructions to the Prime Minister. Then this work is entrusted to Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and the Ministry of Ecology and Natural Resources (MENR). They also organize this work together with the relevant institutions. The new edition of the Red Book is usually prepared every 10 years. The second edition was prepared in 2013. The leadership of ANAS and MENR decided to prepare and present the next edition in May 2023 in high quality. In this regard, working groups have been established to study flora and fauna. Initially, a list of rare plants was compiled and examined on the basis of recent research and materials in the Herbarium funds. At present, these plants are searched in nature by certain methods, expeditions are organized, monitorings are carried out, photos are taken, because some of them are very rare and cannot be collected.