AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun Alqologiya və lixenobriologiya laboratoriyasının əməkdaşları tematik plana əsasən Azərbaycanın cənub hissəsi (Lerik rayonu) və Böyük Qafqazın şimal-qərb hissəsinin (Qax rayonu) yosun və mamır florasının biomüxtəlifliyinin müqayisəli təhlilinin aparılması üçün öncə Qax rayonunda geniş monitorinqlər aparıblar.
Ekspedisiya zamanı alqofloranın öyrənilməsi, rayonda yayılan mamır növlərinin hazırki vəziyyətinin müəyyən edilməsi və qiymətləndirilməsi üçün Qax rayonunun İlisu, Ağçay, Turaclı, Süskənd, Ləkit, Kötüklü, Almalı, Əmircan və Marsan kəndləri ərazisindən 10 marşrut üzrə 23 alqoloji və 27 brioloji nümunələr toplanılıb, identifikasiya olunması üçün laboratoriyaya gətirilib. Təyin olunmuş növlərlə Lerik rayonunun alqoflorası arasında müqayisəli təhlil aparılacaq.

Сотрудники Института ботаники наблюдали за примитивными растениями
Согласно тематическому плану, сотрудники Лаборатории альгологии и лихенобриологии Института ботаники Министерства науки и образования Азербайджанской Республики сначала провели масштабный мониторинг в Гахском районе с целью проведения сравнительного анализа биоразнообразия водорослей и моховой флоры южной части Азербайджана (Лерикский район) и северо-западной часть Большого Кавказа (Гахский район).
В ходе экспедиции с целью изучения альгофлоры, на 10 маршрутах (с территории сел Илису, Агчай, Туракли, Зюскенд, Лекит, Кётюклю, Алмалы, Амирджан и Марсан Гахского района), отобрано 23 альгологических и 27 бриологических проб, для определения и оценки современного состояния видов мхов, распространенных в регионе. Которые позже были доставлены в лабораторию для идентификации.