AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun Alqologiya və lixenobriologiya laboratoriyasının əməkdaşları tematik plana əsasən Azərbaycanın cənub hissəsi (Lerik rayonu) və Böyük Qafqazın şimal-qərb hissəsinin (Qax rayonu) yosun və mamır florasının biomüxtəlifliyinin müqayisəli təhlilinin aparılması üçün öncə Qax rayonunda geniş monitorinqlər aparıblar.
Ekspedisiya zamanı alqofloranın öyrənilməsi, rayonda yayılan mamır növlərinin hazırki vəziyyətinin müəyyən edilməsi və qiymətləndirilməsi üçün Qax rayonunun İlisu, Ağçay, Turaclı, Süskənd, Ləkit, Kötüklü, Almalı, Əmircan və Marsan kəndləri ərazisindən 10 marşrut üzrə 23 alqoloji və 27 brioloji nümunələr toplanılıb, identifikasiya olunması üçün laboratoriyaya gətirilib. Təyin olunmuş növlərlə Lerik rayonunun alqoflorası arasında müqayisəli təhlil aparılacaq.

According to the thematic plan, the employees of the Algology and Lichenobryology Laboratory of the Botany Institute of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan carried out extensive monitoring in the Gakh region in order to conduct a comparative analysis of the biodiversity of the algae and moss flora of the southern part of Azerbaijan (Lerik region) and the northwestern part of the Greater Caucasus (Gakh region).
During the expedition, 23 algological and 27 bryological samples were collected on 10 routes from the territory of Ilisu, Agchay, Turajli, Suskend, Lekit, Kotuklu, Almaly, Amirjan and Marsan villages of Gakh region to study the algoflora, determine and evaluate the current state of the moss species spread in the region, and were brought to the laboratory for identification. A comparative analysis will be conducted between the designated species and the algoflora of Lerik region.