Botanika İnstitutu və Çin Elmlər Akademiyası arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
22-25 dekabr 2023-cü il tarixlərində Çin Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyəti Botanika İnstitutuna səfər ediblər. Səfərin məqsədi Botanika İnstitutu ilə ÇEA-nın Xinjiang Ekologiya və Coğrafiya İnstitutu arasında əməkdaşlığa dair memorandumun imzalanması olub.
ÇEA-nın Xinjiang Ekologiya və Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru Prof. Zhang Yuanming, Yaşıl İpək Yolunun İnkişafı şöbəsinin müdiri Prof. Li Yaoming, Beynəlxalq Əlaqələr Şöbəsinin müdiri Dr. Qiao Jianfang, ÇEA-nın sabiq prezidenti, akademik Bai Chunli, ÇEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun direktor müavini Prof. Zhang Xiaoleidən ibarət heyət Botanika İnstitutunda olublar. Professorlar, elmlər doktorları və doktorantların iştirakı ilə keçən görüşdə Botanika İnstitutun baş direktoru b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva qonaqlara institutun elmi-tədqiqat istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri, həyata keçirilən müştərək layihələr və əldə olunan nailiyyətlər haqqında  məlumat verib. Çinli alimlər əməkdaşlıq perspektivlərini yüksək qiymətləndirərək elmi əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutu ilə ÇEA-nın Xinjiang Ekologiya və Coğrafiya İnstitutu arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb. Memorandumu Botanika İnstitutunun baş direktoru b.e.d., professor Səyyarə İbadullayeva və ÇEA-nın Xinjiang Ekologiya və Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru Prof. Zhang Yuanming imzalayıb. Əməkdaşlıq müqaviləsində birgə tədqiqatlar aparmaq, kadr hazırlığı və təcrübə mübadiləsi, müştərək nəşr işləri, elmi tədbirlərin keçirilməsi və s. məsələlər öz əksini tapıb.
Səfər çərçivəsində AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə Çin nümayəndə heyətinin üzvləri Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda fəaliyyət göstərən Çin Mədəniyyət Mərkəzi ilə tanış olublar.  Mərkəzlə tanışlıq qonaqlarda yüksək təəssürat yaradıb.
Səfər müddətində Botanika İnstitutu tərəfindən ölkəmizin bir sıra ərazilərinə (Qobustan, Şirvan Milli Parkı və Palçıq vulkanları qrupu Dövlət Təbiət Qoruğu) müştərək ekspedisiyalar təşkil olunub.  Ekspedisiyanın məqsədi Çinli alimlərin iştirakı ilə yarımsəhra əraziləri müşahidə etmək və gələcəkdə bu ərazilərdə bərpa işlərinin aparılması üçün birgə tədqiqatların həyata keçirilməsi olub.

22-25 декабря 2023 года Институт Ботаники посетила делегация Китайской академии наук (КАН). Целью визита стало подписание Меморандума о сотрудничестве между Институтом Ботаники и Синьцзянским Институтом Экологии и Географии (XIEG).
Делегация, состоящая из Генерального директора Синьцзянского Института Экологии и Географии КАН профессора Чжан Юаньминя, руководителя отдела развития Зеленого Шелкового пути, профессора Ли Яоминя, руководителя отдела международных связей, доктора Цяо Цзяньфана, бывшего президента КАН, академика Байя Чуньли, заместителя директора Института Геологии и Геофизики КАН профессора Чжан Сяолея посетила Институт Ботаники. На встрече с участием профессоров, докторов наук и докторантов Генеральный директор Института Ботаники доктор биологических наук, профессор Сайяра Ибадуллаева проинформировала гостей о научно-исследовательских направлениях Института, международных связях, реализуемых совместных проектах и достижениях. Китайские ученые высоко оценили перспективы сотрудничества и подчеркнули важность расширения научных связей.
Подписан Меморандум о сотрудничестве между Институтом Ботаники Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики и Синьцзянским Институтом Экологии и Географии КАН. Меморандум подписали Генеральный директор Института Ботаники доктор биологических наук, профессор Сайяра Ибадуллаева и Генеральный директор Синьцзянского Института Экологии и Географии КАН профессор Чжан Юаньминь. Соглашение о сотрудничестве предусматривает проведение совместных исследований, подготовку кадров и обмен опытом, совместную издательскую деятельность, проведение научных мероприятий и многое другое.
В рамках визита по инициативе президента НАНА, академика Исы Габиббейли члены китайской делегации ознакомились с Китайским культурным центром, действующим при Институте Литературы им. Низами. Знакомство с центром произвело на гостей большое впечатление.
В ходе визита Институтом Ботаники были организованы совместные экспедиции в ряд районов нашей страны (Гобустан, Ширванский национальный парк, Государственный природный заповедник группы грязевых вулканов). Целью экспедиции было наблюдение за полупустынными территориями с участием китайских учёных и проведение совместных исследований для восстановления этих территорий в будущем.