ETN Botanika İnstitutunda 20 Yanvar hadisələrinin 34-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbir iştirakçıları şəhidlərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad edib.
Tədbiri İnstitutun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva açaraq bildirib ki, 20 Yanvar faciəsi Azərbaycan xalqının uzun illər mübarizə apardığı istiqlal savaşının, milli iradə və azadlığının təntənəsidir. Professor qeyd edib ki, 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə SSRİ ordusunun Bakıya yeridilməsi nəticəsində azadlıq uğrunda mübarizəyə qalxan vətən övladları şəhid oldu, yaralandı, qanunsuz həbs olundu. Şəhid olanlardan 3-ü Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının əməkdaşı olub. O, qanlı hadisəyə ilk siyasi münasibəti Ümummilli Lider Heydər Əliyev 21 yanvar 1990-cı ildə Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyində keçirilən yığıncaqda bildirdiyini söyləyib. 20 yanvar hadisələrinin səbəblərini, həmin hadisələr ərəfəsində Azərbaycanda yaranmış gərgin ictimai-siyasi vəziyyəti, Ermənistanın əsassız ərazi iddiaları və Dağlıq Qarabağı Azərbaycandan ayırmaq cəhdləri ilə əlaqədar baş qaldırmış etiraz dalğasını, keçmiş sovet rəhbərlərinin xalqımıza qarşı məkrli siyasətini və digər mühüm məqamları xronoloji ardıcıllıqla təqdim edib.
S.İbadullayeva Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Ordusunun torpaqlarımızı erməni işğalından azad etdiyini və ölkəmizin suverenliyini, ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyini vurğulayıb. Bu gün Azərbaycanın müstəqilliyi, habelə ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən qəhrəman şəhidlərimizin ruhunun şad olduğunu bildirib.
Tədbirdə biologiya elmləri doktoru Aydın Əskərov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Xuraman Xəlilova, Sevda Tahirli, Aygün Məmmədova, Ələddin Qədimov, Sadıq Qarayev, Aydan Zeynalova, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Elman Yusifov, elmi işçi Şəhla Mirzəyeva 20 Yanvar hadisələrini xalqımızın qəhrəmanlıq tarixi kimi səciyyələndirərək fikirlərini bildiriblər.
Sonda Botanika İnstitutunun kollektivi 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini yad etmək üçün Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib, məzarları üzərinə tər çiçəklər düzüblər

В Институте ботаники Министерства науки и образования состоялось мероприятие, посвященное 34-й годовщине событий 20 января. Участники мероприятия почтили память шехидов минутой молчания.
Открывая мероприятие, генеральный директор Института, профессор Сайяра Ибадуллаева отметила, что трагедия 20 января является торжеством борьбы за независимость, национальной воли и свободы, за которую азербайджанский народ боролся на протяжении многих лет. Профессор отметила, что в ночь с 19 на 20 января 1990 года в результате ввода армии СССР в Баку граждане, поднявшиеся на борьбу за свободу, были замучены, ранены и незаконно арестованы. Из числа шехидов 3 были сотрудниками Национальной Академии Наук Азербайджана. По её словам, свое первое политическое отношение к кровавому инциденту общенациональный лидер Гейдар Алиев выразил 21 января 1990 года на заседании в постоянном представительстве Азербайджана в Москве. Она представила в хронологическом порядке причины событий 20 января, сложившуюся накануне этих событий в Азербайджане напряженную общественно-политическую ситуацию, волну протестов, вызванную необоснованными территориальными претензиями Армении и попытками отделить Нагорный Карабах от Азербайджана, коварную политику бывших советских руководителей в отношении нашего народа и другие важные моменты.
С. Ибадуллаева подчеркнула, что Азербайджанская Армия под руководством победоносного Верховного Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева освободила наши земли от армянской оккупации, восстановила суверенитет и территориальную целостность нашей страны. Она сказала, что души наших героических шехидов, отдавших жизнь за независимость Азербайджана, его суверенитет и территориальную целостность сегодня счастливы.
Принявшие участие в мероприятии доктор биологических наук Айдын Аскеров, доктора философии по биологии Хураман Халилова, Севда Тахирли, Айгюн Мамедова, Аладдин Гадимов, Садыг Гараев, Айдан Зейналова, доктор физико-математических наук Эльман Юсифов, научный сотрудник Шахла Мирзоева охарактеризовали события 20 января как героическую историю нашего народа.
В завершение коллектив Института ботаники посетил Аллею Шехидов, чтобы почтить память шехидов 20 января, и возложил цветы к их могилам.