ETN Botanika İnstitutunda 20 Yanvar hadisələrinin 34-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbir iştirakçıları şəhidlərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad edib.
Tədbiri İnstitutun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva açaraq bildirib ki, 20 Yanvar faciəsi Azərbaycan xalqının uzun illər mübarizə apardığı istiqlal savaşının, milli iradə və azadlığının təntənəsidir. Professor qeyd edib ki, 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə SSRİ ordusunun Bakıya yeridilməsi nəticəsində azadlıq uğrunda mübarizəyə qalxan vətən övladları şəhid oldu, yaralandı, qanunsuz həbs olundu. Şəhid olanlardan 3-ü Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının əməkdaşı olub. O, qanlı hadisəyə ilk siyasi münasibəti Ümummilli Lider Heydər Əliyev 21 yanvar 1990-cı ildə Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyində keçirilən yığıncaqda bildirdiyini söyləyib. 20 yanvar hadisələrinin səbəblərini, həmin hadisələr ərəfəsində Azərbaycanda yaranmış gərgin ictimai-siyasi vəziyyəti, Ermənistanın əsassız ərazi iddiaları və Dağlıq Qarabağı Azərbaycandan ayırmaq cəhdləri ilə əlaqədar baş qaldırmış etiraz dalğasını, keçmiş sovet rəhbərlərinin xalqımıza qarşı məkrli siyasətini və digər mühüm məqamları xronoloji ardıcıllıqla təqdim edib.
S.İbadullayeva Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Ordusunun torpaqlarımızı erməni işğalından azad etdiyini və ölkəmizin suverenliyini, ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyini vurğulayıb. Bu gün Azərbaycanın müstəqilliyi, habelə ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən qəhrəman şəhidlərimizin ruhunun şad olduğunu bildirib.
Tədbirdə biologiya elmləri doktoru Aydın Əskərov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Xuraman Xəlilova, Sevda Tahirli, Aygün Məmmədova, Ələddin Qədimov, Sadıq Qarayev, Aydan Zeynalova, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Elman Yusifov, elmi işçi Şəhla Mirzəyeva 20 Yanvar hadisələrini xalqımızın qəhrəmanlıq tarixi kimi səciyyələndirərək fikirlərini bildiriblər.
Sonda Botanika İnstitutunun kollektivi 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini yad etmək üçün Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib, məzarları üzərinə tər çiçəklər düzüblər

The Institute of Botany, MSE RA held an event dedicated to the 34th anniversary of January 20 events. The event participants commemorated the memory of martyrs with a minute of silence.
Opening the event, general director of the Institute, prof. Sayyara Ibadullayeva stated that January 20 tragedy is a triumph of the independence war, national will and freedom, which the Azerbaijani people fought for many years. Professor noted that as a result of entry of USSR army into Baku on the night of January 19-20, 1990, the children of the country who fought for freedom were martyred, injured, and illegally arrested. Three of the martyrs were employees of the Azerbaijan National Academy of Sciences. She added that the first political attitude to this bloody incident was expressed by great leader Heydar Aliyev on January 21, 1990 at the meeting held in the permanent representation of Azerbaijan in Moscow.
S. Ibadullayeva stressed that under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the Azerbaijani army liberated our lands from the Armenian occupation and restored the sovereignty and territorial integrity of our country.
She said that soul of martyrs who died today for the independence of Azerbaijan, as well as sovereignty and territorial integrity of our country is happy. Doctor of biological sciences, Aydin Askerov, PhDs in biology Khuraman Khalilova, Sevda Tahirli, Aygun Mammadova, Aladdin Gadimov, Sadiq Garayev, Aydan Zeynalova, Dr. in physics and mathematics Elman Yusifov, scientific worker Shahla Mirzayeva expressed their views by characterizing the January 20 tragedy as a heroic history of our nation.
In the end, the staff of the Institute of Botany visited the Alley of Martyrs to commemorate the memory of January 20 martyrs and laid flowers on their graves.