14 mart 2024-cü il tarixində AR ETN Botanika İnstitutu Elmi təşkilatların birləşmiş Həmkarlar İttifaqı komitəsinin hesabat-seçki iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun icraçı direktoru, professor Şakir Qasımov gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verib.
Sonra İnstitutun Həmkarlar Komitəsinin sədri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəkər Muxtarovanın 2017-2023–cü illər ərzində fəaliyyəti haqqında hesabat məruzəsi dinlənilib.
Hesabat dövrü ərzində institut əməkdaşlarının əmək haqlarından toplanan məbləğin xərclənməsi haqqında, əməkdaşlar tərəfindən istifadə olunan göndərişlər, müalicə məqsədilə müraciət edən əməkdaşlar və onlara göstərilən maddi yardımın məbləği, hər il əməkdaşlara verilən “Novruz bayramı” və “Yeni il” şənliklərinə, eləcə də teatrlara verilən biletlər, bayramlarla əlaqədar əməkdaşlara ayrılan ərzaq yardımları, eyni zamanda II Qarabağ müharibəsinə dəstək proqramı çərçivəsində “YAŞAT” fonduna köçürülən vəsait, 2023-cü ildə Türkiyədə baş verən zəlzələdən zərərçəkmiş insanlara edilən yardım haqqında geniş məlumat verib.
Tədbirdə çıxış edən AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Elmi təşkilatların birləşmiş Həmkarlar İttifaqının Rəyasət Heyətinin üzvü Məmmədov Məmməd İsa oğlu, İnstitutun şöbə müdirləri biologiya elmləri doktorları Dilzarə Ağayeva və Naibə Mehdiyeva, biologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələddin Qədimov və elmi katib biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nigar Mürsəl qızı öz fikirlərini bölüşüb, təkliflərini bildiriblər.
Sonra çıxış edən institutun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva Həmkarlar Komitəsinin sədri Şəkər Muxtarovanın hesabatının qənaətbəxş olduğunu və kollektivin onun fəaliyyətini müsbət qiymətləndirdiyini bildirib.
Sonda səsvermə yolu ilə b.ü.f.d., dosent Şəkər Muxtarorva Botanika İnstitutunun Həmkarlar Komitəsinə yenidən sədr seçilib.
İclasda Botanika İnstitutunun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin və Təftiş komissiyasının yeni tərkibi formalaşdırılıb, nümayəndələr seçilib.

Report-election meeting of the United Trade Union Committee of Scientific Organizations of Institute of Botany, MSE RA was held
14.03.2024
On March 14, 2024, a report-election meeting of the United Trade Union Committee of Scientific Organizations of Institute of Botany, MSE RA was held.
Opening the event with an introductory speech, professor Shakir Gasimov, Executive Director of the Institute gave information about the issues on the agenda.
Then the report by PhD in biology, associate professor Shakar Mukhtarova, the Chairman of the Trade Union Committee of the Institute on the activities of 2017-2023 was heard.
She gave broad information about the spending of the amount collected from the salaries of the employees of the Institute, vouchers used by employees and the amount of financial assistance provided to them, tickets for “Novruz holiday” and “New Year” parties, as well as theaters, given to employees every year, food allowances allocated to employees in connection with holidays, at the same time, the funds transferred to the “YASHAT” fund within the framework of the support program for the Second Karabakh war, and assistance to people affected by the earthquake in Turkey in 2023.
Mammadov Mammad Isa oglu, member of the Presidium of the United Trade Union of Scientific Organizations of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Department Heads of the Institute of Botany Doctors of Biological Sciences Dilzara Aghayeva and Naiba Mehdiyeva, PhD in Biological Sciences, Associate Professor Aladdin Gadimov, and Doctor of Philosophy in Biology, Nigar Mursal gizi, scientific secretary of the Institute shared their thoughts and made proposals.
Speaking at the end, the General Director of the Institute, Professor Sayyara Ibadullayeva, said that the report of the Chairman of the Trade Union Committee, Shakar Mukhtarova, was satisfactory and that the team positively evaluated her work.
In the end, PhD in biology, associate professor Shakar Mukhtarorva was re-elected as the chairman of the Trade Union Committee of the Institute of Botany through voting.
At the meeting, the new composition of the Trade Union Committee of the Institute of Botany and the Inspection Commission was formed, representatives were elected.