3-5 iyun 2024-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutu və Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyəti İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə “Biomüxtəlifliyin dayanıqlığının təmin edilməsində yeni çağırışlar (COP29) yaşıl dünya və insan sağlamlığı” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçiriləcək.
Konfransın istiqamətləri:
- Naxçıvan MR-in bioloji müxtəlifliyinin müasir vəziyyəti və istifadə imkanları;
- Quraq ərazilərdə biomüxtəlifliyin qorunması və davamlı istifadəsi;
- Otlaq və biçənəklərin bərpasında mövcud yanaşmalar, sistemli otarılma və bəslənmə;
- Flora və faunanın şəhərlərə qaytarılması və onların qeyri-rəsmi öyrənmə imkanlarının genişləndirilməsi;
- Yaşıl yaşayış üçün arid torpaqların biomüxtəlifliyinin qorunması və istifadəsi;
- Faydalı bitkilərin öyrənilməsi, xalq təbabəti və etnobotanikanın səmərəli istifadəsi;
- Dərman, aromatik və qida bitkilərinin biokimyası, biotexnologiyası və bioloji fəal maddələr;
- Soyuq qış yarımsəhralarında biomüxtəliflik və ekosistem xidmətləri;
- İntroduksiya və faydalı bitkilərin becərilməsinin sənaye əhəmiyyəti;
- Quraq torpaqlarda biomüxtəlifliyin qorunması ilə bağlı problemlər və həllər;
- Vətəndaş elmi vasitəsilə əkin sahələrinin biomüxtəlifliyinin monitorinqi.
Konfransa materiallar Azərbaycan, rus və ingilis dilində təqdim oluna bilər.
Tezislərin tərtibat qaydaları və tələblər:
Mətn A4 formatında (210x297 mm), MS Word proqramında, Times New Roman şrifti ilə yığılır (hərflərin ölçüsü -12; sətirlərarası interval – 1; kənardan məsafələr: hər tərəfdən – 2 sm); Mətnin ümumi həcmi 1 səhifəni keçməməlidir; Abzaslar arasında məsafə qoyulmur, mətn hər iki tərəfdən düzləndirilir; Tezisin adı ortadan böyük hərflərlə qalın şriftlə (Bold), hər növbəti sətirdən: müəllif(lər)in adı, atasının adı, soyadı (tam açıq şəkildə); elmi dərəcəsi, elmi adı, işlədiyi və təhsil aldığı müəssisənin (doktorant və dissertantlar üçün) adı və ünvanı, ölkənin adı; korrespondent müəllifin e-ünvanı; mobil əlaqə nömrəsi qeyd olunmalıdır; Əsas mətn yeni abzasdan (abzas-1 sm) adi şriftlə başlanır. Tezislər elektron və çap formatlarında toplu şəkildə nəşr olunacaq.
Redaksiya heyəti tərəfindən seçilmiş tezislərin məqalələri Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyəti İctimai Birliyi tərəfindən nəşr olunan "Azerbaijan Journal of Botany" jurnalında (jurnal Ali Attestasiya Komissiyasının “Azərbaycan Respublikasında məqalələrin dərc olunması tövsiyə edilən dövri elmi nəşrlər siyahısı”na daxil edilmişdir və məqalələr DOI ilə təmin olunur) dərc ediləcəkdir. Qaydalarla Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyəti İctimai Birliyinin internet saytından https://www.botanysociety.com.az tanış ola bilərsiniz.
Konfransda iştirak etmək üçün qeydiyyat vərəqi 15 may 2024-cü il tarixinə, konfrans materialları 1 iyun 2024-cü il tarixinə qədər təşkilat komitəsinin elektron poçtuna ([email protected]) əlavə qoşma faylla göndərilməlidir:
Əlaqə məlumatları: Nigar Mürsəl qızı - Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutunun elmi katibi b.ü.f.d. E-mail: nigar_mursal@yahoo.com
Tel.: (+994 12) 502 44 80
Təşkilat komitəsinin ünvanı: Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutu, Badamdar şossesi 40, Bakı, Azərbaycan, AZ 1004 və Naxçıvan Dövlət Universiteti, Universitet şəhərciyi, Naxçıvan Azərbaycan, AZ7012

On June 3-5, 2024, organized by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Nakhchivan State University, Institute of Botany of the Ministry of Science and Education, and Azerbaijan Society of Botanists of Public Union, “New Challenges in Ensuring Sustainability of Biodiversity (COP29) Green World and Human Health” an international scientific-practical conference will be held
The directions of conference:
- The modern state of biological diversity of Nakhchivan AR and possibilities of its use;
- Conservation and sustainable use of biodiversity in arid areas;
- Current approaches in pasture and hayfield restoration, systematic grazing and feeding;
- Bringing flora and fauna back to cities and expanding their informal learning opportunities;
- Conservation and use of arid land biodiversity for green living;
- Study of useful plants, effective use of folk medicine and ethnobotany;
- Biochemistry, biotechnology and biologically active substances of medicinal, aromatic and food plants;
- Biodiversity and ecosystem services in cold winter semi-deserts;
- Introduction and industrial importance of cultivation of useful plants;
- Challenges and solutions for biodiversity conservation in arid lands;
- Monitoring cropland biodiversity through citizen science.
Conference materials can be presented in Azerbaijani, Russian and English.
Thesis design rules and requirements:
The text is typed in A4 format (210x297 mm), MS Word, Times New Roman font (size of letters -12; line spacing – 1; distances from the edge: from all sides – 2 cm); The total volume of the text should not exceed 1 page; Paragraphs are not spaced, text is aligned on both sides; The name of the thesis is written from the center with capital letters in bold, from each subsequent line: author(s) name, patronymic, surname (in full); scientific degree, scientific name, name and address of the institution where he/she works and studies (for PhD students and dissertation students), name of the country; e-mail address of the corresponding author; mobile contact number should be shown; The main text begins with a new paragraph (paragraph-1 cm) in normal font. Thesis will be published in electronic and print formats.
The articles of theses selected by the editorial board will be published in the journal “Azerbaijan Journal of Botany” published by the Society of Azerbaijan Botanists Public Union (the journal is included in the “List of periodical scientific publications recommended for the publication of articles in the Republic of Azerbaijan” of the Higher Attestation Commission, and the articles are provided with DOI).
The rules are available on the website of Society of Azerbaijan Botanists Public Union https://www.botanysociety.com.az
To participate in the conference, the registration form should be sent by May 15, 2024, conference materials by June 1, 2024 to the e-mail of the organizing committee (nakhchivan100@gmail.com) with an additional attachment.
Contact information: Nigar Mursal gizi - Scientific secretary of the Institute of Botany of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan PhD. E-mail: nigar_mursal@yahoo.com
Tel.: (+994 12) 502 44 80
Address of the organizing committee: Institute of Botany, Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Badamdar Highway 40, Baku, Azerbaijan, AZ 1004 and Nakhchivan State University, University campus, Nakhchivan Azerbaijan, AZ7012