3-5 iyun 2024-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutu və Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyəti İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə “Biomüxtəlifliyin dayanıqlığının təmin edilməsində yeni çağırışlar (COP29) yaşıl dünya və insan sağlamlığı” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçiriləcək.
Konfransın istiqamətləri:
- Naxçıvan MR-in bioloji müxtəlifliyinin müasir vəziyyəti və istifadə imkanları;
- Quraq ərazilərdə biomüxtəlifliyin qorunması və davamlı istifadəsi;
- Otlaq və biçənəklərin bərpasında mövcud yanaşmalar, sistemli otarılma və bəslənmə;
- Flora və faunanın şəhərlərə qaytarılması və onların qeyri-rəsmi öyrənmə imkanlarının genişləndirilməsi;
- Yaşıl yaşayış üçün arid torpaqların biomüxtəlifliyinin qorunması və istifadəsi;
- Faydalı bitkilərin öyrənilməsi, xalq təbabəti və etnobotanikanın səmərəli istifadəsi;
- Dərman, aromatik və qida bitkilərinin biokimyası, biotexnologiyası və bioloji fəal maddələr;
- Soyuq qış yarımsəhralarında biomüxtəliflik və ekosistem xidmətləri;
- İntroduksiya və faydalı bitkilərin becərilməsinin sənaye əhəmiyyəti;
- Quraq torpaqlarda biomüxtəlifliyin qorunması ilə bağlı problemlər və həllər;
- Vətəndaş elmi vasitəsilə əkin sahələrinin biomüxtəlifliyinin monitorinqi.
Konfransa materiallar Azərbaycan, rus və ingilis dilində təqdim oluna bilər.
Tezislərin tərtibat qaydaları və tələblər:
Mətn A4 formatında (210x297 mm), MS Word proqramında, Times New Roman şrifti ilə yığılır (hərflərin ölçüsü -12; sətirlərarası interval – 1; kənardan məsafələr: hər tərəfdən – 2 sm); Mətnin ümumi həcmi 1 səhifəni keçməməlidir; Abzaslar arasında məsafə qoyulmur, mətn hər iki tərəfdən düzləndirilir; Tezisin adı ortadan böyük hərflərlə qalın şriftlə (Bold), hər növbəti sətirdən: müəllif(lər)in adı, atasının adı, soyadı (tam açıq şəkildə); elmi dərəcəsi, elmi adı, işlədiyi və təhsil aldığı müəssisənin (doktorant və dissertantlar üçün) adı və ünvanı, ölkənin adı; korrespondent müəllifin e-ünvanı; mobil əlaqə nömrəsi qeyd olunmalıdır; Əsas mətn yeni abzasdan (abzas-1 sm) adi şriftlə başlanır. Tezislər elektron və çap formatlarında toplu şəkildə nəşr olunacaq.
Redaksiya heyəti tərəfindən seçilmiş tezislərin məqalələri Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyəti İctimai Birliyi tərəfindən nəşr olunan "Azerbaijan Journal of Botany" jurnalında (jurnal Ali Attestasiya Komissiyasının “Azərbaycan Respublikasında məqalələrin dərc olunması tövsiyə edilən dövri elmi nəşrlər siyahısı”na daxil edilmişdir və məqalələr DOI ilə təmin olunur) dərc ediləcəkdir. Qaydalarla Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyəti İctimai Birliyinin internet saytından https://www.botanysociety.com.az tanış ola bilərsiniz.
Konfransda iştirak etmək üçün qeydiyyat vərəqi 15 may 2024-cü il tarixinə, konfrans materialları 1 iyun 2024-cü il tarixinə qədər təşkilat komitəsinin elektron poçtuna ([email protected]) əlavə qoşma faylla göndərilməlidir:
Əlaqə məlumatları: Nigar Mürsəl qızı - Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutunun elmi katibi b.ü.f.d. E-mail: nigar_mursal@yahoo.com
Tel.: (+994 12) 502 44 80
Təşkilat komitəsinin ünvanı: Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Botanika İnstitutu, Badamdar şossesi 40, Bakı, Azərbaycan, AZ 1004 və Naxçıvan Dövlət Universiteti, Universitet şəhərciyi, Naxçıvan Azərbaycan, AZ7012

Состоится конференция на тему «Новые вызовы в обеспечении устойчивости биоразнообразия (COP29). Зеленый мир и здоровье человека»
17.04.2024
3-5 июня 2024 года при совместной организации Министерство науки и образования Азербайджанской Республики, Нахичеванского государственного университета, Института ботаники Министерства науки и образования и Общественного объединения Общества Ботаников Азербайджана пройдет международная научно-практическая конференция  на тему «Новые вызовы в обеспечении устойчивости биоразнообразия (COP29). Зеленый мир и здоровье человека».
Направления конференции:
- Современное состояние биологического разнообразия Нахичеванской АР и возможности использования;
- Сохранение и устойчивое использование биоразнообразия в засушливых территориях;
- Существующие подходы по восстановлению пастбищ и лугов, систематический выпас и кормление;
- Возвращение флоры и фауны в города и расширение возможностей их неформального изучения;
- Сохранение и использование биоразнообразия засушливых земель для зеленого мира;
- Изучение полезных растений, эффективное использование средств народной медицины и этноботаники;
- Биохимия, биотехнология и биологически активные вещества лекарственных, ароматических и пищевых растений;
- Биоразнообразие и экосистемные услуги в полупустынях с холодной зимой;
- Интродукция и промышленное значение выращивание полезных растений;
- Проблемы и решения, связанные с охраной биоразнообразии засушливых земель;
- Мониторинг биоразнообразия сельскохозяйственных угодий с помощью гражданской науки.
Материалы конференции могут быть представлены на азербайджанском, русском и английском языках.
Правила и требования к оформлению тезисов:
Текст набирается в формате А4 (210х297 мм), в программе MS Word, шрифт -Times New Roman (размер букв -12; межстрочный интервал - 1; поля: 2 см с каждой стороны); Общий объем текста не должен превышать 1 страницы; Абзацы не разделяются интервалом, текст выравнивается с обеих сторон; Название тезиса должно быть по центру с прописными буквами, выделенным жирным шрифтом (Bold), с каждой последующей строки: имя автора(ов), отчество, фамилия (полностью); ученая степень, ученое звание, название и адрес учреждения, в котором работает и учится (для докторантов и диссертантов), название страны; адрес электронной почты соответствующего автора; необходимо указать номер мобильного телефона; Основной текст начинается с нового абзаца (абзац - 1 см) обычным шрифтом. Тезисы будут опубликованы в электронном и печатном форматах.
Статьи тезисов избранные редколлегией будут опубликованы в журнале  "Azerbaijan Journal of Botany", издаваемом Общественным объединением Общества Ботаников Азербайджана (ОООБА)  (журнал включен в «Список периодических научных изданий, рекомендуемых к публикации статей в Азербайджанской Республике» ВАК, и статьям присваивается DOI). Ознакомиться с правилами можно на сайте Общественного объединения Общества Ботаников Азербайджана (ОООБА) https://www.botanysociety.com.az.
Для участия в конференции регистрационную форму необходимо отправить до 15 мая 2024 года, а материалы конференции до 1 июня 2024 года на электронную почту оргкомитета ([email protected]) с дополнительным прикреплением файла:
Контактная информация: Нигяр Мурсал кызы – ученый секретарь Института ботаники Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, д.ф.п.б.. Электронная почта: nigar_mursal@yahoo.com
Тел.: (+994 12) 502 44 80
Адрес организационного комитета: Институт ботаники Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Бадамдарское шоссе 40, Баку, Азербайджан, AZ 1004 и Нахичеванский государственный университет, Университетский кампус, Нахичевань, Азербайджан, AZ7012.